Ciekawostki o windach

windy ciekawostki o windach dźwigi osobowe winda

Fachowe określenie windy, to dźwig osobowy. Sadurski.com zaprasza do lektury najciekawszych informacji o windach

Historia windy

* Słynny Archimedes w 236 r. opisał swój wynalazek będący pierwotną formą windy. Siedzący w „windzie” rękoma ciągnął za liny z konopi, które nawijały się na górny lub dolny bęben. Wynalazek opisał w swym traktacie o architekturze, odpowiednio go ilustrując.

* Za czasów Nerona rzymskie Koloseum miało kilkanaście wind. Były to platformy transportujące gladiatorów i zwierzęta na scenę. Windy były poruszane siłą mięśni ludzi i zwierząt.

* Francuski król Ludwik XV chciał niepostrzeżenie przemieszczać się do kochanek mieszkających na innych piętrach pałacu w Wersalu. Pomagało mu w tym „latające krzesło” czyli malutka winda, projektu hrabiego de Villayer. Przesuwaniem windy z siedzącym wewnątrz królem musiały zajmować się kochanki.

* Pierwsze windy poruszane mechanicznie, były windami napędzanymi parą. Dobrze sprawdzały się w kopalniach, przy wydobyciu węgla na powierzchnię.

windy ciekawostki o windach dźwigi osobowe winda

Winda na Wieży Eiffla w Paryżu. Ciekawostki o windach

* W 1852 r. Elisha Otis wprowadził do konstrukcji windy dodatkową linę. Mechanizm z tą liną uruchamiał się w przypadku, gdy winda zaczęła spadać i zatrzymywał ją. Zanim ten wynalazek stosowany do dziś powstał, zginęło 26. osób, głównie techników wind z Nowego Jorku.

* Przyjęło się, że pierwszą windę pasażerską oddano do użytku w Nowym Jorku, w jednym z hoteli na Broadwayu. Było to 23 marca 1857 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia co roku 23 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Windy.

* Zanim wynaleziono windy, na najwyższych piętrach wieżowców mieszkali ludzie biedniejsi. Bogaci nie chcieli wielokrotnie przemierzać schodami drogi do swojego mieszkania, więc kupowali droższe mieszkania na niższych piętrach.

* Dzięki windzie pasażerskiej zamontowanej w Londynie, można było podziwiać panoramę miasta.

* 20 lat po windzie parowej, zaczęto montować windy z silnikiem elektrycznym.

* W latach 20. XX wieku wiele osób nie miało zaufania do wind. Aby ich uspokoić, w hotelowych windach z głośników leciała spokojna, uspokajająca muzyka.

windy ciekawostki o windach dźwigi osobowe winda

Winda zewnętrzna czyli zamontowana na zewnątrz budynku. Ciekawostki o windach

Windy na świecie – ciekawostki

* W ściany jednego z londyńskich biurowców wciśnięto 1300 ciasteczek, którymi mogą się częstować pasażerowie podczas podróży windą. Na podobny pomysł wpadli w Chicago. Tam ściany windy wyłożono blisko tysiącem piernikowych cegiełek. Sam lukier którymi są powleczone, ważył 100 kg.

* Wielki biurowiec w japońskiej Osace ma 4 windy, które równocześnie mogą transportować 400 osób.

* Berlin. W hotelu Radisson Blue jest ogromne akwarium z 1,5 tys. ryb, pływających w ok. milionie litrów wody. Atrakcją jest umieszczona wewnątrz winda. Podróż nią trwa 8 minut.

* W maju 2002 r. oddano do użytku trzykabinową, dwupoziomową windę zewnętrzną w Parku Narodowym Zhangjiajie National Forest Park w Chinach. Podróż tą windą na szczyt klifu zajmuje 92 sekundy. Każda z sześciu kabin tej szklanej windy może zabrać na pokład 50. pasażerów.

* Najsłynniejsza winda w Hiszpanii, w dodatku wciąż działająca, to Elevador de Santa Justa. Została oddana do użytku w 1902 r. i łączy dolną część miasta z górną. Mieści 24 osoby, a jej trasa ma długość 45 metrów. Po wjechaniu nią na górę, można podziwiać panoramę miasta.

* W budynku Sky Tower w Auckland (Nowa Zelandia) jest zamontowana przeszklona winda. Dowozi pasażerów na wysokość 328 metrów. Osoby mające lęk wysokości nie powinni nią podróżować.

* Trudno w to uwierzyć, ale w Gruzji windy są płatne. Najpierw wrzucasz monetę o odpowiednim nominale, potem wybierasz odpowiedni guzik, w zależności od tego na które piętro chcesz dotrzeć.

windy ciekawostki o windach dźwigi osobowe winda

Winda osobowa w budynku mieszkalnym. Ciekawostki o windach

Windy w Polsce

* Nie wiadomo na pewno która z polskich wind jest najstarsza. Może to być winda w jednej z kamienic Grudziądzu, zamontowana w 1890 roku.

* W wieżowcu Warsaw Spire na warszawskiej Woli zamontowano windy dwupokładowe. Zatrzymują się równocześnie na dwóch sąsiednich piętrach, np. na piętnastym i szesnastym.

windy ciekawostki o windach dźwigi osobowe winda

Windy w jednym z luksusowych hoteli. Ciekawostki o windach

Windy i rekordy

* Według Księgi Rekordów Guinnessa, najszybsza winda świata znajduje się w wieżowcu Taipei 101 w Taipei (Tajwan). Z piątego piętra na taras widokowy znajdujący się na 89. pietrze winda jedzie 37 sekund. To oznacza, że porusza się z prędkością ok. 61 km na godzinę. Winda ma udźwig 1600 kg, co odpowiada wadze 24. osób.

* 153 metry – tyle ma najwyższa w Europie konstrukcja zewnętrzna z windą. Znajduje się w Hammetschwand w Szwajcarii. Podróż tą windą na szczyt góry trwa mniej niż minutę.

* Chiny. Winda Bailong Elevator (Winda Stu Smoków) jest windą zewnętrzną. Ma 326 metrów wysokości i zbudowano ją za zboczu kwarcytowego klifu.

* Chiny. Winda na Tamie Trzech Przełomów na udźwig 3350 ton. Unosi sporej wielkości statki.

windy ciekawostki o windach dźwigi osobowe winda

Windy w Ludwig Erhard Haus, Berlin. Ciekawostki o windach

Inne ciekawostki o windach

* Prawdopodobnie najmniejsze muzeum świata – Muzeum Osobliwości, mieści się w dawnym szybie windy na nowojorskim Manhattanie. Powstało w 2012 roku.

* Klaustrofobia, to strach przed jazdą windą. Jest też wilimusofobia – czyli lęk przed muzyką płynącą z głośników zainstalowanych wewnątrz windy.

* Biznesmeni z Kalifornii (USA) twierdzą, że dobry produkt lub usługę można skutecznie zaprezentować klientowi w 20 sekund. Tyle samo czasu, ile wynosi przeciętna podróż windą.

* Okazuje się, że lustra na ścianach wewnętrznych wind, są tu nieprzypadkowo. Po pierwsze: zamiast stresować się czekaniem można poprawić swój wygląd w lustrze. Po drugie: lustra optycznie powiększają wnętrze (pomagają osobom z klaustrofobią) i rozjaśniają przestrzeń. Po trzecie: jak jest w zgodzie z zasadami feng shui.

windy ciekawostki o windach dźwigi osobowe winda

Winda w stacji metra. Ciekawostki o windach

* Pewien szwajcarski koncern uruchomił windę solarną czyli całkowicie napędzaną promieniami Słońca.

* Japońska firma ok. 2050 r. zamierza uruchomić windę kosmiczną, która dzięki taśmie z nanorurek węglowych będzie transportowała towary i pasażerów na Księżyc. Jej prędkość ma wynosić 20 km/h, więc podróż z Ziemi na Księżyc będzie trwać tydzień.

* Niektórzy wyznawcy Judaizmu twierdzą, że obsługa windy, to praca fizyczna, więc nie może być wykonywana w szabat. Dlatego w krajach gdzie mieszkają większe skupiska Żydów, zamontowano windy szabatowe. Aby być w zgodzie z religią, zatrzymują się na każdym piętrze lub na co drugim piętrze.

Ciekawostki o windach: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Automaty vendingowe ciekawostki
> Historia fotografii ciekawostki
> Latarnie morskie ciekawostki

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email