uzdrowisko miasto Uniejów atrakcje ciekawostki zabytki woj. łódzkie

Atrakcje Uniejowa, woj. łódzkie

Czas czytania:5 minut/y, 4 sekund/y

Z czego słynie miastu Uniejów atrakcje, co warto zobaczyć. Zabytki i miejsca warte odwiedzenia w Uniejowie

3-tysięczy Uniejów w województwie łódzkim pięknieje. Miasteczko stara się przyciągnąć turystów i ma coraz lepsze zadatki ku temu, aby stać się lokalną turystyczną perełką w środku Polski. Obecnie do wizyty w Uniejowie przyciągają nie tylko królewski zamek termy i dobre hotele. Zobacz, dlaczego warto odwiedzić i poznać to miasto wraz z rodziną. Może do Uniejowa na weekend?

fontanna w Uniejowie woj. łódzkie
Fontanna blisko rynku w Uniejowie, woj. łódzkie

1. Uniejowskie bulwary nad Wartą

Całkiem niedawno zagospodarowano uniejowskie tereny wzdłuż Warty. Obecnie można tu pospacerować, z jednej strony spoglądając w kierunku wysokiej wieży kolegiaty, a z drugiej – na zamek i jego wieżę, nieco dalej na nowoczesny gmach uniejowskich term i zaraz obok – piaszczystej plaży. Gdy byliśmy tu w maju 2022, już działała fontanna obok kolegiaty, niżej której przygotowano ziemię pod zasadzenie roślinności.

Spacerując bulwarem od strony rynku (jest tu ścieżka pieszo-rowerowa), bez trudu dostrzeżemy mostek dla pieszych, prowadzący na drugą stronę rzeki. To zachęta do spaceru w kierunku zamku oraz odkrycia pięknego parku.

rzeka Warta zamek w Uniejowie woj. łódzkie
Rzeka Warta i zamek w Uniejowie, woj. łódzkie

2. Atrakcje Uniejowa: zamek

Zamek w Uniejowie (stoi oczywiście przy ulicy Zamkowej) wybudowano w XIV wieku, na niedużym, sztucznym wzniesieniu. W XVI (wtedy stracił charakter gotycki) i XIX wieku (wtedy otrzymał charakter klasycystyczny) był przebudowywany. Wcześniej stała w tym miejscu drewniana budowla obronna, którą zniszczyli Krzyżacy w 1331 roku.

średniowieczny zamek Uniejów atrakcje ciekawostki zabytki
Uniejów atrakcje i zabytki: zamek i wejście na dziedziniec

W XIV–XV wieku w Uniejowie znajdowała się rezydencja arcybiskupów gnieźnieńskich. Podczas wojny trzynastoletniej (1454-1466) przechowywano tu cenne przedmioty z Gniezna, m.in. głowę św. Wojciecha i relikwie św. Gedeona. Po II wojnie światowej (1956-1967) obiekt odrestaurowano i pełnił rolę archiwum. Obecnie jest tu hotel, restauracja i centrum konferencyjne.

Warto wejść przez bramę, na dziedziniec zamku i zobaczyć budowlę od środka.

dziedziniec zamku w Uniejowie woj. łódzkie zabytki
Dziedziniec zamku w Uniejowie, woj. łódzkie

3. Wieża zamkowa oraz zamkowy park

Wieża zamku w Uniejowie ma 25 metrów wysokości i 9 metrów średnicy. Jest udostępniona dla turystów i pełni funkcję tarasu widokowego. To okazja, aby zobaczyć bliskie okolice z innej perspektywy.

Będąc tuż obok zamku, koniecznie należy przespacerować się alejkami pięknego, 34-hektarowego parku, pośród wysokich drzew i krzewów. Park powstał w XIX wieku. Są tu ustawione tablice dydaktyczne, które przybliżają szereg informacji z historii i nie tylko. Spotkałem tu nawet grupę osób, wykonujących ćwiczenia fizyczne.

W parku jest też Biała Dama – figura kobiety, ubranej w dawny strój. To Uniejka (nieprzypadkowo nazywająca się podobnie do Uniejowa), postać nawiązująca do jednej z legend. A może to żona carskiego generała Aleksandra Tolla, która założyła i pokochała park. Podobno jej duch wciąż przechadza się pośród alejek parku.

widokowa wieża Zamek Biskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie zabytki
Wieża Zamku Biskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie, jest też wieżą widokową

3. Średniowieczna kolegiata obok rynku

Przy Placu Kolegiackim 2, tuż obok rynku, stoi Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W XIV wieku była budowlą gotycką, dwa wieki później została przebudowywana. Po zniszczeniach II wojny światowej została odbudowana. Wewnątrz jest gotyckie prezbiterium z XIV wieku, ołtarze boczne powstały w XVII wieku, a sarkofag w kaplicy błogosławionego Bogumiła z brązu powstał w 1667 roku.

4. Wieża kolegiaty

Między kolegiatą a rynkiem stoi neobarokowa wieża kościelna. Ma 25 metrów wysokości i została wzniesiona w 1901 roku. Wieża dominuje nad rynkiem oraz tą częścią miasta.

kolegiata Wniebowzięcia NMP w Uniejowie woj. łódzkie
Kolegiata Wniebowzięcia NMP w Uniejowie, z prawej wieża stojąca przy rynku

5. Termy i aquapark czyli Uzdrowisko Uniejów

Uniejów szczyci się tym, ze jest najmłodszym polskim uzdrowiskiem. Na głębokości 2 kilometrów pod ziemią jest tu woda, mająca 68 stopni Celsjusza. Natrafiono na nią przypadkowo, podczas poszukiwania ropy i gazu, w latach 70. XX wieku.

Stężenie jodu w tej wodzie jest podobne, jak w Bałtyku. Nadarza się okazja, aby w tej wodzie się wykąpać. Oczywiście nie jest aż tak ciepła jak napisaliśmy wyżej, ale około 30 stopni C., to gwarancja, że nikt tu nie zmarznie. Obok zamku jest aquapark z atrakcjami wodnymi dla całych rodzin z dziećmi. To atrakcje nad gołym niebem oraz wewnątrz budynku. Miejsce szczególnie oblegane w wakacje.

budynek termy Uniejów aquapark solanki
Uniejów atrakcje: Termy Uniejów – główne wejście

6. Piaszczysta plaża nad Wartą

Kto w wakacje nie skorzysta z atrakcji płatnego aquaparku, może po sąsiedzku wykapać się w Warcie i poopalać się na piaszczystej plaży. Miejsce nie jest duże, ale są tu punkty gastronomiczne i podobno także wypożyczalnia sprzętu wodnego.

rzeka Warta piaszczysta plaża w Uniejowie piasek termy aquapark
Rzeka Warta, fragment piaszczystej plaży oraz atrakcje aquaparku

7. Zagroda Młynarska w Uniejowie – czyli skansen

Będąc w okolicach uniejowskich term i plaży, dostrzegamy stojące w oddali dwa wiatraki-koźlaki. Warto przespacerować się w ich kierunku kilkaset metrów, aby zobaczyć, że jest to cały zespół drewnianych zabudowań czyli Zagroda Młynarska. Rodzaj skansenu. Stoi tu m.in. zabytkowy, drewniany dwór z końca XI wieku, który wcześniej stał w Nagórkach (gmina Grabów).

Zagroda Młynarska w Uniejowie skansen wiatrak-koźlak
Zagroda Młynarska w Uniejowie jest jedną z atrakcji miasteczka

Zamiast korzystać z luksusowych warunków w jednym z nowoczesnych hoteli Uniejowa, można tu spędzić noc w sielskiej atmosferze (na przykład w wiatraku, do tego zjeść coś w karczmie serwującej kuchnię staropolską. Można też wziąć tu udział w warsztatach związanych z produkcją mąki, wypiekiem chleba, itp. Po zagrodzonym terenie chodzą owce, konie, szkockie krowy z wielkimi rogami i ptactwo. To sprawia, że rodzina wizyta w tym miejscu wraz z dziećmi, to ciekawa opcja spędzenia czasu wśród natury w Uniejowie.

wiatrak-koźlak skansen Uniejów atrakcje zabytki ciekawostki
Uniejów atrakcje: wiatrak-koźlak i sielska atmosfera skansenu

8. Zabytki Uniejowa – Pałacyk Tollów

Między 1836 a 1919 rokiem Uniejów należał do rodu Tollów. Pochodzący z Estonii Karol von Toll, szef sztabu feldmarszałka Iwana Dybicza w nagrodę za osiągnięcia podczas powstania listopadowego, otrzymał dobra uniejowskie wraz z zamkiem. Nigdy jednak tu nie zamieszkał.

W klasycystycznym, XIX-wiecznym pałacyku Tollów obecnie znajduje się Dom Kultury.

rynek w Uniejowie pomnik co zobaczyć
Pomnik wśród zieleni, na rynku w Uniejowie, woj. łódzkie

9. Park Linowy – czyli aktywny wypoczynek w Uniejowie

Blisko zamku, tuż obok brzegu Warty, zlokalizowane jest miejsce, które spodoba się dzieciom i całym rodzinom. Śmiałkowie mogą przebyć nad ziemią nawet ponad 200-metrową trasę z przeszkodami. Są trzy trasy o różnej trudności i długości, więc osoby lubiące aktywny wypoczynek i odwiedzające Uniejów na dłużej niż kilka godzin, zapewne chętnie spędzą tu czas.

Uniejów atrakcje i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Atrakcje Szczebrzeszyna
> Puławy atrakcje
> SuperPolonia.info

polscy piłkarze Chełm boisko szkoła mural Roberta Lewandowskiego Poprzedni post 5 najlepiej zarabiających polskich piłkarzy
idealna naturalna kołdra wygodny materac Następny post Idealna kołdra dla dwojga – na co zwrócić uwagę?