45-lecie Witolda Mysyrowicza w teatrze Rampa

Witold Mysyrowicz

29 stycznia 2019 r. w Teatrze Rampa w Warszawie, przy ul. Kołowej 20. odbędzie się Benefis Witolda Mysyrowicza. Artysty, prezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, z okazji jego 45-lecia pracy artystycznej

Uwaga! Termin uroczystości został przesunięty na późniejszy!

W ramach benefisu zostanie otwarta wystawa prac Mysyrowicza powstałych w ostatnich pięciu latach. Zaprezentowanych zostanie m. in. 99 prac z cyklu „Politycy i… w swoich najlepszych życiowych rolach”, 48 wizerunków monarchów Polski, które ukazały się na rynku w roku 2016 w wydaniu książkowym pt. „Poczet monarchów Polski wg Witolda Mysyrowicza”. Także ponad 80 plakatów, seria 48 ilustracji graficznych do utworów Stanisława Moniuszki, w związku z 200. rocznicą urodzin kompozytora oraz ponad 100 innych prac, głównie satyrycznych.

Odbędzie się również promocja autorskiej książki Witolda Mysyrowicza, zatytułowanej „Witold Mysyrowicz + 5”. Ponad 400-stronicowa książka ma charakter albumowy. Zawiera w sumie ponad 1000 ilustracji, w tym poszerzony, w stosunku do wystawy, zestaw reprodukcji prac artysty, relacje z wydarzeń artystycznych z ostatnich pięciu lat, w których autor brał udział, krótki dział wspomnieniowy, eseje o sztuce i inne materiały. Książka ilustrowana jest kilkuset zdjęciami.

W ramach benefisu odbędzie się również: wręczenie dorocznych nagród Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury „ERYK’2017” oraz wręczenie Orderu Krzywego Ołówka i Dyplomu Humoris Causa, Robertowi Górskiemu, za „Ucho prezesa”.

W części estradowej wystąpią m.in. Lidia Stanisławska, Danuta Stankiewicz, Marek Majewski, Evgen Malinowski i Krzysztof Daukszewicz.

O autorze

Witold Mysyrowicz urodził się w 1947 r. w Warszawie, W latach 1967-1973 studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, na Wydziale Grafiki, gdzie uzyskał w 1973 roku Dyplom z Wyróżnieniem w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego. Zajmuje się grafiką wydawniczą i reklamową, rysunkiem satyrycznym oraz sporadycznie innymi dyscyplinami plastycznymi.

Uczestniczył w kilkuset wystawach plakatu, malarstwa i rysunku Polsce oraz w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Za swe prace (plakaty, znaki graficzne, rysunki) otrzymał ponad 150 nagród i wyróżnień w konkursach krajowych i międzynarodowych w Polsce oraz m. in. w Chinach, Czechach, Francji, Hiszpanii, Indiach, Iranie, Korei Płd., Niemczech, Rosji, Rumunii, Słowacji, na Ukrainie, we Włoszech. Dwukrotny laureat Nagrody im. T. Trepkowskiego, dwunastokrotny laureat legnickiego Satyrykonu oraz ośmiokrotny laureat Międzynarodowego Konkursu Satyrycznego w Zielonej Górze oraz Kożuchowie.

Witold Mysyrowicz rysunek

Jeden z rysunków Witolda Mysyrowicza

Miał 35 wystaw indywidualnych, w tym w 2013 roku w Muzeum Karykatury w Warszawie. Był jurorem wielu konkursów na rysunek satyryczny, krajowych i międzynarodowych. Jest autorem kilku-set plakatów, opracował graficznie i zilustrował kilkadziesiąt książek i wydawnictw oraz druków reklamowych. Zorganizował i był kuratorem wielu wystaw rysunku satyrycznego oraz artdirectorem kilku międzynarodowych konkursów na rysunek satyryczny. Zredagował i opracował wiele katalogów wystaw rysunku satyrycznego i karykatury.

Rysunki satyryczne publikował m. in. w Szpilkach, Karuzeli, Odrodzeniu, Puk-puk, Sztuce, Trybunie, Prasie Polskiej oraz sporadycznie w innych tytułach prasowych w Polsce i za granicą. W latach 1990-2010 współpracował z Dziennikiem Cotygodniowym NIE, gdzie opublikował ponad 5000 rysunków. Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych oraz licznych placówkach muzealnych w kra-ju i za granicą. W latach 1974-1982 członek Związku Polskich Artystów Plastyków, sekretarz byłego Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików Projektantów, od 1987 roku członek-założyciel Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. W latach 2005-2011 Skarbnik, od 2011 roku Prezes SPAK. Wyróżniony przez SPAK ERYKIEM`2011. Laureat nagrody Ruchu Piękniejsza Polska, pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2013 r. Mieszka oraz pracuje w Podkowie Leśnej.

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email