3D Video Mapping – podstawowe informacje

3D Video Mapping

W ostatnich latach zdobywa coraz większą popularność. Jest obecny na firmowych eventach, w projektach kulturalnych, promocyjnych i marketingowych

Czym jest 3D Video Mapping?

Jest to projekcja dwuwymiarowych ruchomych obrazów na trójwymiarowych obiektach (np. ścianach budynków), co daje niezwykły efekt o charakterze iluzji. Mapa siatki obiektu 3d transformowana jest na płaszczyznę jako 2-wymiarowy obraz. Projekcja jest możliwa dzięki specjalnym projektorom do mappingu o wizualizacji. Tym multimedialnym pokazom animacji 3D może towarzyszyć specjalnie skomponowana ścieżka dźwiękowa. Technologia zadebiutowała w 1969 r. jako cykl iluzji optycznych w Disneylandzie.

Po co jest 3D Video Mapping?

Projekcje podnoszą rangę imprez kulturalnych i biznesowych. Dla wielu widzów jest to prawdziwe „Wow!”. Filmują i fotografują wrzucając to do mediów społecznościowych, co dodatkowo, w sposób niewymuszony, zwiększa zasięg i zainteresowanie imprezą. 3D Video Mapping na pewno zaciekawia i zaskakuje, czasem zachęca widzów do interakcji.

Ile kosztuje 3D Video Mapping?

Każdy projekt ma charakter indywidualny, dostosowany do wydarzenia. W zależności od budżetu może nad nim przez kilka miesięcy pracować sztab specjalistów z różnych specjalności. Są to graficy, animatorzy 2D/3D, muzycy, operatorzy, lektorzy, aktorzy, czasem kostiumolodzy oraz specjaliści innych dziedzin. W przypadku projektów kulturalnych można do współpracy zaprosić lokalne grupy twórców, np. grupy teatralne. Koszt realizacji może być porównywalny z kosztem stworzenia spektaklu czy koncertu.

3D Video Mapping w Polsce

Pierwszy Video Mapping na fasadzie budynku pokazano w 2009 r. podczas Nocy Muzeów. Zaprezentowano go na fasadzie Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, mającej powierzchnię 750 metrów kwadratowych.

Tekst: (c) Sadurski.com
Na zdjęciu: 3D Video Mapping na budynku Opery w Sydney, 2013
Foto: Robyn Jay / CC 2.0

Zobacz też: 
> Eventy firmowe ciekawostki
> Wszystko o: Automaty vendingowe
> Torby foliowe ciekawostki