Sok pomidorowy – 10 ciekawostek o sokach

sok pomidorowy ciekawostki soki pomidory

Sok pomidorowy – informacje

1) Pomidory w ponad 90% składają się z wody, dlatego są uważane za produkty niskokaloryczne. Szklanka soku pomidorowego zawiera tylko 26 kcal. Taką liczbę kalorii można spalić podczas kilkuminutowego szybkiego spaceru.

2) Szklanka soku pomidorowego (ok. 200 ml), to 1/5 porcji warzyw lub owoców, które powinniśmy spożywać każdego dnia.

W czym pomaga sok pomidorowy

3) Pomidory i soki pomidorowe są produktami bogatymi w cenny dla zdrowia karetonoid – likopen. To jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy. Wyróżnia się działaniem antynowotworowym. Wysokie spożycie likopenu może wpływać zapobiegawczo na ryzyko zachorowania m.in. na raka szyjki macicy i prostaty.

4) Sok pomidorowy obniża także ciśnienie krwi oraz wspomaga krążenie.

5) Pod wpływem obróbki termicznej w soku pomidorowym zwiększa się biodostępność likopenu. W pasteryzowanych sokach pomidorowych jego aktywność wzrasta 2-3-krotnie.

sok pomidorowy ciekawostki soki pomidory
Sok pomidorowy – mało kalorii i zdrowie

6) Sok pomidorowy zawiera m.in potas, który pomaga we właściwym funkcjonowaniu mięśni i układu nerwowego oraz wspiera utrzymanie odpowiedniego ciśnienia krwi. 100 ml soku pomidorowego dostarcza 260 mg potasu.

7) Sok ten wyróżnia się także wysoką zawartością folianów oraz witamin, w tym np.: B6, która m.in. pomaga we właściwym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz wspiera produkcję czerwonych krwinek.

Jeśli pomidor, to nie ogórek

8) Nie każdy wie, że jeśli zjemy pomidora z ogórkiem, to nie dostarczymy organizmowi całej witaminy C zawartej w pomidorze. Powód? Ogórek, choć jest źródłem wielu cennych substancji odżywczych, zawiera również silnie działający enzym (askorbinazę). Utlenia on kwas askorbinowy, niszczący witaminę C. Już jedna łyżeczka soku z surowego ogórka wystarczy, aby zniszczyć witaminę C zawartą w kilku litrach soku pomidorowego. Dlatego warto jeść ogórki, ale trzeba pamiętać, aby nie łączyć ich z pomidorami.

Picie soków

9) Soki bez względu na ich rodzaj (z warzyw, z owoców) stanowią, cenne źródło witamin, mikro- i makroelementów, a także substancji wspierających działania antyoksydacyjne.

10) Spożywanie soków ma istotny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Zawarte w nich witaminy, sole mineralne i inne fitoskładniki regulują procesy zachodzące w organizmie, odgrywają istotną rolę w profilaktyce wielu chorób, a także wzmacniają odporność organizmu.

Ciekawostki o sokach: Sadurski.com

Zobacz też:
> Zupy
> Zielona herbata
> Kozie mleko

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email