W Iranie zabraniają szczęścia

Happy Pharell Williams Iran

Policja pojmała młodych Irańczyków, którzy stworzyli i umieścili na YouTube swoją wersję klipu do piosenki Pharella Williamsa „Happy”

Kilku lub nawet kilkunastu współtwórców nowej wersji filmu do światowego hitu „Happy” zostało aresztowanych przez policję w Iranie. Policja obyczajowa aresztowała ich podstępnie, pod pretekstem udzielenia pomocy przyjacielowi, który rzekomo uległ wypadkowi samochodowemu.

Aresztowani, to młodzi ludzie, którzy w Teheranie (stolica Iranu) nakręcili i umieścili na YouTube swoją wersję teledysku do znanego międzynarodowego przeboju „Happy”. Zostali pozbawieni wolności, gdyż jak twierdzi policja, szerzyli zepsucie moralne, a film był wulgarny.

Umieszczony w internecie film w ciągu kilkudziesięciu godzin obejrzało ponad 40 tysięcy internautów. Przedstawia szóstkę tańczących i wygłupiających się ludzi, cieszących się życiem i muzyką. „Świetnie się bawiliśmy podczas kręcenia tego teledysku. Mamy nadzieję, że i na twojej twarzy wywoła on uśmiech” – czytamy na końcu klipu.

Mimo, że film na wniosek irańskiej policji został wykasowany, w porę został skopiowany i zdobywa coraz większą popularność w sieci. Zareagował nawet Pharell Williams śpiewający i występujący w teledysku hitu „Happy”, który napisał na Facebooku: – To smutne, że te dzieciaki zostały aresztowane za to, że próbowały rozpowszechniać szczęście.

W internecie trwa spontaniczna akcja, której celem jest uwolnienie młodych Irańczyków, a niezależny irański dziennikarz Golnaz Esfandiari napisał: „Iran jest krajem, w którym „happy” jest przestępstwem. Tysiące Irańczyków zostało w  ostatnich 35 latach aresztowanych za to, że bawili się i byli szczęśliwi”.

Na ilustracjach: fragmenty skrinów z zakazanego w Iranie teledysku
Informacja na Sadurski.com od maja 2014.

Spodobało się? UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on VKEmail this to someone