zamek Tarnobrzeg ciekawostki atrakcje zabytki

Ciekawostki o Tarnobrzegu

Czas czytania:2 minut/y, 19 sekund/y

Miasto Tarnobrzeg ciekawostki i Najważniejsze informacje o Tarnobrzegu. Historia, zabytki, atrakcje

Tarnobrzeg informacje

1) Tarnobrzeg, to ok. 50-tysięczne miasto w woj. podkarpackim.

2) Nazwa miasta nawiązuje do szlacheckiej rodziny Tarnowskich. Kiedyś używano też nazw: Tarnodwór, Nowo Dwór, Nowy Tarnów. Od nazwiska Tarnowskich pochodziły też nazwy innych miast: Tarnopola i Tarnogrodu.

Tarnobrzeg ciekawostki z historii

3) Miejscowość założono w 1593 r., a prawa miejskie uzyskała przed 1681 rokiem.

4) W 1888 r. wielki pożar pochłonął niemal całą zabudowę Tarnobrzegu.

5) W 1939 r. Żydzi stanowili 2/3 mieszkańców Tarnobrzegu. Podczas okupacji hitlerowskiej (1939-1945) doszło do eksterminacji ludności żydowskiej. W latach 1941-42 było tu getto.

6) W latach 1975-1998 Tarnobrzeg był stolicą województwa tarnobrzeskiego.

Siarka i Jezioro Tarnobrzeskie

7) Po II wojnie światowej Tarnobrzeg stał się centrum Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego, po odkryciu w 1953 r. złóż siarki.

8) Do początku lat 90. XX w. Tarnobrzeg był największym w Polsce ośrodkiem wydobycia i przetwórstwa siarki. Obecnie kopalnia jest zasypana. W miejscu wyrobiska górniczego odkrywkowej kopalni siarki, w latach 1994-2009 stworzono Jezioro Tarnobrzeskie. Ma ono głębokość do 42 metrów i 4,55 km kwadr. powierzchni.

ratusz Tarnobrzeg ciekawostki atrakcje zabytki
Ratusz w Tarnobrzegu, siedziba władz miasta. Foto: Jacek Halicki / cc by-sa 3.0

Tarnobrzeg – atrakcje, zabytki

9) Pałac Tarnowskich w Tarnobrzegu nazywany też Zamkiem Tarnowskich w Dzikowie (obecnie to dzielnica Tarnobrzega), zbudowano w XV wieku. Obecnie, po przebudowach (ostatnia w 1931 r.) ma charakter neobarokowy. W 1945 r. został przejęty przez skarb państwa. Stoi przy ul. Sandomierskiej 27.

10) Matka Boża Dzikowska, to obraz namalowany w XVI wieku przez nieznanego malarza niderlandzkiego. Ma rozmiar 89×66,5 cm. Znajduje się w dominikańskim sanktuarium w Tarnobrzegu, zbudowanym w XVII wieku. Kult obrazu trwa od 1675 r. Jego reprodukcja w 2004 r. znalazła się na znaczku Poczty Polskiej.

11) Gotycki kościół św. Marii i Magdaleny zbudowano w Tarnobrzegu ok. 1160 roku. Stoi w dzielnicy Miechocin. Najstarszy fragment obecnego kościoła pamięta XIV wiek.

12) Od 1904 r. w centrum Tarnobrzegu, na placu Bartosza Głowackiego, stoi pomnik Bartosza Głowackiego (ok. 1794-1794), bohaterskiego uczestnika powstania kościuszkowskiego.

13) Przy ul. H.Sienkiewicza 206 w Tarnobrzegu znajduje się neogotycki Pałac Myśliwski (Pałac Mokrzyszowski) z XIX wieku.

14) Muzeum Siarki (Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego) mieści się w dawnym spichlerzu z XIX wieku, przy ul. Pawłowskiego 14. Powstało w 2013 roku. Można tu poznać tradycje wydobycia siarki w Polsce oraz w kopalniach Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego. Przed budynkiem muzeum znajduje się Skansen Górniczy. Są tu fragmenty maszyn i urządzeń pochodzących z największej polskiej kopalni odkrywkowej siarki w Machowie.

15) Siarka Tarnobrzeg, to piłkarski klub z Tarnobrzegu, założony w 1957 roku. Drużyna rozgrywa mecze na stadionie MOSiR przy al. Niepodległości 2. Stadion na pojemność 4 tys. miejsc.

Tarnobrzeg ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: pałac w Tarnowskich, foto: Sadurski.com

Zobacz też:
> Sandomierz
> Rzeszów
> Przemyśl

skrytokwiaty ciekawostki skrytokwiat kwiaty Poprzedni post Skrytokwiat – idealna roślina doniczkowa
AS Roma stadion Stadio Olympico Rzym Włochy piłka nożna ciekawostki Następny post AS Roma – ciekawostki o włoskim klubie