Rowerem na Kanary? Trasy rowerowe na wakacje

trasy rowerowe rower wycieczki rajd turystyka rowerowa

Jeśli nie zaplanowałeś jeszcze urlopu albo zostało ci kilka dni wolnego i chcesz przeżyć niezapomnianą przygodę – wsiadaj na rower i ruszaj w trasę. Podpowiadamy, gdzie w Europie można znaleźć malownicze szlaki rowerowe

1. Rowerem wzdłuż Dunaju

Jedna z najpiękniejszych tras w Europie, to ścieżka rowerowa wzdłuż niemieckiego i austriackiego odcinka Dunaju, znana pod nazwą Donauradweg. Mimo, że trasa jest dość długa (jadąc od Szwarcwaldu do Małych Karpat niedaleko Bratysławy pokonamy blisko 1000 kilometrów), to polecana jest dla początkujących.

– Jadąc wzdłuż Dunaju przejeżdżamy dziennie od 40 do 100 kilometrów, a wiatr (wiejący zwykle w plecy) i piękne widoki z wałów przeciwpowodziowych, pozwalają zignorować zmęczenie – mówi Dariusz Miąsek z Grupy Turystyki Aktywnej Sporteus. Na tej trasie łatwo znaleźć nocleg, bowiem okoliczne kempingi, schroniska i hotele chętnie przyjmują rowerzystów na jedną noc.

2. Szlakiem Łaby

Jeśli zasmakujesz w pięknych, niemieckich krajobrazach – musisz wybrać się na wyprawę wzdłuż Łaby. To trasa, która wielokrotnie wskazana jako ulubiony szlak rowerowy w ankiecie ADFC (niemieckie towarzystwo rowerowe). Ponad 180-kilometrowa trasa przebiega głównie asfaltem i jest przejezdna także dla dzieci. Jej zakończenie, to malownicze ujście rzeki do Morza Północnego w Cuxhaven.

3. Rodzinna wyprawa na Bornholm

Ta niewielka, duńska wyspa położona w samym środku Bałtyku, między Polską i Szwecją, to świetne miejsce do wycieczek dla całej rodziny. Jest tu mnóstwo szlaków rowerowych, prowadzących zarówno wzdłuż wybrzeży, jak i na skos przez wyspę. Bornholm zachwyci zarówno tych, którzy lubią zwiedzać zamki i maleńkie rybackie wioski, jak i miłośników pięknej przyrody i egzotycznych plaż.

4. Malownicza Andaluzja

Rowerowa wyprawa do Andaluzji, krainy położonej między Pirenejami a Morzem Śródziemnym, to wyjątkowa okazja, aby podziwiać górskie szczyty z niemalże płaskich tras rowerowych. Przejazd trasą, położoną tam, gdzie kiedyś leżała linia kolejowa (od Olot, przez Gironę, do wybrzeży Morza Balearskiego) gwarantuje niezapomniane widoki i podziwianie malowniczych dolin z kolejowych wiaduktów.

5. Rowerem w tropiki – czyli Wyspy Kanaryskie

Wolisz tropiki zamiast niepewnego, europejskiego klimatu? Jeśli tak – polecamy wyprawę na Wyspy Kanaryjskie. Na wyspach jeździ się rowerem po nadmorskich promenadach i zwykłych drogach. Nie jest to zbyt niebezpieczne, bowiem większość miejscowych kierowców, to urlopowicze nastawieni na powolną jazdę i na podziwianie widoków. Na Gran Canarii czy Teneryfie bez problemu można znaleźć także trudniejsze trasy. Korzystają z nich na przykład skandynawskie, niemieckie i brytyjskie drużyny kolarskie, wysyłane tu w czasie, gdy w Europie padają deszcz i śnieg.

Wakacje na rowerze to idealna okazja, by podziwiać przyrodę z trochę innej perspektywy niż z okna samochodu. Ale uwaga! Taki sposób spędzania czasu niektórych uzależnia. Kto raz pojechał na taką wyprawę, nie chce już wrócić do wygodnych wycieczek i leniwych wakacji w hotelach.

Na trasy rowerowe po Europie zachęcała Grupa Turystyki Aktywnej Sporteus

Zobacz też:

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email