Środki nasenne. Jeśli masz kłopoty ze snem

środki nasenne lekarstwo na bezsenność sen spanie

Stres lub coś innego powoduje, że nie możesz spać? Nie możesz długo zasnąć albo budzisz się w środku nocy i nie możesz zasnąć? Pierwsze, co przychodzi do głowy, to zażycie środka nasennego. Nie spowoduje on, że zniknie problem przez który masz kłopoty ze snem, ale przynajmniej zaśniesz

Według badań, 1/3 ludzi między 18. a 79. rokiem życia, okresowo lub stale ma problemy z zasypianiem. Dla 10% z tych osób jest to duży problem. Na bezsenność najczęściej skarżą się kobiety i osoby po 60. roku życia.

Zanim sięgniesz po tabletki

Najprostszym naturalnym środkiem nasennym jest wypicie szklanki ciepłego mleka z dodatkiem miodu lub spożycie czerwonych owoców goji. A może fakt, że masz trudności ze snem jest banalny i nie masz świadomości, co jest tego przyczyną? Na przykład sposób odżywiania.

Na kilka godzin przed snem trzeba zapomnieć o kawie (kofeina) i papierosach (nikotyna). Przed snem należy unikać ciężkostrawnych potraw i w ogóle nie jeść w dużych ilościach. Wszelki alkohol też nie pomoże w zaśnięciu (jeśli sądzisz, że ci pomoże – jesteś w błędzie).

Przed snem trzeba też unikać ciężkiej pracy fizycznej i psychicznej. I upewnić się, że pomieszczenie w którym będziesz spać jest przewietrzone, wyciszone i nie jest w nim zbyt ciepło.

Powyższe porady nie pomagają?

W pierwszej kolejności należy rozważyć stosowanie delikatnych środków nasennych czyli preparatów roślinnych. Większość z nich zawiera takie rośliny, jak: melisa, passiflora, kozłek lekarski, goryczka i szyszki chmielu. Znajdująca się w nich melatonina powinna pomóc. Kurację należy przeprowadzić przez 2 tygodnie. Nie należy przekraczać dopuszczalnych dawek (informacje są na ulotce leku).

Środki nasenne bez recepty i na receptę

Jeśli środki z preparatów roślinnych nie sprawią, że problem ze zasypianiem zniknie, wtedy można rozważyć skorzystanie ze środków dostępnych w aptekach bez recepty. Obojętnie jaki to będzie lek – nie może być zażywany w tym samym czasie, co alkohol. Albo pijesz albo zażywasz środki nasenne. Tak czy owak, koniecznie trzeba pamiętać, że silne leki nasenne, sen wywołują sztucznie, „na siłę”. To inny sen, niż sen naturalny, w który zapadasz bez zażycia środka nasennego.

Kolejny etapem, którego lepiej uniknąć, jest wizyta u lekarza. On podejmie decyzję czy i jaki lek nasenny przepisze na receptę.

Trzeba pamiętać, że środki nasenne należą do środków psychotropowych, podobnie jak leki przeciwpadaczkowe i silne leki przeciwbólowe. W żadnym wypadku nie można ich mieszać z alkoholem. I mogą uzależnić. Trzeba je przyjmować tylko wtedy gdy to konieczne, a nie co wieczór przed zaśnięciem. Zapomnij o barbituranach, bo po kilku miesiącach będziesz uzależniony, a tego zdecydowanie należy uniknąć. Podobno u 1/3 osób zażywających silne leki nasenne, istnieje niebezpieczeństwo uzależnienia. Koniecznie pamiętaj o tym, zażywając pierwsze lekarstwo na bezsenność.

Na koniec

Środków nasennych nie powinno się zażywać w ciąży. Zalecane są wtedy preparaty roślinne, słuchanie muzyki relaksacyjnej (np. odgłosy przyrody, śpiew ptaków). A jeśli to nie pomoże – wtedy trzeba odwiedzić lekarza.

Tekst: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
Wielki sennik online
Koszmary senne – jak się ich pozbyć?
50 ciekawostek o snach
Lek na bezsenność: dowcipy

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email