Szkocja. Wesoły Wieżowiec w St Andrews

Saint Andrews Szkocja Wesoły Wieżowiec

Został sfotografowany obok ruin XII-wiecznej katedry świętego Andrzeja w St Andrews (Szkocja)

Nad Morzem Północnym w Szkocji, w hrabstwie Fife, leży kilkunastotysięczne miasto St Andrews. Jego nazwa pochodzi od apostoła, świętego Andrzeja. Jest tu najstarszy w Szkocji uniwersytet (University of St Andrews), założony między 1410 a 1413 rokiem oraz jedno z najstarszych pół golfowych na świecie – Old Course. Są tu ruiny średniowiecznej twierdzy (St Andrews Castle), założonej w 1200 r. i potem rozbudowywanej oraz ruiny rzymskokatolickiej katedry św. Andrzeja (St Andrews Cathedral lub Cathedral of St Andrew).

Budowę katedry rozpoczęto w 1158 roku i trwała przez 100 lat. Była siedzibą biskupów i szybko stała się centrum średniowiecznego Kościoła katolickiego w Szkocji. Kres świetności katedry rozpoczął się podczas szkockiej reformacji w 1559 roku. Po rozgrabieniu zawartości wnętrz (ołtarze, obrazy) katedra zaczęła popadać w ruinę. Obecne resztki murów pokazują jej niegdysiejszą potęgę. Wieża miała 100 metrów wysokości. To oznacza, że katedra była najwyższym kościołem w Szkocji. Budowla usytuowana jest na klifowym brzegu, w północnej części miasta. Wejście na teren gdzie znajdują się ruiny, kosztuje kilka funtów.

Wesoły Wieżowiec trafił do St Andrews dzięki Gazecie Polonijnej.

St Andrews Szkocja Scotland katedra ruiny

St Andrews, Szkocja. Ruiny katedry i Wesoły Wieżowiec

• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.

> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec Happy Tower
Zobacz też:
> Wesoły Wieżowiec w Szkocji

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email