Trondheim, Norwegia

Trondheim ciekawostki Norwegia

Trondheim to jedno z większych (180 tys. mieszkańców) i bardziej znaczących przemysłowych miast w Norwegii. Leży u ujścia rzeki Nidelvy, nad fiordem Trondheimsfjorden, w środkowej części tego kraju. To miasto nie jest stolicą Norwegii, jednak przez niektórych jest określana mianem „duchowa stolicy”

Miasto powstało już w X wieku, przez jakiś czas było siedzibą królów Norwegii, a do 1217 roku pełniło rolę stolicy państwa. Przez wieki zmieniała się nazwa miasta. Wcześniej nazywało się: Kaupangen, Nidaros, Trondhjem oraz Drontheim.

Rrondheim ciekawostki Norwegia

Marina w Trondheim 

Do Trondheim przyjeżdża rocznie ponad 400 tys. turystów, więc postanowił je odwiedzić również Wesoły Wieżowiec. Został sfotografowany m.in. obok wybudowanej w połowie XII wieku gotyckiej katedry Nidarosdomen. To największa świątynia w Norwegii, w której pochowano króla Olafa II, który wprowadził do swego kraju chrześcijaństwo.

Rrondheim ciekawostki Norwegia

Wesoły Wieżowiec odwiedził Trondheim w Norwegii

Także na Starym Mieście czyli Bakklandet, gdzie znajdują się osiemnastowieczne drewniane domy i magazyny kupieckie, stojące na palach. Wszedł nawet na radiowo-telewizyjnę wieżę Tyholt i z wysokości 74 metrów podziwiał panoramę miasta.

Rrondheim ciekawostki Norwegia

Trondheim z wieży widokowej

Rrondheim ciekawostki Norwegia

Nabrzeże Trondheim, Norwegia

Rrondheim ciekawostki Norwegia

Krzysztof Michalski, na palcu Wesoły Wieżowiec oraz katedra w Trondheim

Wesoły Wieżowiec odwiedził Trondheim w towarzystwie Krzysztofa Michalskiego, członka Partii Dobrego Humoru.

Poznaj też inne miejsca w Norwegii: 
> Droga Trolli
> Spitsbergen
> Lodowiec Briksdal

Zobacz też:
> Wesoły Weżowiec w Szkocji

• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.

> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec Happy Tower

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email