Zgubiłem kluczyki do samochodu! Co teraz?

zguba kluczyki do samochodu

Utrata kluczyka to spory stres – w końcu za jego pomocą ktoś niepowołany może uzyskać dostęp do naszego auta. Ale to nie jedyny problem – nawet jeśli kluczyk zginął bezpowrotnie w czeluściach studzienki ściekowej i nie ma obawy, że ktokolwiek z niego skorzysta, pozostają jeszcze pytania: jak dostać się do samochodu i jak go uruchomić?

W dużych miastach samochód otworzyć łatwo – wystarczy wyszukać oferty „pogotowia zamkowego”. Fachowcy dojeżdżają na miejsce i za ok. 150 – 200 złotych otwierają niemal każde auto. Drogo? Samodzielne próby dostania się do wnętrza powodują zwykle znacznie większe szkody.

Na otwarciu drzwi sprawa się jednak nie kończy. Większość w miarę nowoczesnych aut wyposażona jest w immobilisery, sterowane transponderami lub specjalnymi nadajnikami ukrytymi w kluczykach. Samo dorobienie odpowiedniego grota (metalowej części) niewiele daje. Będziemy mieli klucz, który wprawdzie otwiera drzwi, ale… nie uruchamia samochodu.

Nowy kluczyk do samochodu

Pełnosprawny kluczyk możemy uzyskać na dwa sposoby. Pierwszy, to wizyta w ASO czyli autoryzowanej stacji obsługi. Niestety, w przypadku nowoczesnych aut nie można zwykle liczyć na załatwienie sprawy od ręki – czas oczekiwania może sięgać nawet dwóch tygodni, a koszt niejednokrotnie przekracza 1000 zł. Do zamówienia kluczyka konieczne są dokumenty potwierdzające prawo do użytkowania samochodu, a w przypadku niektórych marek – otrzymana przy zakupie samochodu karta kodowa z danymi oryginalnej części.

Drugą metodą jest skorzystanie z oferty profesjonalnego warsztatu dorabiającego kluczyki. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Niektóre kluczyki dostępne są wyłącznie za pośrednictwem ASO. Czasem w celu obniżenia kosztu kluczyka fachowcy z nieautoryzowanych serwisów usuwają fabryczny immobiliser, a wtedy auto da się uruchomić na siłę – choćby śrubokrętem. Tego typu modyfikacje mogą się jednak nie spodobać ubezpieczycielowi. Z tego powodu może odmówić wypłaty odszkodowania, w razie kradzieży samochodu.

O czym warto pamiętać

1. Jeśli kluczyk został skradziony, należy zgłosić to na policję.

2. Jeśli samochód ma ubezpieczenie autocasco, o utracie oryginalnego kluczyka należy poinformować ubezpieczyciela. Nawet jeśli kluczyk zostanie dorobiony w ASO, przy zawieraniu umowy ubezpieczenia, trzeba go traktować jako nieoryginalny.

3. Zamawiając nowy kluczyk w ASO, należy mieć dokumenty potwierdzające prawo do auta.

Poza otwieraniem samochodu i sterowaniem zabezpieczeniami, kluczyki mogą np. być wyposażone w moduły pamięci przechowujące informacje na temat przebiegu auta, odnotowanych usterek, preferencji kierowcy, czy nawet historii serwisowej pojazdu. Tego typu rozwiązania znajdziemy m.in. w najnowszych modelach BMW i Audi. Warto wiedzieć, że ubezpieczyciele mogą sprawdzić, czy przekazane im przez klienta kluczyki pochodzące ze skradzionego auta są oryginalne, czy może były dorabiane. W niektórych przypadkach może to być powód do odmowy wypłaty odszkodowania.

Tekst: Romulus – www.mojeauto-romulus.blogspot.com / Artelis.pl

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email