10 niezwykłych ciekawostek o 100 sekundach!

100 sekund ciekawostki czas zegar rekordy

100 sekund ciekawostki

100 sekund, to trochę ponad półtorej minuty, konkretne: minuta i 40 sekund. Lub jak kto woli 0,028 godziny. Ponieważ lubimy symboliczne liczby, dosyć często określenie 100 sekund pojawia się przy różnych okazjach. Zebraliśmy poniżej zestaw takich przypadków

100 sekund do końca świata?

1) W marcu 2022 media obiegła wiadomość: Doomsday Clock czyli Zegar Zagłady wskazuje, że do zagłady świata dzieli nas zaledwie 100 sekund. Ten symboliczny zegar od 1947 r. prowadzą naukowcy z BAS (Bulletin of the Atomic Scientists), zrzeszający ekspertów z całego świata, w dziedzinie nauki i polityki, w tym laureatów Nagrody Nobla różnych dziedzin. Ich „zegar” wskazuje ile czasu dzieli ludzkość od zagłady (spowodowanej wojną, pandemią, zmianami klimatycznymi, itp). Ostatni raz naukowcy „cofnęli” ten zegar, gdy zakończyła się tzw. zimna wojna, w 1991 roku. Uznali, że wtedy było aż 17 minut do „końca świata”.

100 sekund ciekawostki czas zegar rekordy
Za ile będzie koniec świata??? 100 sekund ciekawostki

Afera 100 sekund

2) Afera 100 sekund – tak nazwano wydarzenia z 4 lutego 2004 roku, jakie miały miejsce na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Telefoniczne złożenie u maklera zakupu tzw. kontraktów terminowych WIG20, pomyłka maklera i splot przypadków spowodował, że nastąpiły błyskawiczne zmiany kursu, a Dom Maklerski PKO BP w 100 sekund stracił ponad 4 miliony złotych. Co ciekawe, pewna spółka z Brytyjskich Wysp Dziewiczych, której przedstawicielem był kolega osoby telefonującej do maklera, która nie dokończyła z nim rozmowy, zarobiła ponad 2,6 mln złotych. O aferze, która trafiła do sądu, szeroko pisały media.

Karykaturzysta, sportowiec, film i wojna

3) 100 sekund – średnio tyle czasu na wykonanie jednej karykatury potrzebuje Szczepan Sadurski, nazywany jednym z najszybszych karykaturzystów świata. Średnio – to znaczy, że są i szybciej wykonane karykatury, co niektórzy sprawdzają z zegarkiem w rękach i zatrzymują stoper w okolicach minuty. Obecnie na temat polskiego karykaturzysty powstaje film fabularny. Zgadnij, jaki będzie miał tytuł!

100 sekund ciekawostki najszybszy karykaturzysta świata Szczepan Sadurski
Ile czasu wystarczy na wykonanie jednej karykatury? 100 sekund ciekawostki

4) Trzy rzuty do kosza, każdy za 3 punkty, zdobył w 100 sekund koszykarz Janari Jõesaar. Jego wyczyn możemy oglądać na filmie umieszczonym w mediach społecznościowych.

5) 100 dni wojny w 100 sekund – tak nazwano materiał filmowy wykonany na Ukrainie i pokazany w Internecie, który podsumował 100 pierwszych dni wojny na Ukrainie.

6) Wśród fajerwerków (np. na Sylwestra) jest produkt, mający w pudełku fontannę z sześcioma różnymi efektami fajerwerków. Łączny czas trwania wybuchających w powietrzu serii fajerwerków, wynosi 100 sekund.

100-sekundowe konkursy

7) Bierz co chcesz – tak nazwano akcję promocyjną w sieci sklepów Media Markt, jaka miała miejsce w Polsce, Hiszpanii, Niemczech i nie tylko. Uczestnicy mieli 100 sekund, aby w tym czasie zebrać z półek towary o jak największej wartości, z które nie będą musieli zapłacić. Do sieci trafił film z polskim klientem-sprinterem, który nie musiał zapłacić za towary o łącznej wartości ponad 250 tys. złotych.

8) 100 przykładów na 100 sekund z okazji 100 lat Niepodległości. O co chodzi? 100-lecie niepodległości Polski w 2018 r. postanowili uczcić nauczyciele matematyki i uczniowie z klas 4-8, organizując szkolny konkurs. Dzielono i mnożono różne liczby, a o zwycięstwie decydowała szybkość liczenia oraz brak pomyłek.

9) 100 Sekund w Muzeum – tak w 2021 r. nazwano konkurs Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, polegający na nagraniu krótkiego filmu z ulubionego muzeum. Aby mieć szansę na nagrodę, należało nagrać smartfonem 100-sekundowy film.

10) Możliwe, że inspiracją do wyżej wymienionego konkursu, był konkurs z 2020 roku: Twoje 100 sekund na 100-lecie urodzin Jana Pawła II. Wtedy zachęcano do nakręcenia około 100-sekundowych filmów związanych z papieżem-Polakiem, wrzuceniu ich na Facebooka i odpowiednim oznaczeniu hasztagiem. Organizatorem konkursu była Gmina Wadowice, gdzie urodził się Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II.

100 sekund ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ekstremalne ciekawostki
> Chore ciekawostki