Urugwaj – piłkarskie ciekawostki

Urugwaj flaga ciekawostki piłka nożna sport

Lubisz piłkę nożną, lubisz piłkarskie ciekawostki? W Sadurski.com pięć oryginalnych ciekawostek związanych z Urugwajem i piłką nożną

1.

Urugwaj jest najmniejszym krajem, który wygrał piłkarski Mundial. Obecnie ma 3,4 mln mieszkańców a w 1930 r. gdy tego dokonał, miał tylko 1,75 miliona. Drugi najmniejszy zwycięzca mundialu to… Argentyna z 28 milionami w 1978 roku.

2.

Mieszkańcy Urugwaju są pozytywnie zakręceni na punkcie piłki, które odziedziczyli po Brytyjczykach. Jednak gdy na mecz do Urugwaju w 1904 roku przyjechała drużyna Sothampton, ograło Urugwaj aż 8-1. Jedyna bramka dla gospodarzy padła przy wyniku 7:0 w sytuacji, gdy jeden z graczy wepchnął brytyjskiego bramkarza do bramki wraz ze złapaną przez niego piłką. Gol uznano, a na trybunach zapanowało takie szaleństwo, że przez 15 minut nie dało się rozpocząć gry od środka.

3.

Luis Suarez jest nie tylko posiadaczem rekordu jeśli chodzi o ilość goli w reprezentacji. Otrzymał również najdłuższą karę w historii Mistrzostw Świata. 9 meczów, za ugryzienie Giorgio Chielliniego. Poprzedni rekord, to 8 spotkań kary dla Włocha Mauro Tasottiego, który w 1994 roku złamał nos Luisowi Henrique.

4.

Śpiewanie przed meczem hymnu w Urugwaju może być trudne. Dlaczego? Bo mają najdłuższy hymn na świecie. Ma aż 105 linijek, a jego wykonanie trwa 6 minut. Dlatego zazwyczaj śpiewa się tylko pierwszą zwrotkę i refren.

5.

Na koszulkach Urugwaju znajdują się cztery gwiazdki. Dlaczego, skoro Urugwaj wygrał tylko dwa mundiale? W 1924 i 1928 roku nie rozgrywano piłkarskich Mistrzostw Świata, a Urugwaj zwyciężyl na Igrzyskach odbywających się we wspomnianych latach. FIFA ostatecznie uznała, że można te triumfy liczyć jak Mistrzostwa Świata.