Wesoły Wieżowiec w Waranasi (Indie)

Dasaswemedh ghat Waranasi Uttar Pradesh Indie ciekawostki

Waranasi, to 1,3-milionowe miasto w północnych Indiach, w stanie Uttar Pradesh. Według legendy, miasto założył bóg Śiwa.

Waranasi – hinduizm i buddyzm

Miasto jest ważnym ośrodkiem kultu wyznawców hinduizmu i buddyzmu. Odbywają się tu rytualne kąpiele w świętej rzece Ganges, także palenie zwłok zmarłych na ghatach – kamiennych schodach nad Gangesem. Kilkanaście kilometrów na wschód od miasta, w Parku Jeleni, Budda wygłosił pierwsze kazanie, które słuchało pięciu ascetów.

Munshi ghat Waranasi Uttar Pradesh Indie ciekawostki
Munshi ghat nad rzeką Ganges, w mieście Waranasi, stan Uttar Pradesh, Indie. Foto: Marcin Białek / cc by-sa 3.0
Manikarnika ghat Waranasi Uttar Pradesh Indie ciekawostki
Manikarnika ghat w Waranasi. Foto: Ilya Mauter / cc by-sa 3.0

Złota Świątynia w Waranasi

Wśród najstarszych zabytków w Waranasi jest Złota Świątynia (Golden Temple). To świątynia poświęcona Wiśweśwara–Śiwie, władcy całego wszechświata. Obecny budynek świątyni zbudowano w 1776 roku. Jej wieże pokrywa złoto ważące ponad 800 kilogramów. Wcześniejszą świątynię stojącą w tym miejscu zburzyli w 1600 roku muzułmanie.

Ghaty – schody w Waranasi

Ciągnące się wzdłuż rzeki Ganges schody – ghaty, to główna atrakcja miasta turystów z Zachodu, odwiedzających Waranasi. Dzięki Santoshowi Paliwalowi, ambasadorowi Partii Dobrego Humoru w Indiach, miasto Waranasi odwiedził podróżujący po świecie Wesoły Wieżowiec, co widzimy na górnym zdjęciu. Wykonano je obok Dashashwamedh Ghat.

Dasaswemedh Ghat, to jeden z pięciu najważniejszych ghatów, w których obmywają się pielgrzymi przybywający do Waranasi. Cztery pozostałe najważniejsze (lecz nie jedyne tutaj ghaty), to: Asi, Barnasangam, Panćaganga i Manikarnika.

Ciekawostki o Waranasi w Indiach: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Wesoły Wieżowiec
> Ciekawostki o Indiach
> New Delhi (Nowe Delhi) atrakcje

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email