Wniosek o urlop – w jakiej formie go złożyć?

urlop wniosek urlopowy

Przed rozpoczęciem wypoczynku koniecznie trzeba poinformować o tym pracodawcę i poczekać na akceptację sugerowanego terminu. W tym celu składa się specjalny wniosek urlopowy, będący oficjalną formą ubiegania się o wolne. Konieczność takiego działania opisuje Kodeks Pracy wraz z odpowiednim rozporządzeniem, jednak oba dokumenty nie przewidują jednoznacznie sposobu, w jaki wniosek ma zostać pracodawcy przedstawiony

Wnioski papierowe

W wielu polskich firmach wciąż jeszcze króluje tradycja – przygotowany przez pracodawcę formularz pobiera się z odpowiedniego działu, a następnie w formie papierowej i z podpisem składa do rozpatrzenia. Taka dokumentacja jest potem ewidencjonowana, a na jej podstawie oblicza się też pozostałe do wykorzystania dni wolne. Do takiej formy są przyzwyczajeni szczególnie starsi pracownicy, jednak najmłodsze pokolenie nie do końca rozumie przyczyny takiego schematu działań. Dlatego rodzi się pytanie: Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej?

Wniosek elektroniczny

Systemy elektronicznej ewidencji czasu pracy prezentują się obecnie jako bardzo dobrze zaprojektowane i użyteczne narzędzia. Idealnym przykładem jest oprogramowanie przygotowane przez inewi.pl, będące jednocześnie świetnym rejestratorem obecności pracownika na danym stanowisku. Z jego udziałem można szybko złożyć prośbę o urlop, która od razu trafia do osoby decyzyjnej.

Takie rozwiązanie pozwala też na lepszą kontrolę pozostałej puli dni urlopowych, a także na swobodne dokonywanie zmian w już zgłoszonych wnioskach. Po stronie pracodawcy z kolei jest to dobra metoda na wygodny podgląd dynamicznie zmieniającego się kalendarza pracy. Dzięki temu w efektywniejszy sposób można reagować na ewentualne braki kadrowe.

Karta urlopowa wysyłana przez aplikację mobilną

Wraz z nową generacją kart urlopowych dostarczanych on-line ewoluowała też metodologia związana z narzędziami służącymi do ich wprowadzania. Niektóre systemy są bardzo ograniczone i zakładają, że z bazą danych można połączyć się jedynie, korzystając z komputerów podłączonych do bezpiecznej sieci zakładowej, np. przez dedykowany VPN. Jednak najlepsze z nich mają na celu zniesienie barier przy jednoczesnym dalszym dbaniu o bezpieczeństwo danych.

Do takich nietypowych form zaliczają się aplikacje mobilne, będące przenośną wersją interfejsu przeglądarkowego lub samodzielnego oprogramowania desktopowego. Za ich pośrednictwem można uzyskać dostęp do najważniejszych informacji dotyczących czasu pracy, a także złożyć wniosek urlopowy. Co istotne, da się tego dokonać niemal z dowolnego miejsca na świecie.

W wielu miejscach w dalszym ciągu króluje papier, który jednak staje się skrajnie nieekologicznym rozwiązaniem. Przedsiębiorstwa budowane w duchu innowacji zaczynają korzystać z rozwiązań online. Jeśli pracodawca wybierze prosty i skuteczny system, to obcowanie z nim staje się dla pracownika czystą przyjemnością. Co najważniejsze, propozycje takie jak Inewi, dysponują również bardzo wygodną aplikacją mobilną, która całkowicie zmienia sposób patrzenia na komunikację podwładnego z szefem.

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email