zasady feng shui

Przyjazne wnętrze według zasad feng shui

Czas czytania:4 minut/y, 16 sekund/y

Feng shui, to wywodząca się z Chin sztuka aranżacji przestrzeni. Urządzając dom czy mieszkanie, warto wziąć pod uwagę jej zasady, aby napełnić miejsce pozytywną energią i poprawić swoje samopoczucie. Jak więc zaplanować wnętrze w zgodzie z feng shui?

Feng shui oznacza dosłownie: wiatr i woda. Celem tej praktyki jest więc osiągnięcie harmonii ze środowiskiem naturalnym oraz zrównoważenie nieuchwytnej (jak wiatr i woda) energii — po chińsku qi (chi) — w miejscu naszego codziennego życia. Przemyślane regulowanie przepływem qi w najbliższym otoczeniu pomaga osiągnąć równowagę wewnętrzną i odnosić życiowe sukcesy w różnych sferach (materialnej, zawodowej, relacjach z ludźmi, zdrowiu, twórczości, itd.).

Pierwsza zasada: porządek w mieszkaniu

Aby pozytywna energia mogła krążyć bez przeszkód, trzeba przede wszystkim pozbyć się zbędnych przedmiotów i mebli. Feng shui jest przeciwna ciasnocie, wszelkim blokadom i zagraceniu pomieszczeń. Zwłaszcza istotne jest to w korytarzu, który ma stanowić łącznik domu ze światem zewnętrznym. Powinien być możliwie przestronny, a przynajmniej niezagracony. Według chińskich zasad, również centralny punkt mieszkania (czyli punkt przecięcia przekątnych) powinien być pusty, bez żadnych mebli i przedmiotów. Ważny jest też po prostu ogólny porządek i estetyka wnętrza, gdyż bałagan wokół nas może bardzo negatywnie oddziaływać na samopoczucie.

Szczególną uwagę należy zwrócić na czystość okien, które są „oczami” naszego domu i powinny być przejrzyste. Istotne staje się odpowiednie oświetlenie i regularne wietrzenie pomieszczeń. Klasycznym sposobem feng shui na oczyszczenie energii, jest użycie dzwoneczków.

Natura wzmacnia pozytywną energię

Chińska filozofia podkreśla wagę więzi człowieka z naturą. Przejawia się to chociażby w znanej teorii pięciu przemian – elementów (drzewo, ogień, ziemia, metal, woda), które stanowią podstawę świata materialnego i cały czas wzajemnie na siebie wpływają. Również w naszym mieszkaniu powinny więc dominować materiały naturalne – drewniane meble i podłogi, tkaniny (narzuty, zasłony) z włókien naturalnych, dodatki z wikliny i rattanu.

Korzystny wpływ mają rośliny oraz zbiorniki z wodą – np. akwaria. Nie trzymamy natomiast w domu zasuszonych kwiatów, gdyż są martwym elementem i ich wpływ jest ujemny. Unikamy też plastiku, a także nadmiaru sprzętów elektronicznych. To drugie odnosi się przede wszystkim do sypialni, gdyż elektronika ma niekorzystną energię, która może zakłócać sen. Co ciekawe, według feng shui w sypialni nie należy również wieszać luster, a przynajmniej nie powinny one odbijać śpiących tam osób. W innych pomieszczeniach lustra zazwyczaj są pożądane, gdyż zwiększają ilość chi. Trzeba jednak pamiętać, aby odbijały przedmioty lub widoki, których działanie chcemy spotęgować.

zasady feng shui
Zasady feng shui w domu, ogrodzie… 

Centrum feng shui jest… kuchnia

Wszystkie pomieszczenia są ważne, jednak na pierwszym miejscu feng shui stawia kuchnię. Jest to serce domu i energetyczne centrum, a także symbol obfitości. Posiłki przygotowane i spożywane w dobrej atmosferze mają ożywcze działanie i sprzyjają utrzymaniu zdrowia. Dlatego dobrze, jeśli kuchnia jest jasna (odpowiednie w tym pomieszczeniu są odcienie żółtego) i przestronna, ale jak najbardziej oddalona od drzwi wejściowych (przez które wypływa energia).

Można postawić zioła w doniczce lub misę z owocami. Zasadą feng shui jest, aby kuchenka znajdowała się z dala od lodówki i zlewu (są to dwa przeciwstawne żywioły: ogień i woda). Feng shui nie lubi ostrych krawędzi mebli ani też ostrych przedmiotów, dlatego noże powinny być schowane do szuflad, a stół powinien być okrągły. Warto przy okazji wspomnieć, że siedząc przy stole czy też biurku, zawsze należy ustawiać się tyłem do ściany – tak, aby widzieć wejście.

Kuchnia ze względu na swoje znaczenie, powinna być oddzielna, jednak jeśli nasze mieszkanie ma salon z aneksem kuchennym, również można z tego wybrnąć. Wystarczy zastosować kilka trików, dzięki którym oddzielimy pomieszczenia od siebie i wyróżnimy kuchnię, np. rożne kolory ścian, inne panele podłogowe, zainstalowanie ścianki działowej lub chociażby podłużnego blatu.

Stopniowa zmiana zamiast rewolucji

Idealnie by było móc zgłębić tajniki feng shui jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu lub przed wyborem mieszkania. Możemy wtedy przeanalizować pod kątem zasad feng shui otoczenie budynku i odpowiednio rozplanować pomieszczenia w stosunku do kierunków świata lub też użyć tzw. siatki bagua, która przypisuje konkretnym częściom domu różne sfery życia (kariera, wiedza, rodzina/zdrowie, bogactwo, sława, małżeństwo, dzieci, pomocni ludzie).

Jednak najczęściej nie jest to możliwe, a ilość i skomplikowanie zasad feng shui, gdybyśmy chcieli je wszystkie zastosować, może nas tylko zniechęcić. Dlatego należy pamiętać o zasadzie najważniejszej. Jeśli chcemy w prosty sposób poprawić nasze samopoczucie poprzez modyfikacje wystroju wnętrza, zdecydujmy się na jedną dziedzinę życia, którą chcemy wzmocnić na pierwszym miejscu. Następnie poznajmy i zastosujmy wytyczne feng shui, które odnoszą się do tej sfery – np. wprowadzenie „podwójnych” przedmiotów (np. figurek) w celu wzmocnienia partnerstwa lub czerwieni – w celu przyciągnięcia bogactwa. Metoda drobnych zmian – „udrożnienia energii” w miejscu, które najbardziej tego wymaga – może przynieść zauważalne rezultaty w odniesieniu do danej dziedziny, a nie będziemy musieli od razu przeprowadzać rewolucji całego naszego otoczenia.

Jak widać, feng shui jest całą filozofią, która ma nam ułatwić harmonijne funkcjonowanie w przestrzeni. Jej sedno sprowadza się do tego, żeby maksymalnie wykorzystać naturalne energie miejsca zamieszkania, aby odczuwać szczęście i spełnienie. Zwana czasem „psychologią przestrzeni”, ma pomóc zachować dobre samopoczucie i chronić od różnego rodzaju trudności życiowych. Warto więc zapoznać się z jej zasadami i zastosować te, które dotyczą najważniejszych dla nas sfer życia.

Tekst o feng shui dla Sadurski.com: RynekPierwotny.pl

Zobacz też: 
> Ciekawostki o torbach foliowych
> Zielona herbata
> Aloes

jaki rower kupić dziecku Poprzedni post Jaki rower kupić dziecku?
przysłowia wędkarskie powiedzonka wędkarze ryby o wędkarzach Następny post Wędkarskie przysłowia i powiedzonka