Walentynki – wszystko o Walentynkach

wiersze na Walentynki wierszyki dzień święto zakochanych dzień Walentego miłość dowcipy humor

Co Polacy sądzą o Walentynkach? Czy lubią to święto, jak je spędzają, czy wręczają walentynkowe prezenty, ile na nie wydają? Sadurski.com przedstawia wyniki badań, w których uczestniczyli polscy respondenci. Teraz już wiemy, jak to jest z tymi Walentynkami

Jak spędzamy Walentynki

Wyniki zrealizowanego badania pokazują, iż ponad 70% zapytanych Polaków obchodzi Walentynki. Dla co trzeciego respondenta celebrowanie tego święta to dowód miłości. Ponad 26% osób uważa, iż to dobra okazja, aby spędzić wyjątkowo dzień z partnerem, a 15% chce go wykorzystać do sprawienia bliskiej osobie niespodzianki.

Przeciwnicy Walentynek podają różne powody, dla których nie powinniśmy obchodzić importowanego z obcej kultury święta. Wyniki badania pokazują jednak, iż widać coraz większą akceptację dla Walentynek, a Polacy stają się coraz bardziej hojni i pomysłowi w celebrowaniu dnia zakochanych.

Walentynki już na stałe wpisały się w kalendarz obchodzonych w Polsce uroczystości. Choć plany i pomysły dotyczące celebrowania Walentynek w niektórych przypadkach wyraźnie różnią kobiety i mężczyzn, to zakochani zamierzają ten dzień spędzić przede wszystkim ze swoim partnerami życiowymi – 68% wskazań lub z przyjaciółmi – 15% deklaracji.

Walentynkowe marzenia kobiet i mężczyzn

Jak Polacy spędzają zazwyczaj Dzień Zakochanych? Najczęściej, jak deklaruje co trzecia Polka i Polak, wybieramy się z okazji Walentynek do kina. Równie często spędzamy Walentynki w restauracji, jak deklaruje 34% Pań i 27% Panów. Na trzecim miejscu pojawiają się niestandardowe atrakcje w formie niespodzianek, a na czwartym Walentynki w domowym zaciszu.

Zwyczaj obchodzenia Walentynek podoba się zdecydowanej większości dorosłych Polaków. Tylko 9% z zapytanych 2973 respondentów neguje to święto.

Badanie „Walentynkowe zwyczaje Polaków” zostało przeprowadzone przez serwis Prezentmarzeń w formie ankiety online i ankiet w galeriach handlowych na próbie 2973 respondentów w styczniu 2017.

wiersze na Walentynki wierszyki dzień święto zakochanych dzień Walentego miłość rower ciekawostki o rowerach

Walentynki? Koniecznie z ukochaną osobą! Wszystko o Walentynkach

Połowa Polaków nie świętuje Walentynek

Dla 50% z nas walentynki nie są ważnym świętem. Z drugiej strony 48% Polaków będących w stałym związku planuje spędzić 14 lutego w sposób szczególny, np. pójść z ukochaną osobą do kina, teatru, restauracji czy też przygotować coś wyjątkowego w domu.

– Walentynki ciągle są świętem, które dopiero wchodzi do naszej kultury. Ocena jego ważności zależy od wieku pytanych osób: im są one młodsze, tym waga tego święta jest dla nich wyższa. Co zadowalające, na stosunek do niego nie ma natomiast wpływu stan cywilny respondentów – mówi Przemysław Kasza, specjalista ds. badań, analiz i raportowania z firmy Provident Polska.

Prawie połowa badanych zamierza przeznaczyć na tegoroczne święto zakochanych ponad 100 zł. Bardziej szczodrzy będą mężczyźni, którzy wydadzą o 10% więcej pieniędzy niż kobiety. 2% Polaków planuje wydać na Walentynki aż ponad 500 zł.

Walentynki – święto marketingu?

Aż 81% Polaków uważa, że walentynki to bardziej żniwa dla producentów i handlowców niż święto zakochanych. Nic dziwnego, że z roku na rok tracą swoją magię. A może to nie komercjalizacja, tylko my sami mamy problem z okazywaniem uczuć? 66% z nas twierdzi, że robimy to sporadycznie

Jak wynika z badań instytutu GfK Polonia, tylko 14% Polaków uważa, że Walentynki to wyjątkowy dzień, który ma służyć łączeniu ludzi oraz celebrowaniu miłości i bliskości. Według reszty 14 lutego to przede wszystkim doskonała okazja do zwiększenia sprzedaży przez producentów i handlowców. Mimo że dostrzegamy marketingowy wymiar Walentynek, więc większość z nas będzie obchodzić dzień zakochanych.

– Zamiar podarowania bliskiej osobie symbolicznego upominku mają przede wszystkim osoby będące w związkach partnerskich, tzw. wolnych (74%) – mówi Maciej Siejewicz z GfK Polonia. Odsetek ten spada wśród małżonków (do 53%). Co ciekawe, chęć obdarowania ukochanej osoby jest tym większa, im krótszy jest czas trwania związku.

Seks w Walentynki? Niekoniecznie

Jak wynika z sondy „Walentynki 2018 według Polaków”, 85% kobiet biorących udział w badaniu deklaruje, że obchodzi Walentynki. Dla Pań najważniejsze w święcie zakochanych jest jego celebrowanie z drugą połówką (33%), dobry pomysł na spędzenie tego dnia (20%), przyjemne zaskoczenie partnera (19%) oraz udany wybór prezentu (28%). Przeczytaj wszystko o Walentynkach czyli Święcie Zakochanych

Polki są jednak romantyczkami i ponad połowa respondentek liczy na miły, walentynkowy wieczór we dwoje, 27% na wyznanie miłości, a nawet oświadczyny. 14% Pań czeka nawet na list miłosny, kartkę, piosenkę lub wiersz.

Kobiety mówią wprost, że nie mogą obyć się bez święta zakochanych, bo to impuls do zrobienia czegoś pozytywnego i szczerego dla ukochanej osoby (43%),a także święto miłości, zaangażowania i bliskości (27%).

Romantyczne podejście Polek przejawia się także w odpowiedziach dotyczących prezentów. Co trzecia zapytana kobieta zdradziła, że najlepszym upominkiem walentynkowym nie jest rzecz materialna tylko nietypowa niespodzianka, przygotowana przez „drugą połowę”.

wiersze na Walentynki wierszyki dzień święto zakochanych dzień Walentego miłość

Czy już wiesz wszystko o Walentynkach?

31% kobiet i 47% panów wskazuje także, iż zdecydowanie mężczyźni są lepszymi pomysłodawcami walentynkowych niespodzianek, ponieważ to oni zawsze muszą udowadniać miłość. Co więcej, 28% mężczyzn przyznaje się, iż boi się zawodu partnerki i dlatego musi być pomysłodawcą ciekawych niespodzianek na walentynkowy wieczór.

Co trzecia Polka postrzega również Walentynki jako zagrożenie dla związku, gdyż otwarcie przyznaje, iż kobiety przywiązują dużą wagę do tego święta, a mężczyźni nie zawsze potrafią sprostać ich oczekiwaniom. Według 43% nieudane Walentynki mogą być kropką nad „i” doprowadzając do rozpadu związku, kiedy się nie układa.

Wykorzystano dane z analizy krzyżowej pochodzące z badania „Walentynki 2018 według Polaków” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń w styczniu br. na próbie 1843 respondentów obu płci.

Teksty dostarczył: InfoWire.pl

Zobacz też:
> Dowcipy na Walentynki
> Krótkie wiersze na Walentynki

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email