Wesoły Wieżowiec na Spitsbergenie

Spitsbergen ciekawostki Svalbard Norwegia

Podróżujący po świecie wieżowiec z papieru trafił na Morze Arktyczne, na pokrytą lodowcem wyspę Spitsbergen

Należąca do Norwegii wyspa Spitsbergen znajduje się na Morzu Arktycznym i jest jedną z wysp archipelagu Svalbard. Ma blisko 40 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni czyli jest większa od Polski. Jej część pokrywa lodowiec, a w ogóle jest zimno jak cholera, nic więc dziwnego, że mieszka tu tylko 3 tysiące zmarzniętych osób.

Ściągniętą ze strony www i sklejoną makietę wieżowca, zabrał ze sobą na Spitsbergen członek PDH o pseudonimie Arek Oslo, po czym pstryknął dwukrotnie w takim miejscu, aby nikt nie miał wątpliwości, że to Spitsbergen. Na górnym zdjęciu: ten ciemny budynek w głębi, to lotnisko Svalbard Airport Longyear, najdalej położone na północ lotnisko cywilne świata.

Spitsbergen ciekawostki Svalbard Norwegia

Uwaga, niedźwiedzie polarne! Wesoły Wieżowiec odwiedził Spitsbergen

Ciekawostki o Spitsbergenie

• Największe miasta wyspy, to Longyearbyen i Barentsburg.
• Na Spitsbergenie jest stała polska stacja badawcza Hornsund.
• W czasach nowożytnych Spitsbergen odkryli Holendrzy; było to w 1596 roku.
• W XIX i XX wieku Spitsbergen był punktem startowym wypraw podbiegunowych.
• Svalbard jest strefą zdemilitaryzowaną.
• Wprawdzie Spitsbergen należy do Norwegii, jednak przedstawiciele 42 państw, sygnatariuszy Traktatu Spitsbergeńskiego, mogą tu prowadzić działalność gospodarczą, naukową, handlową, itp – pod warunkiem, że przestrzegają lokalnych przepisów.
• W Svalbardzie żyją niedźwiedzie polarne (jest ich około 3 tysiące), renifery spitsbergeńskie, lisy polarne, morsy, białuchy i foki.
• Niemal każdy mieszkaniec Svalbardu ma samochód i broń (głównie ze względu na niedźwiedzie).
• Większość ludności wyspy posługuje się językiem norweskim. Drugim językiem jest język rosyjski.

Zobacz też:
> Wesoły Wieżowiec w Szkocji

• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.

> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec Happy Tower

 

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email