USA. Ciekawostki o stanie Utah

Bryce Canyon stan Utah ciekawostki USA

Stan Utah w pigułce: historia powstania stanu, mormoni, Salt Lake City i parki narodowe. Ciekawostki o Utah

Informacje o Utah

1) Stan Utah położony jest na obszarze Wielkiej Kotliny, Wyżyny Kolorado i Gór Skalistych. Jego sąsiadami są stany: Idaho, Wyoming, Kolorado, Nowy Meksyk, Arizona i Nevada.

2) Stan Utah ma powierzchnię ok. 220 tys. km kwadratowych i mieszka tu ponad 3 miliony ludzi.

3) Utah podzielony jest na 29 hrabstw (counties).

4) W stanie Utah panuje klimat podzwrotnikowy. W zimie temperatura spada do minus 20 stopni Celsjusza, w lecie przekracza 35 stopni.

Z historii Utah

5) Utah jest 45. stanem USA. Stan powstał w 1896 roku, choć już 9 września 1850 r., w 2 lata po wojnie z wojskami Meksyku, Kongres Stanów Zjednoczonych wydzielił terytorium, z którego wyodrębniono późniejsze stany Utah i Nevada (Utah Territory i Nevada Territory) oraz częściowo Kolorado i Wyoming. Pierwszym gubernatorem Terytorium Utah został Brigham Young.

6) Nazwa Utah pochodzi od mieszkających tu kiedyś Indian Ute (Jutów). Nazwa Ute oznacza „ludzie gór”. Było to plemię koczownicze, spokrewnione z Pajutami i Banokami.

7) Za pierwszych Europejczyków, którzy dotarli na te ziemie, uważani są hiszpańscy misjonarze Silvestre Velaz de Escalante i Francisco Atanasio Dominquez. Dotarli tu w 1776 roku.

8) Aż 2/3 mieszkańców stanu Utah, to mormoni czyli członkowie Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Pierwsi mormoni na te tereny przybyli w 1847 roku.

miasto Salt Lake City stolica Utah ciekawostki Góry Skaliste
Wieżowce miasta Salt Lake City, stolicy Utah i Góry Skaliste

Salt Lake City

9) Stolicą stanu Utah jest 200-tysięczne miasto Salt Lake City (Miasto nad Jeziorem Słonym). Nazwa wynika z faktu, iż miasto leży nad Wielkim Jeziorem Słonym.

8) W Salt Lake City mieszka blisko 90% ludności stanu Utah. Daje to miastu szóste miejsce na liście najbardziej zurbanizowanych miast Stanów Zjednoczonych.

Ciekawostki o Utah

10) Utah jest stanem, w którym występuje najmniej opadów deszczu ze wszystkich stanów USA. Największe opady śniegu występują w Salt Lake City, dlatego w 2002 r. miasto było gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Zion Park Utah ciekawostki USA
Zion Park w stanie Utah

11) W Utach jest 5 parków narodowych:
– Kanion Bryce (Bryce Canyon), utworzony w 1928 roku. Nazwa pochodzi od mormońskiego pioniera, Ebenezera Bryce’a. Choć w nazwie jest kanion, nie przepływa tu żadna rzeka.
– Zion,
– Canyonlands,
– Arches,
– Capitol Reef.
Są tu również m.in. Kanion Antylopy i Monumet Valley (na pograniczu Utah i Arizony).

Bryce Canyon zima Utah ciekawostki
Skały Bryce Canyon zimą wyglądają wyjątkowo malowniczo

12) W hrabstwie Duchesne (południowe Utah) znajduje się Newspaper Rock State Historic Monument. Są na nim wyryte petroglify czyli rysunki naskalne. Zostały stworzone około 10. tysiąclecia p.n.e. przez artystów mieszkających w neolicie.

13) W rejonie Wielkiej Pustyni Słonej w Utah znajduje się Bonneville Speedway. Są tu bite rekordy szybkości w jeździe samochodem, gdyż twardość nawierzchni i jest porównywalna z twardością zaschniętego cementu.

14) W Utah jest Uniwersytet Brighama Younga. Nazwa pochodzi od uważanej za proroka osoby, która sprowadziła tutaj mormonów. Na uczelni panują niemal ascetyczne rygory, z których znani są mormoni. Studentami są głównie mormoni z różnych stanów USA.

Ciekawostki o stanie Utah: (c) Sadurski.com

Inne stany USA – ciekawostki:
> Arizona
> New Jersey
> Alaska

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email