satyra satyrycy konkursy satyryczne Gniewino

Szopki noworoczne, Humorfest, satyra w Katalonii

Czas czytania:8 minut/y, 3 sekund/y

Program satyryczny w Katalonii

Najlepszy program satyryczny publicznej telewizji w hiszpańskiej Katalonii nazywa się… “Polonia”. Skąd ta nazwa, kojarząca się z Polską?

Od lutego 2006 roku w katalońskiej TV3, w kolejne czwartki emitowany jest satyryczny program “Polonia”. Skąd ta “polska” nazwa? Z kilku powodów. Najciekawszy (ale czy najbardziej prawdopodobny?) powód jest taki, że podczas olimpiady w Barcelonie, kiedy to grali piłkarze Polski i Hiszpanii, wielu Katalończyków kibicowało naszej drużynie, wołając: Polacos! W każdym razie dla wielu mieszkańców Hiszpanii, Katalończyk, to w potocznym języku Polak (polaco).

Tematyka satyrycznego programu “Polonia”, to głównie satyra na tematy hiszpańskie. A ponieważ w czołówce programu pojawia się sierp i młot, oburzyło to miejscową Polonię. Bo te radzieckie, komunistyczne symbole, w towarzystwie pisanej cyrylicą nazwy programu, wypaczają obraz Polski w oczach wielu Hiszpanów. Okazuje się, że niektórzy z nich całkiem na serio uważają, że w Polsce mówi się po… rosyjsku, a na co dzień posługujemy się cyrylicą.

Wskutek oficjalnych protestów konsulatu polskiego w Barcelonie, twórcy programu zmienili nieco jego czołówkę. Nie zmieniło to ostrza satyry twórców tego popularnego programu, który wciąż zyskuje na popularności i rozszerzył emisję o kolejne hiszpańskie prowincje: Andaluzję i Galicję.

W związku z popularnością programu “Polonia”, powstał inny satyryczny program. Nazywa się “Cracovia” (Kraków). Ciekawe czy i w tym przypadku twórcy będą twierdzić, że nazwa także nie ma nic wspólnego z naszym krajem?
2010-02-26

> Obwarzanek krakowski

Niezłe szopki

Ukazała się książka Sławomira Kmiecika “Niezłe szopki, Polska polityka na wesoło 1999-2009”. Przeczytaj o książce i autorze

Książka “Niezłe szopki. Polska polityka na wesoło 1999- 2009” to pierwsze na naszym rynku opracowanie na temat satyrycznych szopek politycznych w Polsce, zawierające – poza wprowadzającą częścią historyczną i teoretyczną – oczywiście także to co jest tematycznym meritum tej pracy, czyli oryginalne, wierszowane szopki polityczne, w których bohaterami są najbardziej znani polscy politycy. Dodatkowym elementem, stanowiącym tło dla poszczególnych szopek, są w każdym z 11 rozdziałów bogate kalendaria wydarzeń politycznych i społecznych w naszym kraju.

Rzecz obejmuje lata 1999-2009, a więc ostatnią dekadę, w której doszło do wydarzeń dla Polski fundamentalnych: wdrożono bowiem gruntowne reformy społeczne, weszliśmy do NATO i UE, władzę zdobywały i traciły wielkie formacje AWS i SLD, ukształtowała się na nowo scena polityczna, na której toczy się obecnie gorący pojedynek polityczny pomiędzy PO i PiS, przy asyście SLD i PSL, a wcześniej także LPR i Samoobrony. To wszystko budziło wielkie emocje i sprzyjało licznym aferom, skandalom, sensacjom, blamażom, sporom i kontrowersjom, a przez to było doskonałym tworzywem dla satyry politycznej w ogóle, a w szczególności dla szopek politycznych – także tych, które zostały opublikowane w tej książce.

Zawartość książki
1. ZARYS HISTORII POLSKIEJ SZOPKI, czyli wprowadzenie omawiające dzieje i przeobrażania satyrycznej szopki politycznej w Polsce od XIII wieku do czasów obecnych – począwszy od średniowiecznych szopek bożonarodzeniowych, poprzez teatry lalkowe i wędrowne, teatry polityczne doby oświecenia, szopkowe inscenizacje kabaretu Zielony Balonik, liczne szopki satyryczne w II RP, w tym twórczość Juliana Tuwima i Antoniego Słonimskiego, podziemną satyrę szopkową w czasie okupacji, oficjalne i konspiracyjne szopki w okresie PRL, aż po współczesną twórczość szopkową, między innymi Marcina Wolskiego i Marka Majewskiego, Stanisława Tyma, Jacka Fedorowicza i wielu innych satyryków.

satyra stanu wojennego szopka Wałęsa Jaruzelski
Satyra stanu wojennego i skandal czyli szopka z rysunkami Sadurskiego

2. JEDENAŚCIE SZOPEK SATYRYCZNYCH za lata 1999-2009, w których w formie wierszowanego dialogu głównych postaci polskiej polityki przedstawiony jest z osobna każdy rok z jego dramatyzmem i komizmem, najgłośniejszymi wydarzeniami, aferami, skandalami, kompromitacjami.

3. CHARAKTERYSTYKI KAŻDEGO ROKU, czyli krótkie zarysy, wzbogacone odpowiednio dobranym mottem, odnoszące się do najważniejszych wydarzeń w danym roku.

4. SATYRYCZNE ILUSTRACJE, czyli jedenaście dowcipnych rysunków (mieszkającego w Poznaniu gruzińskiego twórcy Zviada Glonti), które są wizualną charakterystyką i satyrycznym komentarzem do poszczególnych omawianych lat.

KALENDARIA WYDARZEŃ POLITYCZNYCH z każdego roku, czyli szczegółowy spis (ponad tysiąc) dat i faktów z lat 1999- 2009. Kalendaria odnotowują wydarzenia ze świata polityki i spraw społecznych, które w danym roku ogniskowały w Polsce uwagę mediów i opinii publicznej.

•  •  •
Autor książki SŁAWOMIR KMIECIK – dziennikarz, publicysta, komentator. Pracuje w redakcji dziennika “Polska Głos Wielkopolski” w Poznaniu. Obecnie jest redaktorem wydań, wcześniej pełnił wiele innych funkcji, między innymi: kierownika działu społecznego i społeczno-ekonomicznego, sekretarza redakcji, kierownika działu opinii, a przez pewien czas także p.o. redaktora naczelnego. Ukończył studia dziennikarskie na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (1990). Od czasu podjęcia pracy w roku 1991 nieprzerwanie jest czynnym dziennikarzem piszącym. Zajmuje się głównie polityką, sprawami społecznymi i najnowszą historią Polski. Przeprowadzał wywiady z prawie wszystkimi polskimi premierami i prezydentami RP po roku 1989 oraz wieloma innymi postaciami życia publicznego. Za swoje dokonania otrzymał wiele nagród. Jego wielką pasją jest polska satyra polityczna. Na jej temat opublikował dwie książki: “Wolne żarty! Humor i polityka, czyli rzecz o polskim dowcipie politycznym” (Czytelnik, Warszawa 1998) oraz “Chichot [z] polityka” (Alma-Press, Warszawa 1998), a także wiele artykułów i wywiadów z tej dziedziny. Z upodobaniem pisuje i publikuje wierszowane szopki polityczne, będące satyrycznym komentarzem do wydarzeń danego roku. Książka “Niezłe szopki. Polska polityka na wesoło 1999-2009” podsumowuje jego dorobek w tej materii w latach 1999-2009. Sławomir Kmiecik jest także współautorem wielu innych książek.
2010-01-15

Konkurs na tekst szopki

Krakowski Teatr Groteska, organizator słynnych szopek ze scenicznym udziałem polityków, organizuje konkurs na satyryczny tekst literacki, który zostanie wykorzystany w tegorocznej szopce. Termin: do 20 stycznia 2009

W tym roku na deskach krakowskiego teatru Groteska zostanie wystawiona kolejna polityczna, jubileuszowa (dziesiąta)  szopka z udziałem polskich polityków. Spektakl będzie nosił nazwę X Reality Shopka Szoł „Casino Polska 2010”.

Tym razem każdy satyryk może przygotować własny tekst, z przeznaczeniem do wykorzystania w tej szopce. Z tego powodu zorganizowano specjalny konkurs. Nagrody? Nagroda niespodzianka dla zwycięzcy oraz podwójne zaproszenie na spektakl „X Reality Shopka Szoł”, który odbędzie się 6 lutego 2010 r o godz. 20.00. Zwycięski utwór zostanie zaprezentowany ze sceny przez jednego z aktorów-polityków.

Tematyka tekstów? Najlepiej bieżąca polityka. Zapraszamy do zmierzenia się z szopką autorów związanych z portalem Sadurski.com. Teksty należy nadsyłać do 20 stycznia 2010 r.

W najbliższej Shopce udział potwierdzili następujący aktorzy (w kolejności alfabetycznej): Bartosz Arłukowicz, Kazimierz Barczyk, Stanisław Bisztyga, Bronisław Cieślak, Krzysztof Cugowski, Tadeusz Cymański, Kazimierz Czekaj, Zbigniew Ćwiąkalski, Andrzej Dera, Jerzy Fedorowicz, Ryszard Kalisz, Beata Kempa, Paweł Kowal, Bogusław Krzeczkowski, Jacek Kurski, Jacek Majchrowski, Agnieszka Malatyńska, Grażyna Leja, Katarzyna Matusik-Lipiec, Joanna Mucha, Katarzyna Piekarska, Małgorzata Radwan-Ballada, Elżbieta Radziszewska, Ireneusz Raś, Joanna Senyszyn, Janusz Sepioł, Rafał Skąpski, Bogusław Sonik, Kazimierz Sowa, Teresa Starmach, Róża Thun, Zbigniew Wassermann, Jerzy Wenderlich, Janusz Wojciechowski, Andrzej Zoll.
2010-01-05

Humorfest – festiwal humoru

Nazwa Humorfest znana jest miłośnikom humoru rysunkowego i kabaretów od kilkudziesięciu lat. Przedstawiamy kilka festiwali o tej nazwie

Od wielu lat nazwa Humorfest znana jest miłośnikom rysunku satyrycznego, satyry i kabaretów z różnych krajów. Wystarczy pobieżna znajomość wyszukiwarki i internetu, aby w krótkim czasie odnaleźć szereg informacji.

Humorfest, Włochy
• W miejscowości Foligno (Włochy) popularnym dorocznym wydarzeniem, ostatnio odbywającym się w sierpniu i wrześniu, jest Humorfest. Jest to międzynarodowy konkurs rysunku satyrycznego (rysunki satyryczne i komiksy), w którym biorą udział rysownicy satyryczni, nadsyłając rysunki na zadany temat. Zwycięzcy otrzymują nagrody pieniężne i tytuł Rysownika Roku. Humorfest ma wieloletnią tradycję, jego pierwsza edycja odbyła się w 1959 roku czyli ponad 50 lat temu. Wśród nagrodzonych rysowników satyrycznych byli m.in. Oleg Dergatchov (Ukraina) i O-Seoker (Belgia). Ostatnio jurorami Humorfest byli: Henry Vaime, Simona Marchini, Julian Rossetti, Sergio Staino, Alvise Cecconello i Massimo Boni. Dla ścisłości: na przestrzeni wieloletniej historii festiwalu Humorfest, miał on miejsce w różnych miesiącach (od kwietnia do września) i zdarzały się lata, kiedy się on nie odbył.

Humorfest, Portugalia
• 13-28 Marzec 2010. W turystycznej, nadmorskiej miejscowości Lagoa (Portugalia), w sali Municipal Auditorium, odbyły się 4 występy satyryków i kabaretów portugalskich, w ramach Humorfest czyli Festiwalu Humoru. Ostatnim występem był występ Pedro José Gomesa w dniu 28 marca. Była to kolejna edycja festiwalu Fumorfest, organizowanego Radę Miasta Lagoa.
A jak było 2 lata wcześniej? Między 3 a 30 marca 2008 podczas Humorfest prezentowały się  portugalskie kabarety, komediowe grupy teatralne i satyrycy. 7 i 8 marca wystąpił Chiado Theatre Company, 15 marca wystąpili Tozé Martinho, Luís Zagaço, Rita Simoes i Florbela Menezes, 20 i 21 marca wystąpili César Mourao, Ricardo Peresem i Carlos Cunha, a 28, 29 i 30 marca wystąpili: Octavio Matos, Natalina José, Alice Pires, Miranda Telmo, Paulo Oliveira i Susana de Lacerda. Bilety na występy odbywające się na scenie w Municipal Auditorium Lagoa, kosztowały widzów od 5 do 10 Euro.

ECU HumorFest, USA
• 1 września 2007 r. uniwersytet East Carolina University zorganizował trzydniowy East Carolina Humor Festiwal (HumorFest). Wśród wielu atrakcji festiwalu / konferencji, uczestnicy mieli okazję nagrać odgłos swego śmiechu, dodając go do Krajowego Rejestru Śmiechu. Joke Contest (Konkurs Dowcipów) miał za zdanie znaleźć najśmieszniejsze dowcipy o Karolinie Północnej i Południowej. Nie była to pierwsza edycja HumorFest. W internecie można znaleźć ślady jednej z jego poprzednich edycji, z 2001 roku.
2010-05-04

Zmarł Krzysztof Teodor Toeplitz

Był m.in. współtwórcą serialu komediowego “Czterdziestolatek”, a w latach 1969-1975 redaktorem naczelnym pisma satyrycznego “Szpilki”

30 marca 2010 roku, w wieku 77 lat, zmarł w Warszawie Krzysztof Teodor Toeplitz – słynny KTT.

Był absolwentem liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, a w 1955 r. ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Warszawie oraz w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej. Miłośnicy komiksu znają go jako specjalistę-teoretyka od komiksów (jest autorem pierwszej w Polsce “poważnej” książki o komiksie “Sztuka komiksu”). Był publicystą wielu czasopism, m.in. Polityka, Kultura, Przegląd, Trybuna. W latach 1969-1977 był redaktorem naczelnym pisma satyrycznego Szpilki. Wraz z reżyserem Jerzym Gruzą stworzył polski serial “Czterdziestolatek” oraz “Czterdziestolatek 20 lat później”.

W grudniu 2009 z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego odebrał Złoty Medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
2010-03-30

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Poprzedni post Agencja rysunkowa – czy warto w niej być
Trzej Królowie Święto Trzech Króli polskie kolędy ciekawostki pastorałki tekst kolęda Gdy śliczna panna Następny post Gdy śliczna panna – tekst kolędy