Wesoły Wieżowiec w Japonii

brama torii ciekawostki Japonia Fuji Inari Kioto

Archiwalne, nieco skrócone informacje z 2014-2015 roku, na temat pierwszej podróży Wesołego Wieżowca do Japonii

Wesoły Wieżowiec w Oiso

Oiso, to ponad 30-tysięczne miasto w prefekturze Kanagawa położone nad Oceanem Spokojnym, na wyspie Honsiu. Prawa miejskie uzyskało w 1889 roku.

Oiso było jednym z punktów japońskiej wyprawy Wesołego Wieżowca w 2014 roku. Niestety nie było czasu na obejrzenie miasta. Uśmiechnięty Wieżowiec spojrzał na miasto się z górnego piętra dużego hotelu, zrobił też sobie pamiątkowe zdjęcia blisko wejścia do tego hotelu, w kierunku słynnej góry-wulkanu Fuji, do której zmierzał.

Wesoły Wieżowiec w Matsumoto

Ponad 220-tysieczne miasto Matsumoto położone jest w środkowej części wyspy Honsiu, w prefekturze Magano. Prawa miejskie otrzymało w 1907 roku. Jest tu duży, pięciokondygnacyjny zamek otoczony fosą, nazywany Zamkiem Kruków, gdyż ma ściany koloru czarnego. Został wybudowany pod koniec XVI wieku z drewna i kamienia. Pod koniec XIX wieku miał być rozebrany, na szczęście udało się go uratować, dzięki czemu istnieje do dziś.

Wesoły Wieżowiec podczas pobytu w Japonii nie mógł go ominąć. Odwiedził też Urząd Miasta Matsumoto, sąsiadujący z zamkiem.

Wesoły Wieżowiec w Gujo

Ponad 40-tysięczne miasto Gujo znajduje się w prefekturze Gifu, w Japonii. Powstało w 2004 r. Gujo słynie w okolicach z trzech rzeczy.
1) Mieszkańcy są dumni z tego, że płynąca przez Gujo woda jest bardzo czysta i nadaje się do picia.
2) Od 400 lat odbywa się tu festiwal tańca Gujo Odori, który przyciąga wielu turystów.
3)Trzecia, to produkcja replik żywności. Bo warto wiedzieć, że w witrynach japońskich restauracji i innych miejscach serwujących posiłki, są wyglądające jak prawdziwe, plastikowe imitacje potraw serwowanych w środku. W jednym z centrów handlowych można własnoręcznie, z pomocą pracowników, wykonać z kolorowego wosku takie „potrawy”, czemu miał okazję przyjrzeć się z bliska Wesoły Wieżowiec.

miasto Gujo Hachiman Japonia atrakcje Japan Wesoły Wieżowiec Happy Skyscraper
Wesoły Wieżowiec w Gujo

Wesoły Wieżowiec w Hakone

Miasto Hakone w prefekturze Yamanashi, powstało w 2003 r. z połączenia miasta Kawaguchiko oraz wsi Katsuyama i Ashiwada. Ma 25 tys. mieszkańców i leży u podnóża góry Fuji. Nic dziwnego, że jest tu muzeum poświęcone tej słynnej górze-wulkanowi.

Jezioro Kawaguchi, to jedno z pięciu jezior znanych jako Fuji Five Lakes. Znajduje się w granicach Parku Narodowego Fuji-Hakone-Izu, ma 6 kilometrów powierzchni i maksymalną głębokość 15 metrów. Jest tu wiele hoteli i innych miejsc dla turystów, którzy chętnie tu przyjeżdżają aby wypocząć. Można tu popływać łodziami wycieczkowymi, skorzystać ze sportów wodnych i powędkować.

Wesoły Wieżowiec odwiedził część Hakone, która jeszcze kilkanaście lat temu nazywała się Kawaguchiko. Sfotografował się tu w tle jeziora Kawaguchi oraz obok muzeum Fuji Visitor Center, skąd można podziwiać szczyt góry-wulkanu Fuji.

Hakone Owakudani Japan Japonia góra Fuji wulkan
Wesoły Wieżowiec w Hakone, w tle ośnieżony szczyt Fuji

Wesoły Wieżowiec przy wodospadzie Kegon

Na terenie Parku Narodowego Nikko na wyspie Honsiu, znajduje się jezioro Chuzenji. Z wysokości 97 metrów wpada do niego woda z wodospadu o nazwie Kegon. Jest to trzeci co do wysokości wodospad Japonii. Jesienią jest tu bajecznie kolorowo i o tej porze roku na okolicznej drodze robią się korki samochodowe, gdyż wiele osób chce podziwiać widoki.

To niezwykłe miejsce odwiedził Wesoły Wieżowiec czyli podróżująca po świecie papierowa siedziba Good Humor Party.

Kegon wodospad Japonia Japan Nikko National Park Happy Skyscraper Wesoły Wieżowiec
Wesoły Wieżowiec obok wodospadu Kegon, jedno ze zdjęć

Wesoły Wieżowiec w Yokohama

Prawie 4 miliony mieszańców liczy drugie co do liczby mieszkańców miasto Japonii, duży ośrodek przemysłowy i największy port morski tego kraju. A jeszcze półtora wieku temu były tu dwie wioski: Jokohama i Kanagawa.

Niestety zmierzający do innych celów podróży, Wesoły Wieżowiec nie odwiedził centrum Yokohamy i nie zobaczył z bliska jej imponujących wieżowców. Można powiedzieć, otarł się o to miasto, widząc jedynie w oddali jego zarys. Na szczęście była okazja, aby na obrzeżach Yokohamy zatrzymać się na kawę. To co widzimy na zdjęciach, to jeden z parkingów samochodowych usytuowanych przy serpentynach dróg dojazdowych do miasta. Ale może będzie jeszcze kiedyś okazja, aby papierowy wieżowiec dotarł do downtown tego miasta.

Happy Skyscraper w Kobe

Półtoramilionowe miasto Kobe (szóste co do wielkości miasto Japonii) leży na wyspie Honsiu. Jest stolicą prefektury Hyogo i jednym z wnajwiększych portowych miast kraju. Nowoczesna architektura miasta zachwyciła Wesołego Wieżowca i chętnie tu pozował do zdjęć. Zobaczył portowe nabrzeże, wieżowce wraz (czerwoną) Wieżą Portową, imponujący most Akashi Kaikyo Bridge (zbudowany w 1998 roku, ma prawie 4 kilometry długości) i nowoczesne budynki Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego.

Kobe ciekawostki Japonia atrakcje most Akashi Kaikyo
Wesoły Wieżowiec w Kobe

Wesoły Wieżowiec na wyspie Miyajima

Na Morzu Wewnętrznym w Japonii, w północno-zachodniej części zatoki Hiroshima Bay, znajduje się wyspa Itsukushima (dosłownie: Wyspa Sanktuarium), inna nazwa wyspy: Miyajima. Na tej uznawanej za świętą wyspie, znajduje się słynne shintoistyczne sanktuarium, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Można tu dopłynąć promami lub statkami wycieczkowymi.

Sanktuarium zbudowano prawdopodobnie już w VI wieku, a potem było wielokrotnie niszczone i odbudowywane. Obecne budowle pochodzą z XVI wieku. Do sanktuarium prowadzi symboliczna 16-metrowej wysokości „pływająca” torii (brama) – charakterystyczna pomarańczowa budowla z drewna. Jest ona jednym z najbardziej znanych miejsc Japonii. Podczas przypływu stoi ona w wodzie, podczas odpływu można do niej podejść na piechotę. Zbudowano ją w 1169 roku, jednak obecna torii stoi tu od 1875 roku i jest stworzona z odpornego na gnicie drzewa amfora.

Na początku kwietnia 2014 r. miejsce to odwiedził Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper) czyli podróżująca po świecie symboliczna, papierowa siedziba Partii Dobrego Humoru (Good Humor Party).

Wesoły Wieżowiec w Utsunomiya

Liczące pół miliona mieszkańców miasto Utsunomiya jest stolicą prefektury Tochigi. Znajduje się na wyspie Honsiu, 100 kilometrów na północ od stolicy Japonii, Tokio. Miasto zostało założone stosunkowo niedawno, w 1896 roku, jednak wcześniej, w 1868 r. miała tu miejsce bitwa o znajdujący się tu zamek, pomiędzy wojskami cesarskimi a wojskami szogunatu Tokugawa.

Wesoły Wieżowiec odbył po Utsunomiya dwa spacery: wieczorny oraz poranny. Odwiedził deptak handlowy Orion oraz inne okolice centrum miasta, z charakterystyczną wieżą telewizyjną górującą nad domami. Wstąpił nawet do jednego z supermarketów.

Wesoły Wieżowiec w Hiroszimie

Japońskie miasto Hiroszima na wyspie Honsiu, obecnie ma blisko 1,2 miliona mieszkańców. Mimo, że od zakończenia II wojny światowej minęło blisko 70 lat, a miasto żyje swoim życiem, nazwa Hiroshima na całym świecie kojarzy się z jednym: tragedią, jaka wydarzyła się 6 sierpnia 1945 roku. Tego dnia o godzinie 8:16 amerykański bombowiec zrzucił nad centrum miasta bombę atomową. 275-tysięczne wówczas miasto legło w gruzach, blisko 80 tys. osób natychmiast zmarło, a kolejne osoby umierały potem, w wyniku napromieniowania.

W 1949 r. Hiroszimę ogłoszono Miastem Pokoju i odbywają się tu międzynarodowe konferencje antywojenne. Stworzono muzeum upamiętniające tragedię.

Niedawno pojawił się tu Wesoły Wieżowiec, odwiedzając m.in. Kopułę Bomby Atomowej czyli budynek-pomnik, ocalały z zagłady, wpisany na listę UNESCO.

Wesoły Wieżowiec w Osace

Ponad 2 i pół miliona mieszkańców ma miasto Osaka, trzecie co do wielkości miasto Japonii, leżące na wyspie Honsiu. To duży ośrodek przemysłowy, handlowy i kulturalny tego kraju oraz duży węzeł komunikacyjny. To nowoczesne miasto, w ostatnich latach szybko rozwijające się również urbanistycznie. Dlatego wysokie wieżowce Osaki postanowił odwiedzić najmniejszy wieżowiec na świecie czyli Wesoły Wieżowiec Partii Dobrego Humoru.

Wesoły Wieżowiec na wyspie Odaiba

Odaiba, to wyspa powstała w końcu XIX wieku, a powiększona pod koniec XX wieku na wodach Zatoki Tokijskiej. Z Tokio, stolicą Japonii, łączy ją wybudowany w 1993 r. Tęczowy Most (Rainbow Bridge), długości 798 metrów. Jest tu wiele nowoczesnych budynków (m.in. hotele, biurowce), miejsc do rekreacji, i centrum handlowo-rozrywkowe. Jest tu również oryginalnej wielkości replika Statuy Wolności, mająca oryginalny wygląd siedziba Fuji TV oraz muzeum Miraikan.

Niedawno Odaibę odwiedził Happy Skyscraper czyli podróżujący po świecie Wesoły Wieżowiec.

Zobacz też:
> Kraj kwitnącej wiśni
> Wasabi – chrzan japoński
> Jak w Japonii nie umrzeć z głodu

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email