Aglomeracja Warszawska miasta ciekawostki mazowieckie Mazowsze

Ciekawostki o miastach aglomeracji warszawskiej

Czas czytania:4 minut/y, 29 sekund/y

Poznaj aglomerację warszawską – fakty, które zainteresują. Aglomeracja warszawska miasta. Ciekawostki o miastach aglomeracji warszawskiej

Aglomeracja warszawska, to zurbanizowany obszar, umownie obejmujący tereny do 40-50 km od Warszawy. W jej skład wchodzą gminy: Izabelin, Jabłonna i Nieporęt, także powiaty: legionowski, warszawski zachodni, pruszkowski, grodziski, otwocki, piaseczyński i wołomiński. Oczywiście też Warszawa i okoliczne miasta. Poniżej miasta aglomeracji warszawskiej oraz ciekawostki na ich temat.

1. Warszawa

O stolicy Polski napisano tysiące ciekawostek, więc jak wybrać jedną oryginalną, która naprawdę zainteresuje? Ci, którzy mniej lub bardziej znają Warszawę, z pewnością powinni trafić do Muzeum Warszawy. Tym bardziej, że mieści się na Starówce, w kilku sąsiednich kamienicach. Podczas wizyty poznasz tu dużą ilość faktów na temat Warszawy. Zobaczysz tu efektowną makietę dawnej Warszawy, oryginał pomnika warszawskiej syrenki, a nawet skarb odkryty podczas remontu piwnic w 2010-2012 roku. Są tu nawet zabytkowe nocniki!

> Ciekawostki o Muzeum Warszawy

Warszawa Muzeum Warszawy rzeźby
Muzeum Warszawy – oryginalne miejsce z rzeźbami, raczej nie kojarzące się z Warszawą

2. Pruszków

Ponad 60-tysięczne miasto Pruszków położone jest kilkanaście kilometrów od Warszawy, a w XVI wieku był wsią. W dzielnicy Tworki w dużym parku mieści się szpital dla osób psychicznie chorych. Stoi tu m.in. Kościół Przemienienia Pańskiego, który kiedyś był cerkwią, stąd jego zaskakujący wygląd. W Pruszkowie znajduje się m.in. zbudowany w 1876 r. Pałacyk Sokoła i neoromańsko-gotycki Kościół św. Kazimierza, zbudowany w latach 1907-1938. Będąc w Pruszkowie, warto przespacerować się po Parku Kościuszki, zlokalizowanym w centrum miasta.

> Ciekawostki o Pruszkowie

Aglomeracja Warszawska miasta ciekawostki Tworki kościół
Aglomeracja Warszawska miasta: Tworki w Pruszkowie. Kościół rzymskokatolicki, dawna cerkiew

3. Legionowo

Otoczony lasami podwarszawski, 55-tysięczny Pruszków, od 1952 roku jest miastem. Miejscowość założył w 1877 roku jej właściciel, hrabia August Potocki, przez najbliższych nazywany Guciem. To on założył Hutę Szkła Jabłonna, która działała do 1944 roku i produkowała głównie butelki do piwa. Pruszków można lepiej poznać, oglądając Zbiory Historyczne Miasta Legionowa (ul. Mickiewicza 32). W 2020 r. otwarto tu Arenę Legionowo, jedną z największych hal widowiskowo-sportowych w tej części Polski.

> Ciekawostki o Legionowie

Arena Legionowo ciekawostki atrakcje
Arena Legionowo, duży obiekt Aglomeracji Warszawskiej

4. Marki

Obecne 35-tysięczne Marki, to wieś królewska założona ponad koniec XVI wieku, która została miastem w 1967 roku. Tu, gdzie do 1992 r. było wysypisko śmieci, jest geograficzny środek Mazowsza. Obok Urzędu Miasta dziś stoi lokomotywa. To pomnik, przypominający o tym, że kiedyś kursowała tu Kolejka Marecka.

> Ciekawostki o Markach

5. Ząbki

Kolejnym miastem naszego zestawienia wchodzącym w skład Aglomeracji Warszawskiej, są 35-tysięczne Ząbki. To XVI-wieczna wieś królewska, do 1580 roku mająca nazwę Wola Ząbkowa. Stoi tu willa Alina, w której przez jakiś czas mieszkał generał Władysław Sikorski. Dziś mieści się w niej Miejski Ośrodek Kultury.

> Ciekawostki o Ząbkach

miasto gmina Otwock ciekawostki atrakcje zabytki
Miasta Aglomeracji Warszawskiej – Otwock

6. Otwock

50-tysieczny Otwock w XIX wieku był miejscowością sanatoryjno-uzdrowiskową. Pierwsze sanatorium otwarto tu w 1893 roku. Stoją tu wille w specyficznym stylu architektonicznym, zwanym świdermajer. Twórcą stylu był mieszkający pod koniec XIX wieku malarz i rysownik Michał Elwiro Andriolli. Ciekawostka: w Otwocku Władysław Reymont napisał powieść Chłopi, za którą potem otrzymał literacką Nagrodę Nobla.

> Ciekawostki o Otwocku

pomnik The Beatles Wołomin Aglomeracja Warszawska miasta
Liverpool w Wołominie. Pomnik słynnego zespołu The Beatles

7. Wołomin

40-tysięczny Wołomin powstał w XV wieku (wtedy był własnością Jana de Wolumne, później Wołumińskiego – stąd nazwa miasta). Prawa miejskie uzyskał w 1919 roku. Miejscowość zaczęła się szybko rozwijać to tym, jak uruchomiono połączenie kolejowa Warszawa-Petersburg i zbudowano piękny budynek dworca (stoi przy ul. Żelaznej). Choć w Wołominie jest szereg miejsc i zabytków, mamy ciekawostkę dla fanów zespołu The Beatles. Na jednej z prywatnych posesji stoi coś w rodzaju pomnika z popiersiami czwórki słynnych muzyków.

> Ciekawostki o Wołominie

ratusz Piaseczno Aglomeracja Warszawska miasta
Aglomeracja Warszawska miasta. Ratusz w Wołominie, na szczycie zaskakujący element: półksiężyc – symbol islamu

8. Piaseczno

Jednym z miast Aglomeracji Warszawskiej jest 45-tysięczne Piaseczno. Położone jest blisko stolicy, bo graniczy z warszawską dzielnicą Ursynów. Jest miastem już od 1429 roku. Od 1956 r. w tutejszych Fabryce Kineskopów Zelos produkowano kineskopy do pierwszych polskich telewizorów marki Belweder. Gmach piaseczyńskiego ratusza kilkukrotnie był niszczony i odbudowywany. Obecnie to budynek neoklasycystyczny z XIX wieku. Ciekawostka: półksiężyc na szczycie wieży umieszczony przed I wojną światową, upamiętnia wizytę Numan-Beja, posła tureckiego, który odwiedził Piaseczno w 1777 roku.

> Ciekawostki o Piasecznie

Mińsk Mazowiecki ciekawostki atrakcje zabytki
Centrum Mińska Mazowieckiego – kościół i fragment pomnika

9. Mińsk Mazowiecki

Blisko 40-tysieczna miasto Mińsk Mazowiecki leży 40 km od Warszawy, a jago nazwa nawiązuje do rzeki Mieni, która tu przepływa. Miastem jest od 1421 roku. Wokół Pałacu Dernałowiczów (ul. Warszawska) powstał park krajobrazowy, dziś miejsce spaceru mieszkańców. W innym pałacu – Łubieńskich (ul. Okrzei 16) mieści się Muzeum Ziemi Mińskiej.

> Ciekawostki o Mińsku Mazowieckim

10. Zielonka

Blisko 20-tysięczna Zielonka uzyskała prawa miejskie w 1960 roku. Najstarszym budynkiem jest ten, który stoi przy ul. Kolejowej 11. W tym XVIII-wiecznym budynku po II wojnie światowej mieścił się Urząd Miejski. Obok Zielonki jest 5 glinianek – stawów, cieszących się powodzeniem wśród mieszkańców podczas wakacji. Jest tu strzeżone kąpielisko.

> Ciekawostki o Zielonce

Aglomeracja warszawska miasta – tekst i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Bródno w Warszawie – fakty i ciekawostki
> Warszawski Tarchomin

Oborniki Śląski ciekawostki kościół Poprzedni post 10 ciekawostek o Obornikach Śląskich
maty wygłuszające hałas budownictwo Następny post Maty wygłuszające. Zastosowanie, rodzaje i montaż