rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

A to Polska właśnie i inne wystawy

Czas czytania:6 minut/y, 25 sekund/y

Otwarcie wystawy A to Polska właśnie

Eryki 2013 oraz wręczenie nagród i otwarcie pokonkursowej wystawy konkursu rysunku satyrycznego  zorganizowanego przez SPAK

13 grudnia 2014 roku, o godzinie 17.00 w Teatrze Rampa na warszawskim Targówku miała miejsce uroczysta Gala Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, podczas której odbyło się otwarcie wystawy pokonkursowej „A to Polska właśnie” i wręczenie nagród.

Na uroczystość przybyli tłumnie rysownicy, wśród nich laureaci konkursu. Galę prowadzili: Adam Bojara (Teatr Rampa), Witold Mysyrowicz i Jacek Frankowski. Otwarcia wystawy dokonał prezes SPAK Witold Mysyrowicz, po czym nastąpiło uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu „A to Polska właśnie”. Odczytania listy laureatów dokonał przewodniczący jury konkursu Marek Wojciech Chmurzyński, były dyrektor Muzeum Karykatury w Warszawie.

Po uroczystości wręczenia nagród laureatom konkursu miało miejsce wręczenie statuetek Eryka 2013 – dorocznej nagrody Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury za działania na rzecz tej dziedziny twórczości plastycznej. W tym roku statuetki Eryka otrzymali:

• Victor Czura – grafik, twórca i animator Festiwalu Satyrblues, odbywającego się w Tarnobrzegu – za 15 lat pasji i determinacji,
• Karpik – Międzynarodowy Konkurs Rysunku Satyrycznego w Niemodlinie – za stały rozwój i profesjonalizację,
• Sądecki Bartnik – Gospodarstwo Pasieczne w Stróżach (koło Nowego Sącza), którego twórcami i właścicielami są Anna i Janusz Kasztelewiczowie – za organizację plenerów satyrycznych,
• Tuba Satyrica – Ogólnopolski Konkurs Rysunku Satyrycznego w Toruniu – za rozwój i konsekwencję.

Po wręczeniu nagród Eryka odbyła się aukcja rysunków satyrycznych, prowadzona przez Jacka Frankowskiego, z których fundusze przeznaczone są na rzecz rehabilitacji rysownika Zenona Porzucka.

Po uroczystościach zgromadzeni goście obejrzeli spektakl muzyczny „Latający Cyrk Monthy Pytona”, w reżyserii Adama Opatowicza i choreografii Pauliny Andrzejewskiej, w wykonaniu artystów Teatru Rampa.

Wystawa w teatrze Rampa potrwa do 15 lutego, można ją oglądać w godzinach pracy teatru.
2014-12-22

Nie żyje Radun Bator (1931-2014)

Grafik, członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury

W prasie zadebiutował w 1973 r. w Szpilkach, potem publikował też w czasopismach: Polityka, Forum, Kontynenty, Kobieta i życie, Dookoła świata. Był uczestnikiem wielu konkursów rysunku satyrycznego (m.in. II nagroda – Międzynarodowa Galeria Humoru, Skopje (1972), był laureatem Złotej Szpilki 1982. Za działalność społeczną został wyróżniony Odznaką Honorową ZAiKS-u, a w roku 2013 Prezydent RP wręczył Mu Złoty Krzyż Zasługi. Jego biogram ukazał się w wydanym niedawno „Leksykonie polskich artystów karykatury”.

Fragment wspomnienia Jacka Frankowskiego na temat Raduna Batora:

Radka poznałem na zorganizowanym przez Eryka Lipińskiego w 1987 r. założycielskim zebraniu Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Od początku był aktywnym członkiem SPAK, cieszącym się opinią eksperta od formalnych zawiłości prawnych, dzięki czemu zasiadał kolejno we wszystkich organach władz stowarzyszeniowych od zarządu, poprzez komisję rewizyjną i sąd koleżeński. Myślę, że te zdolności, a także fakt, że studiował prawo, uczyniły z niego uznanego eksperta sądowego w dziedzinie praw autorskich w obszarze plastyki. Przygotowywał m. in. ekspertyzę w głośnym procesie o prawa autorskie do postaci bohaterów popularnego serialu animowanego „Bolek i Lolek”. (…)

Gdy na pewnym etapie życia Radek zapuścił gęstą śnieżnobiałą brodę, kojarzył się bardziej z dostojnym patriarchą, niż świętym Mikołajem. Ten wygląd, podkreślony spokojem i wyważeniem wygłaszanych opinii, przysparzał Mu sympatii otoczenia, a także przyczyniał się do ugruntowywania opinii mędrca.
Tekst wspomnienia: muzeumkarykatury.pl
2014-12-05

Wystawa na chorwackiej wyspie Cres

Rysunki satyryczne na tę wystawę nadesłali również polscy karykaturzyści

Czesław Przęzak, Henryk Cebula, Robert Mirowski, Mirosław Hajnos, Szczepan Sadurski, Tadeusz Krotos, Jan Surma i Paweł Widz – to autorzy z Polski, których rysunki prezentowano na wystawie w miejscowości Osor, niedaleko Mali Lošinj, na wyspie Cres (Chorwacja). Wystawa była dostępna dla publiczności w dniach 28 sierpnia – 12 października 2014. Na międzynarodowej wystawie 07 OSCARfest 2014, bo tak nazywa się ta doroczna impreza, organizowanej przez chorwackie stowarzyszenie karykaturzystów HDK, pokazano rysunki 135. autorów z 39 krajów. Tematem wystawy był: sport i rekreacja (na bezludnej wyspie).

Wśród 3 tys. osób, które odwiedziły wystawę, 599 oddało swój głos w plebiscycie publiczności na najlepszy rysunek. Zatem nie było jury, a jurorem mógł zostać każdy ze zwiedzających wystawę. Najwięcej głosów uzyskali: Sasa Dimitrjević’a z Serbii (67), Mohammad Ali Khalaji z Iranu (27) i Valeriu Kurtu z Niemiec (26). Najwięcej głosów dla autora z Polski uzyskała praca Czesława Przęzaka (22 głosy) i był to piaty wynik głosowania. Drużnowo, najwięcej punktów przyznano artystom z Serbii, Turcji, Chorwacji, Rumunii i Polski (piąte miejsce). Głosowanie i przyznawanie lokat w głosowaniu było jedynie zabawą, gdyż nie wiązało się z konkretnymi nagrodami dla autorów, a nagroda dla zwycięzcy, to indywidualna wystawa podczas przyszłorocznej edycji imprezy.

Oprócz wystawy zbiorowej, zaprezentowano także wystawę Sergeja Sokolova z Rosji, autora który uzyskał najwięcej głosów publiczności w ubiegłorocznym plebiscycie.
2014-11-26

Szumowski zwyciężył w Turcji     

Pierwsza nagroda dla Grzegorza Szumowskiego w International Human Rights Cartoon Competition

420. autorów z 60. krajów zgłosiło do tego konkursu 1720 rysunków. I najlepszym okazał się rysunek Polaka, Grzegorza Szumowskiego.

Jury obradowało 15 listopada 2014 r., w składzie: Tonguc Yasar, Metin Peker, Ahmet Aykanat, Cem Koc, Cumhur Gazioglu, Kursut Coskun (wszyscy: Turcja) oraz Borislav Stankovic (Serbia) i Valentin Druzhinin (Rosja). Poniżej pierwsza trójka nagrodzonych w International Human Rights Cartoon Competition.

First Prize: Grzegorz Szumowski – Polska
Second Prize: Michael Kountoursis – Grecja
Third Prize: Muhammed Sengoz – Turcja
2014-11-23

Wystawa karykatury w Rydze

Karykatury artystów z Łotwy, Polski, Litwy, Estonii i Rosji na wspólnej wystawie

25 listopada 2014 r. o godz. 17.00 w Galerii Centrum (Ryga, ul. Tkaczy 16) odbędzie się wernisaż zbiorowej, międzynarodowej wystawy zatytułowanej: Caricatura Baltic Countries cz. I, z udziałem karykaturzystów z Estonii, Litwy, Łotwy, Rosji i Polski. Polscy twórcy, których prace biorą udział w wystawie to: Jerzy Głuszek, Sławomir Łuczyński, Paweł Kuczyński i Grzegorz Szumowski. Wcześniej wystawa pokazywana była w Gdańsku i w Kownie (Litwa). Wystawa czynna będzie w dniach 26.11. – 10.12. 2014.

Organizatorem jest znany łotewski karykaturzysta Gatis Šluka, kuratorami wystawy jest litewskie małżeństwo plastyków: Ingrida Vaitkiene i Arunas Vaitkus. Wystawę przygotował Ryszard Wasyluk (Gdańska Galeria Dobrego Humoru) i Arunas Vaitkus, przy współpracy Nadbałtyckiego Centrum Kultury z Gdańska. Dużą pomoc w pozyskaniu uczestników wystawy udzielili Victor Bogorad (Rosja), Gatis Šluka (Łotwa) i Andrus Tamm (Estonia).
2014-11-22

Manufaktura Satyry IV w Zamościu

Plon IV edycji konkursu karykatury organizowanego w Żyrardowie, od 21 listopada 2014 r. w BWA w Zamościu

Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Zamojska zaprasza na otwarcie wystawy prac IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego “Manufaktur Satyry” – Wielokulturowość. Wernisaż wystawy odbędzie się 21 listopada 2014 roku o godz. 17.00 (BWA, Zamość, ul. Staszica 27. Będzie to druga prezentacja żyrardowskiego konkursu w Zamościu. W 2012 roku wystawę “Miasto idealne” pokazano najpierw w BWA, a później w Centrum Synagoga.

Okazuje się, że można dopatrzeć się pewnych podobieństw pomiędzy Zamościem i Żyrardowem. Oba miasta choć powstały w różnych epokach, ucieleśniają idee miasta idealnego. Zamość to idealne miasto doby renesansu, Żyrardów zaś jest idealnym miastem industrialnym powstałym w XIX wieku. Historię obu, obok Polaków współtworzyły duże grupy cudzoziemców. Oba miasta były wielonarodowym i wielokulturowym tyglem.

Autorzy biorący udział w wystawie:

ALBIANO MAGRA (WŁOCHY) / Joanna Brześcińska-Riccio,
BRNO (CZECHY) / Sigmund Libor*,
CALGARY (KANADA) / Antony Grochowski,
FLORENCJA (WŁOCHY) / Andrea Bianchini*, Gianni Dorigo*, Marco Colella*,
HRADEC KRALOVE (CZECHY) / Lubomir Lichy*,
JAROSŁAW / Marek Gliwa,
JAWOR / Paweł Stańczyk,
KOŁO / Zbigniew Szymański,
LUBAŃ ŚLĄSKI / Krzysztof Suski,
LUBLIN / Magdalena Olszak,
LWÓW (UKRAINA) / Serhiey Mihnovskyi*, Oleksandr Korowoj*, Dmytri Paruta*,
MIROCIN DOLNY / Mirosław Hajnos*,
MONTREAL (KANADA) / Andrzej Pijet,
MRĄGOWO / Józef Jabłoński,
MUROWANA GOŚLINA / Dariusz Pietrzak,
MYSŁOWICE / Krzysztof Grządziel,
MYŚLENICE / Łukasz Bogdan,
NOWA SUCHA / Sławomir Burzyński,
NYSA / Michał Graczyk,
OLECKO / Waldemar Rukść,
OLSZTYN / Zbigniew Piszczako,
PABIANICE / Sławomir Łuczyński,
POLICE / Paweł Kuczyński*,
PRAGA (CZECHY) / Jiri Kostyr*,
PRZEWORSK / Henryk Cebula,
REVNICE (CZECHY) / Miroslav Bartak*,
ROZTOKY K/PRAGI (CZECHY) / Iva Valocka*,
SKIERBIESZÓW / Dariusz Piekut*,
SOSNOWIEC / Artur Ligenza,
SOUTHAMPTON (WIELKA BRYTANIA) / Konrad Wieczorkowski,
TARNOBRZEG / Przemysław Zamojski,
TRUTNOV (CZECHY) / Bretislav Kovarik*,
WARSZAWA / Halina Kuźnicka, Grzegorz Janusz, Katarzyna Stanny, Janusz Stanny*, Jacek Frankowski*, Tomasz Niewiadomski, Witold Mysyrowicz*, Wanda Orlińska*, Szczepan Sadurski*
WIDAWA / Jacek Frąckiewicz,
WOLIN / Daniel Strzelczyk,
ZABRZE / Maciej Trzepałka,
ZAMOŚĆ / Jerzy Tyburski*,
ŻYRARDÓW / Franciszek Bernard Buczny, Maja Wrońska, Jarosław Szafaryn*, Zbigniew Kołaczek*.

* osoby poza konkursem, biorące udział tylko w wystawie
2014-11-17

prawo satyra satyrycy dowcipy o prawnikach prawnicy adwokaci humor adwokat sąd sądowe Poprzedni post Dowcipy o Murzynach i wolność prasy
gelotologia śmiechoterapia śmiechojoga joga uśmiechu śmiech uśmiech zdrowie terapia śmiechem Następny post Śmiech i nauka