Jak zaprzeć się na zaparcia?

zaparcia zaparcie zatwardzenie

Zaparcie, zatwardzenie, obstrukcja… Jakkolwiek nazwiemy ten problem, zawsze będzie chodzić o jedno – kłopot z regularnym oddawaniem stolca. Niestety zjawisko to dotyka bardzo wielu osób niezależnie od wieku i płci – nie ma tu reguły. Bywają sytuacje, kiedy temat dotyka już niemowląt, a wystąpienie wielodniowego zatwardzenia u maleńkich dzieci spędza sen z powiek – zarówno maluszkom, jak i ich rodzicom. Dolegliwości związane z zatwardzeniem są bardzo nieprzyjemne i… bolesne, natomiast osoby dotknięte tematem nie zostają osamotnione w walce i mogą skorzystać z kilku metod począwszy od zmiany nawyków żywieniowych po pomoc farmakologiczną.

Zaparcie – temat tabu

Każdy z nas ma inny rytm wypróżniania, ogólnie przyjmując defekacja nie jest tematem rozmów towarzyskich i raczej nikt z nas nie chwali się ile razy w tygodniu odwiedził toaletę. Wypróżnianie w pewnym okresie życia staje się tematem wstydliwym, pomijanym, intymnym – jedynie małe dzieci nie mają z tym w ogóle problemu i potrafią oznajmiać całemu światu, że zrobiły „kupkę”. Wówczas każdy rodzić pęka z dumy, a gdy jego maleństwo pierwszy raz załatwi się do nocnika lub toalety, wszyscy biją brawo i cieszą się razem z maluszkiem. Za każdym razem jest to wydarzenie, z którego warto uczynić codzienne święto, ponieważ w ten sposób oswajamy to całkowicie naturalne zjawisko i uczymy malca, jak bardzo ważne jest regularne wypróżnienie. Przyjmuje się, że w ciągu tygodnia zdrowy człowiek powinien oddać minimum trzy stolce. Gdy proces ten zostaje wydłużony, a wypróżnianie zaczyna sprawiać ból, warto włączyć czujność i zrobić wszystko, by uniknąć pogorszenia sytuacji – bez owijania w bawełnę!

Przyczyny zaparć

Każdy z nas jest inny, charakteryzuje nas różny sposób bycia i odmienny światopogląd. Jedni z nas z przesadną dbałością pielęgnują ciało inni stawiają na rozwój ducha, a mimo tych różnic są spawy, które nas łączą – i z którymi każdy z nas może mieć problem. Unosząc się wysoko w przestworzach trzeba czasami zejść na ziemię i zając się sobą – to znaczy zwrócić uwagę na swoje zdrowie i nie zapominać przede wszystkim o tym, że jesteś tym co jesz! To właśnie niewłaściwa dieta, śmieciowe jedzenie i spożywanie posiłków w biegu jest jedną z głównych przyczyn wystąpienia zaparć. Według statystyk problem ten dotyka co drugą kobietę i co czwartego mężczyznę. Skoro czytasz ten artykuł to może i Ty jesteś w tej grupie? Oczywiście problem z wypróżnieniem może być indukowany innymi problemami – w tym poważnymi problemami zdrowotnymi, do których należą: zespół jelita nadwrażliwego, cukrzyca, niedoczynność tarczycy, choroby ośrodkowego układu nerwowego, choroby onkologiczne… lista jest oczywiście dłuższa, a to gdzie drzemie Twój problem wiesz tak naprawdę tylko Ty.

Co pomoże rozwiązać problem z zaparciami?

Po pierwsze nawyki żywieniowe! Dobrze zbilansowana dieta to fundament dla zdrowia układu pokarmowego. Przy pojawieniu się jakichkolwiek problemów z regularnym rytmem wypróżniania w pierwszej kolejności należy graniczyć spożywanie produktów, które zwalniają pracę jelit m.in. tłuszczów zwierzęcych i słodyczy – z tym bywa najtrudniej! Jadłospis powinien być wypełniony po brzegi w warzywa i owoce, które są najlepszym źródłem błonnika. Białe pieczywo powinno zostać zastąpione ciemnym, do tego w diecie powinny zagościć przetwory mleczne, takie jak: kefir i jogurt naturalny. Kolejny krok to odpowiednie nawadnianie organizmu i aktywność fizyczna. Jeśli wszystkie zabiegi, które możesz wprowadzić bez wsparcia specjalistycznego zawodzą, należy zastanowić się nad rozszerzeniem planu działania, ponieważ w żadnym przypadku zaparcia nie można lekceważyć! Zaleganie masy kałowej w jelicie może prowadzić do poważnych uszkodzeń śluzówki i powstawania stanów zapalnych w obrębie układu pokarmowego.

Kolejnym nieprzyjemnym skutkiem długotrwałego problemu z załatwianiem się, są bolesne hemoroidy oraz powstawania uchyłków jelita i polipy. Sięganie po środki przeczyszczające nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem, lecz gdy nie ma wyjścia ich działanie może okazać się zbawienne. W ofercie aptecznej znajdziemy wiele preparatów o działaniu przeczyszczającym – bazujących na składzie ziołowym (Alax, Senefol) oraz zawierające substancje, takie jak: bisacodyl (tabletki Dulcobis, Bisacodyl VP), Makrogol (Forlax, Moxalole, Dicopeg) i wiele innych. Tabletki to nie jedyne rozwiązanie, oferta jest o wiele bogatsza i obfituje w: herbaty ziołowe, czopki, wlewki itp. Wskazane preparaty są dostępne w ofercie aptek stacjonarnych i internetowych, a ich dostępność nie jest ograniczona koniecznością posiadania recepty. Jednak gdy stale się ich używa, organizm traci zdolność samodzielnego wypróżniania się, co nie przyniesie ratunku, a może pogorszyć sprawę.

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email