Świat według Kiepskich – ciekawostki

Janusz Grabowski aktor Ferdek Kiepski

Świat według Kiepskich – ciekawostki

Ciekawostki z filmowego serialu „Świat według Kiepskich”

• „Świat według Kiepskich” to tytuł nieprzypadkowo podobny do nadawanego wówczas w Polsce  amerykańskiego serialu komediowego „Świat według Bundych”.

• Początkowo główną rolę zaproponowano satyrykowi i aktorowi Januszowi Rewińskiemu. Gdy ją odrzucił, casting wygrał Andrzej Gałła. Wówczas podjęto decyzję, że rolę winien zagrać bardziej znany aktor. Rolę powierzono Andrzejowi Grabowskiemu.

• Początkowo głównym bohaterem miał być Ludwik Kiepski. Imię zmieniono na Ferdynand. Podobno dlatego, bo to imię bardziej podobało się Andrzejowi Grabowskiemu.

• Jednym ze sprzętów domu Kiepskich jest telewizor marki Okil. Jet to imię pierwszego reżysera serialu, Okila Khamidowa.

• Serialowe piwo nazywa się Mocny Full, jednak jest to piwo Tatra, wokół którego owinięto papier, z napisem: Mocny Full. Popularność serialu sprawiła, że po jakimś czasie jeden z browarów rozpoczął produkcję piwa o nazwie: Mocny Full.

• Początkowe odcinki serialu kręcono we Wrocławiu, w kamienicy przy ulicy Podwale. Od odcinka 77. serial nagrywany jest w studiu ATM Grupa, na Bielanach Wrocławskich.

• Jeden z głównych bohaterów serialu, to Marian Paździoch. Obchodzi on imieniny 13 października, mimo że tego dnia w kalendarzu nie ma imienin Mariana.

• W  jednym z odcinków serialu dowiadujemy się, matka jednego z bohaterów Boczka ma na imię Genowefa. W innym odcinku jego matka ma na imię… Barbara.

Wybrane wypowiedzi bohaterów serialu

Ferdek Kiepski
– Bycie magistrem a bycie mądrym, to dwie różne rzeczy.
– Dziwne to jest gówno, jak nie śmierdzi.
– Stanisław Ignacy Mickiewicz, jakby żył, to by się w grobie przewrócił!

Halina Kiepska
– Całe twoje życie zaczyna się i kończy pod kiblem!
– Po 25 latach małżeństwa ja się dowiaduję, że mój własny mąż, mój mąż jest homogejem!
2012-08-16

Janusz Rewiński mógł być Ferdkiem Kiepskim

Gdyby nie decyzja Rewińskiego, być może nie kojarzylibyśmy teraz twarzy aktora Andrzeja Grabowskiego

Życie bywa przewrotne. Rola Ferdka Kiepskiego w telewizyjnym serialu komediowym „Świat według Kiepskich” przyniosła olbrzymią popularność Andrzejowi Grabowskiemu (ur. 1952). Mimo, że w 1974 r. Grabowski skończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie i z powodzeniem grał role teatralne, jednak grane przez niego role filmowe, były trzeciorzędnymi. Przez lata był jednym z tysięcy aktorów, których mało kto kojarzy.

Wszystko do czasu, gdy przyjął propozycję zagrania nieokrzesanego prymitywa w serialu „Świat według Kiepskich”, o której początkowo wielu mówiło, że jest marnej jakości, a żarty są niskich lotów. Popularność emitowanego od 1999 r. w Polsacie serialu i Ferdka (Ferdynanda Kiepskiego), który pierwotnie miał mieć na imię Ludwik, bardzo zaskoczyła Grabowskiego, który nie chciał być utożsamiany z Fredkiem. Niemal obrażał się w wywiadach, gdy dziennikarze pytali go o Ferdka, a nie o jego role teatralne. Na kąśliwe uwagi kolegów – aktorów, miał skuteczną obronę: pieniądze. Bo rola Ferdka oprócz dużej popularności, podobno przyniosła mu także sporo pieniędzy.

Ostatnio Grabowski z dystansem podchodzi do pytań o rolę Ferdka, gdyż pozwoliła mu ona zaistnieć w znacznie ciekawszych i ambitniejszych produkcjach. Jednak wciąż kojarzony przez widzów jako aktor komediowy, stąd pomysł na zaistnienie na scenie w charakterze satyryka stand-upera, ze skeczami, z  którymi objeżdża rozmaite, nieźle płatne, spotkania firmowe.

Popularność roli Ferdka i późniejsze dokonania aktorskie Grabowskiego spowodowały, że trafił do czołówki polskich aktorów i mógł korzystać w wypracowanej sławy, na przykład w wyborach prezydenckich w 2010 roku poprzeć kandydaturę Bronisława Komorowskiego. Wszedł wtedy w skład Komitetu Poparcia Bronisława Komorowskiego jako kandydata na urząd Prezydenta RP.

Rola Ferdka, czy to Grabowskiemu się podoba czy nie, przyniosła mu sławę. Mógł jej nie przyjąć, ale na pewno tego kroku nie żałuje. Tymczasem zanim Grabowski dostał propozycję zagrania Ferdka, tę samą propozycję odrzucił satyryk i aktor Janusz Rewiński (ur. 1949), jeden z aktorów Kabareciku Olgi Lipińskiej, poza tym czołowa postać Polskiej Partii Przyjaciół Piwa, dzięki której w 1991 r. został posłem. Po przeczytaniu scenariuszy pierwszych odcinków rolę odrzucił twierdząc, że nie odpowiada mu poczucie humoru przyszłego serialu. I choć może teraz zaprzeczać, jednak widząc jak ta rola pomogła w karierze Grabowskiego, z pewnością tego kroku teraz żałuje. Od kilku lat Rewiński żali się w wywiadach, że branża rozrywkowa i telewizja o nim zapomniały. Wystarczyło przyjąć propozycję i zostać Ferdkiem Kiepskim…

Tekst: Szczepan Sadurski / Sadurski.com
2012-07-19

Na zdjęciu: aktor Andrzej Grabowski, odtwórca roli Ferdka Kiepskiego, foto Wikipedia

Spodobało się? UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on VKEmail this to someone