Vaishno Devi – świątynia w Indiach

Vaishno Devi India

Podróżujący po świecie Wesoły Wieżowiec z papieru dzięki Sanhoshowi Paliwalowi, artyście z Indii, odwiedził Vaishno Devi w Indiach

Vaishno Devi Mandir (znany również jako Mata Rani, Trikuta i Vaisnavi), to znana hinduistyczna świątynia poświęcona hinduskiej bogini. Jest położona w górach Trikuta, w stanie Dżammu i Kaszmir (Jammu and Kashmir) w Indiach. Istnieje od ok. 700 lat, leży ponad 1550 metrów nad poziomem morza i można tu przybywać przez cały rok.

Co roku do sanktuarium pielgrzymują miliony Hindusów. Najważniejszym miejscem do którego pielgrzymują, jest Święta Jaskinia Matki, w której nie ma posągów ani bożków. W 1986 roku utworzono Shri Mata Vaishno Devi Shrine Board czyli Zarząd Sanktuarium.

Vaishno Devi India

Wesoły Wieżowiec spogląda na światynię Vaishno Devi w północnych Indiach

Stan Dżammu i Kaszmir (Jammu and Kashmir) leży w północnych Indiach, głównie na terenie gór Himalajów. Mieszka tu kilkanaście milionów ludzi. Od północy graniczy z Chinami. W indyjskiej konstytucji na zagwarantowany dużą autonomię. Do części tego obszaru roszą sobie prawa Chiny, Indie i Pakistan.

• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru.

> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec Happy Tower

 

 

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email