Czy opłaca się być taksówkarzem?

taksówkarze taksówkarz

Jak wynika z danych zgromadzonych przez Business Insider Polska, po samej tylko Warszawie jeździ ponad 11 tysięcy taksówek, czyli więcej niż chociażby w Berlinie. Klientów taksówkarzom nie brakuje, zwłaszcza w dużych miastach. Czy jednak ten biznes się opłaca i ile trzeba na początku zainwestować?

Niezbędne formalności

Aby zostać taksówkarzem, trzeba oczywiście posiadać prawo jazdy kategorii B, mieć ukończone 21 lat oraz przedstawić zaświadczenia o niekaralności i braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zawodu. Ponadto przyszły taksówkarz powinien przejść szkolenie i zdać egzamin z ruchu drogowego i topografii terenu, na którym będzie świadczył swoje usługi. Szkolenie odbywa się zwykle w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego. Z tymi dokumentami kierowca może wyrobić odpowiednią licencję. Badania lekarskie oraz szkolenia i egzamin to łączny koszt rzędu kilkuset złotych.

Koszty prowadzenia działalności

Najdroższą inwestycją przyszłego taksówkarza jest oczywiście samochód. Może być to auto własne, wzięte w leasing lub wypożyczone na długi okres. Aby otrzymać licencję, kierowca musi przedstawić dowód, że jest uprawniony do użytkowania pojazdu. Następnie taksówkarz powinien zaopatrzyć się w kasę fiskalną oraz taksometr – ich łączny koszt to ok. 2 tys. zł.

Taksówkę należy ponadto ubezpieczyć. OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, ale zaleca się także wykupienie polisy AC. Warto sprawdzić również oferty z zakresu Assistance i NNW. Należy mieć na uwadze, że składka ubezpieczeniowa dla taksówki będzie wyższa niż w przypadku aut na prywatny użytek. Na Zachodzie istnieją firmy takie jak Taxi Insurer, które oferują pakiety polis dla taksówek na korzystnych warunkach i z atrakcyjną wysokością składek – pakiety takie znane są jako Cheap taxi insurance. W Polsce brakuje jeszcze tak wyspecjalizowanych propozycji. Dla ciekawskich, więcej informacji pod adresem: https://www.taxiinsurer.co.uk/taxi-insurance/.

Nie można zapomnieć o kosztach związanych z prowadzeniem firmy. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej taksówkarz może rozliczać się ryczałtem, na podstawie księgi przychodów i rozchodów lub karty podatkowej. Jeśli zdecyduje się działać w ramach korporacji, zaoszczędzi na reklamie, jednak będzie musiał liczyć się jednocześnie z dodatkowymi opłatami.

Aby zostać taksówkarzem, trzeba najpierw zainwestować – jak w przypadku każdej innej działalności. To, jak szybko inwestycja się zwróci, zależy w dużej mierze od samego kierowcy: jego pracowitości, umiejętności rozreklamowania się, a także wyrabianej renomy.

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email