10 ciekawostek o Zielonej Górze

ratusz Zielona Góra ciekawostki atrakcje

Stolica polskiego wina, największe miasto województwa lubuskiego. Ciekawostki o Zielonej Górze

Zielona Góra ciekawostki – 1

1) Zielona Góra, to 140-tysieczne miasto w zachodniej Polsce. Największe miasto i stolica województwa lubuskiego.

2) Lubuskie słynie z produkcji wina, a Zielona Góra nazywana jest stolicą polskiego wina. Nic dziwnego, że patronem miasta od 2009 r. jest papież i męczennik – św. Urban I. W tradycji chrześcijańskiej uznawany jest za patrona winiarzy. Pomnik św. Urbana I stoi na pl. Powstańców Wielkopolskich.

3) Podczas II wojny światowej Zielona Góra była poważnie zniszczona, dlatego nie ma tu wielu zabytków. Konkatedrę św. Jadwigi Śląskiej zbudowano w XIII wieku i jest najstarszym zabytkiem miasta.

4) Ratusz w Zielonej Górze zbudowano w XV wieku, w stylu gotyckim. Po pożarach i przebudowach, w XIX wieku zyskał obecny wygląd. W ratuszu obraduje rada miasta i jest tu Urząd Stanu Cywilnego. Wśród najstarszych zabytków miasta jest też Wieża Łazienna (Głodowa) z XV wieku, znajdująca się przy pl. Pocztowym.

5) Palmiarnia w Zielonej Górze pod szklanym dachem skrywa ponad 200 gatunków roślin, głównie tropikalnych.

Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej Zielona Góra ciekawostki
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej. Ciekawostki o Zielonej Górze, foto: Asiasmok / cc-by-sa-3.0

Zielona Góra ciekawostki – 2

6) Niemal połowa powierzchni Zielonej Góry, to tereny zielone. W 2007 r. po niemal 60. latach odtworzono tu ogród botaniczny.

7) Zielona Góra, to także miasto srok. Ponad 700 par (30 ma kilometr kwadratowy), to najprawdopodobniej największa na świecie populacja srok na takim terenie.

8) Co roku częścią Dni Zielonej Góry jest Winobranie. Ta kulturalna impreza odbywa się we wrześniu i trwa co najmniej tydzień. Główną ulicą przechodzi barwny korowód prowadzony przez królem winobrania – Bachusa, na platformach prezentują się poszczególne winnice. Są też koncerty, występy i wystawy. Na krótko powstaje też Miasteczko Winiarskie, w którym w drewnianych domkach można skosztować i zakupić lubuskie wino.

9) Z Zielonej Góry pochodzą m.in. piosenkarka Maryla Rodowicz i dziennikarz Tomasz Lis.

10) Zielona Góra wraz z Sulechowem i Nową Solą tworzy tzw. Lubuskie Trójmiasto (LT). Pomysł utworzenia Lubuskiego Trójmiasta narodził się w 2003 roku, a w kolejnym roku miasta podpisało porozumienie. Powstało Stowarzyszenie Lubuskie Trójmiasto.

Ciekawostki o Zielonej Górze: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: Ratusz w Zielonej Górze, foto: Mohylek

Zobacz też:
> Białystok
> Rzeszów
> Kielce

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email