gra squash ciekawostki historia zasady gry kort

Historia gry w squasha

Czas czytania:2 minut/y, 20 sekund/y

Ciekawostki o grze w squasha. Kiedy i gdzie powstał squash, zasady gry, boisko

1) Squash narodził około 1800 roku czyli trzy wieki później niż tenis ziemny. Porównanie to nie jest przypadkowe. Wtedy to w angielskim więzieniu wyroki odsiadywali więźniowie, którzy nie mieli zgody na grę w bardzo wówczas popularnego tenisa ziemnego. Pozostało im odbijanie piłki o ścianę. Nowa gra szybko trafiła do męskich szkół.

2) W roku 1830 uznano że dużo lepiej będzie się grało, gdy przekłuje się piłeczkę. Dzięki temu nie trzeba będzie używać aż tylu sił do odbijania piłki rakietą, jak w przypadku tenisa.

3) Nic dziwnego, że nowa gra squash ma swą nazwę od angielskiego słowa squash (rozgniatać, miażdżyć). Bo tak zachowywała się piłka podczas uderzania o ścianę.

4) W 1864 roku squash był już dosyć popularny i zaistniał jako dyscyplina sportowa. Zaczęły powstawać specjalne korty do gry we squasha. Zaczęto pisać i wydawać książki na ten temat.

5) Oficjalne zasady gry w squasha opracowano już po I wojnie światowej. W 1920 r. Międzynarodowa Federacja Squasha określiła wymiary kortu do gry w squasha. Od tej pory ma on długość: 9750 mm i szerokość: 6400 mm. Kort ma być zamknięty ścianami ze wszystkich czterech stron. Podłogą najczęściej jest parkiet, a ścianę tylna w większości przypadków jest ze szkła.

gra squash ciekawostki historia zasady gry kort
Gra w squasha wciąż zyskuje na popularności, lecz nie jest dyscypliną olimpijską

6) Początkowo zasady gry były takie, że seta liczono do piętnastu zdobytych punktów. Ponieważ często zdarzało się, że taki set trwał długo (i wymagał ogromnego wysiłku od zawodników), że zmniejszono liczbę punktów w jednym secie do dziewięciu.

7) Po uregulowaniu zasad gry w 1920 roku, rozegrano w Anglii pierwsze mistrzostwa świata. W rywalizacji mężczyzn początkowo rywalizowali o zwycięstwo Australijczycy i Irlandczycy. Wśród pań początkowo wygrywały Brytyjki, potem reprezentantki Australii i Irlandii.

8) W 1933 r. w USA zaczęto grać debla (po dwóch zawodników w obu drużynach) czyli na kortach zrobił się tłok.

9) Gdy zwycięstwa w squashu zaczęli odnosić zawodnicy i zawodniczki spoza wysp brytyjskich, sport ten zaczął szybko zyskiwać na popularności w różnych krajach świata. Grę w squasha popularyzowali też żołnierze brytyjscy walczący w różnych krajach świata, którzy w wolnych chwilach grali w squasha. Dzięki temu squash stał się popularny m.in. w Niemczech i Australii.

10) Do roku 1994 na świecie powstało ok. 50 tysięcy kortów do squasha i grało w niego ok. 15 milionów ludzi.

11) Niespodziewanie squash stał się niezwykle popularny w Pakistanie. Mimo niedużej liczby kortów, zawodnicy tego kraju osiągają bardzie dobre wyniki w rywalizacji światowej.

12) Obecnie w squasha grają w 150. krajach świata i powstaje coraz więcej kortów do gry. Wciąż jednak światowa federacja tego sportu
bezskutecznie zabiega o włączenie squasha do spisu dyscyplin olimpijskich.

Ciekawostki o squashu: (c) Sadurski.com
Górne foto: Jens Buurgaard Nielsen / cc-by-sa 3.0

Inne ciekawostki sportowe:
> Maraton
> Hulajnogi
> Paintball
> Rugby

kuchnia płyta gazowa do kuchni Poprzedni post Płyta gazowa do kuchni – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
ubezpieczenie turystyczne porównywarka ofert Następny post Ubezpieczenie turystyczne. Porównywarka ofert