Ciekawostki o Żywcu

Żywiec ciekawostki atrakcje historia

Informacje o Żywcu

1) Żywiec, to 32-tysieczne miasto w województwie śląskim, w Kotlinie Żywieckiej, u zbiegu rzek Soły i Koszarawy, nad Jeziorem Żywieckim.

2) Żywiec słynie z produkcji piwa. Browar Arcyksiążęcy powstał w 1856 roku z inicjatywy księcia Albrechta Fryderyka Habsburga.

3) Żywiec ma swój herb od roku 1400. Z niewielkimi modyfikacjami, istnieje do dziś. Herb Żywca przedstawia głowę żubra z kolcem w nozdrzach, a nad jego rogami rogami znajduje się orzeł bez korony.

rynek Żywiec ciekawostki atrakcje historia
Na rynku w Żywcu

4) Skąd wzięła się nazwa Żywiec? Chyba najbardziej prawdopodobna wersja mówi o schwytanym żywcem żubrze ofiarowanym księciu oświęcimskiemu. Na pamiątkę tego zdarzenia, książę nadał miastu herb, w którym znalazł się żubr.

Z historii Żywca

5) Miasto powstało na przełomie XIII i XIV wieku, a prawa miejskie otrzymało w 1327 roku.

6) W 1467 roku powstało Państwo Żywieckie. Król Kazimierza IV Jagiellończyk przekazał ziemie hrabiemu Piotrowi Komorowskiemu. Była to nagroda za działania hrabiego, w tym za wsparcie wyprawy króla na Węgry. Późniejszy właściciel Państwa Żywieckiego Mikołaj Komorowski, ratując się przed długami, w 1624 r. sprzedał Państwo Żywieckie za 600 tys. złotych.

kościół Żywiec ciekawostki atrakcje historia
Konkatedra Narodzenia Najświętszej Marii Panny w centrum Żywca

7) W średniowieczu na wzgórzu Grojec (612 m n.p.m.), na terenie obecnego miasta Żywiec, znajdował się zamek. Został zniszczony podczas walk w 1477 roku.

Żywiec obecnie

8) Miasto Żywiec jest ośrodkiem turystycznym. W pobliżu znajduje się Jezioro Żywieckie oraz ośrodki sportów zimowych w Korbielowie, Zwardoniu i Szczyrku.

9) Na przełomie lipca i sierpnia w okolicach Żywca (obok Wisły i Makowa Podhalańskiego) od 1964 r. odbywa się największy i najstarszy polski festiwal folklorystyczny o nazwie: Tydzień Kultury Beskidzkiej. W jego ramach odbywa się Festiwal Folkloru Górali Polskich oraz Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Występują wtedy folklorystyczne zespoły z Polski oraz wielu krajów świata.

kolejka Żywiec ciekawostki atrakcje historia
W lecie po Żywcu jeździ turystyczna kolejka kolejka

10) Na Starym Zamku w Żywcu znajduje się Muzeum Miejskie. Można tu zobaczyć m.in. Madonnę z poziomką – średniowieczny obraz nieznanego autora wielkości 165 x 120 centymetrów. Obraz wcześniej znajdował się w żywieckiej konkatedrze.

11) Od 1971 r, działa folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Żywiecka. Przed 1982 r. nosił inne nazwy. Występy zespołu urozmaicają wiele ważnych uroczystości lokalnych.

ziemia żywiecka Żywiec ciekawostki atrakcje historia
Ziemia żywiecka latem

12) Miejskie stroje ludowe Żywca różnią się od stroju górali żywieckich. Powstały w XV wieku.

13) Żywiecki Park Krajobrazowy utworzono w 1986 roku i jest najstarszym parkiem krajobrazowym w polskich Karpatach. Jego powierzchnia wynosi 358,7 kilometrów kwadratowych.

Ciekawostki o Żywcu i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Zakopane
> Licheń
> Lądek-Zdrój

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email