warszawskie ZOO ciekawostki Warszawa ogród zoologiczny zwierzęta

Niezwykłe ciekawostki o warszawskim ZOO

Czas czytania:2 minut/y, 19 sekund/y

Warszawskie ZOO ciekawostki i najważniejsze fakty. Historia warszawskiego ogrodu zoologicznego. Zwiedzanie, atrakcje, godziny otwarcia

ZOO w Warszawie

1) Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie (to jego pełna nazwa) znajduje się w dzielnicy Praga-Północ, przy ul. Ratuszowej 1/3.

2) Obecnie zajmuje ponad 39 ha powierzchni (dokładnie: 39,47 ha). Gdy została otwarty 11 marca 1928 roku, miał 12 ha czyli był ponad 3 razy mniejszy niż obecnie.

3) W ZOO w Warszawie znajdują się: słoniarnia, ptaszarnia, herpetarium (miejsce dla gadów), żyrafiarnia, małpiarnia, hipopotamiarnia, rekinarium, sala bezkręgowców, wybieg australijski, akwarium oraz Baśniowe ZOO.

warszawskie ZOO ciekawostki Warszawa ogród zoologiczny zwierzęta
Warszawskie ZOO ciekawostki

Warszawskie ZOO ciekawostki z historii

4) Zwierzyniec w Wilanowie-Morysinie miał król Jan III Sobieski (1629-1696), potem powstawały nieduże prywatne menażerie. Powstanie w 1928 r. ogrodu zoologicznego w Warszawie miało miejsce późno, gdyż np. od 1874 r. ogród zoologiczny działał w Poznaniu.

5) Uchwała o utworzeniu Miejskiego Ogrodu Zoologicznego na Pradze została uchwalona 14 czerwca 1927, ok. 9 miesięcy przed jego otwarciem.

6) Pierwszą osobą prowadzącą ZOO w Warszawie był Wenanty Burdziński, wcześniej założyciel i dyrektor ogrodu zoologicznego w Kijowie, a pierwszymi zwierzętami były te z innych, mniejszych meneżerii oraz zwierzyńca Mieczysława Pągowskiego, działającego przy ul. Koszykowej 47. Na terenie ZOO znajduje się głaz, upamiętniający Wenantego Burdzińskiego.

warszawskie ZOO ciekawostki Warszawa ogród zoologiczny zwierzęta
Słoń w warszawskim ZOO

7) Podczas ataków wojsk niemieckich na Warszawę we wrześniu 1939 r. podjęto decyzję o odstrzeleniu drapieżnych zwierząt oraz słonia Jasia. Po kapitulacji miasta najcenniejsze zwierzęta okupanci wywieźli do innych ogrodów zoologicznych: w Berlinie, Hanoweru, Norymbergi, Królewca, Wiednia oraz do Schorfheide.

8) Po wyzwoleniu Warszawy, w 1946 r. zaczęto remontować budynki i rozpoczęto gromadzenie nowych zwierząt. W lipcu 1948 r. warszawskie ZOO otwarto ponownie, Było w nim 150 okazów zwierząt.

Warszawskie ZOO ciekawostki

9) Do głównego wejścia do Ogrodu Zoologicznego prowadzi Aleja Kazimierza Lisieckiego „Dziadka”.

10) Sensacją na skalę światową było przyjście na świat słoniątka w warszawskim ZOO. Było to w 1937 roku. Słonica, która otrzymała imię Tuzinka, była 12. słoniątkiem które przyszło na świat w ogrodzie zoologicznym.

warszawskie ZOO ciekawostki Warszawa ogród zoologiczny zwierzęta
Wizyta z ZOO, to wielkie przeżycie głównie dla dzieci. Warszawskie ZOO ciekawostki

11) W 1978 r. w warszawskim ZOO było blisko 2 tys. zwierząt, 380. gatunków. W tamtych latach co roku ZOO odwiedzało ok. 900 tych. zwiedzających.

12) Ogród zoologiczny w Warszawie wraz z Parkiem Praskim został wpisany do rejestru zabytków w 1990 roku.

13) Wszystkie zwierzęta urodzone w warszawskim ZOO w tym samym roku. otrzymają imiona zaczynające się na tę samą literę.

14) ZOO jest otwarte z wyjątkiem poniedziałków, w godzinach 9-18. Ile czasu należy poświecić na zwiedzanie warszawskiego ZOO? Zwiedzający przeciętnie spędzają tu od 2. do 3. godzin. Teren jest rozległy, od spacerowania mogą boleć nogi. Można też spędzić więcej czasu, gdyż na terenie ZOO działa całoroczna restauracja.

Warszawskie ZOO ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o warszawskich Bielanach
> Muranów ciekawostki
> Ciekawostki o Warszawie

powerbank na wakacje Poprzedni post Jak wybrać powerbank na wakacje?
dowcipy o ludożercach humor ludożercy kawały kanibale Następny post Dowcipy o ludożercach