zamek ruiny Ząbkowice Śląskie ciekawostki atrakcje zabytki agroturystyka Dolny Śląsk

Agroturystyka na Dolnym Śląsku

Czas czytania:2 minut/y, 54 sekund/y

Agroturystyka Dolny Śląsk

Dolny Śląsk posiada wiele walorów przyciągających turystów z całego kraju. Ten region Polski, to nie tylko zabytkowe miasta. Dolny Śląsk oferuje też miejsca, w których można wypocząć z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Wśród krajobrazów wiejskich, wśród natury, można zapomnieć o codzienności. Jest okazja, aby skorzystać z usług gospodarstw agroturystycznych.

Dlaczego wypoczynek na Dolnym Śląsku?

Rozwój agroturystyki na Dolnym Śląsku oraz w innych regionach Polski zainicjowało w 1990 roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pomogło to rolnikom w reklamowaniu i propagowaniu terenów wiejskich jako miejsc wypoczynkowych. Spowodowało to szybki rozwój infrastruktury turystycznej, w tym bazy noclegowej i obiektów gastronomicznych. W chwili obecnej na Dolnym Śląsku działa ponad 600 gospodarstw agroturystycznych oferujących ponad 8 tysięcy miejsc. Wiele z nich działa na zasadzie gospodarstw agro-eko-turystycznych, co sprzyja działaniom ekologicznym w tym regionie Polski.

Zanieczyszczenie środowiska, smog, przeludnienie i trudności komunikacyjne w dużych miastach, to część czynników powodujących wzmożony w ostatnich czasach ruch turystyczny na polskich wsiach. Agroturystyka w Polsce zaczęła rozwijać się dopiero w latach 90., jednak szybko zyskała dużą popularność. Jest częścią turystyki wiejskiej i związana jest głównie z obcowaniem z przyrodą, wędrówkami pieszymi, turystyką zdrowotną, krajoznawczą, etniczną i kulturową oraz z zapoznaniem się z działaniem i zasobami gospodarstw rolnych.

Dolny Śląsk to obszar, gdzie krzyżuje się wiele szlaków komunikacyjnych i handlowych. Dlatego łączy on w sobie kultury i zwyczaje kilku regionów. Większość turystów przybywających na tutejsze wsie poszukuje odmiennego stylu życia niż w wielkich aglomeracjach miejskich. Region Dolnego Śląska oferuje takim osobom dziewiczy krajobraz, bogactwo leczniczych wód mineralnych, czyste powietrze oraz szereg uzdrowisk, choćby w Świeradowie, Cieplicach, Kudowie, Polanicy czy Lądku Zdroju.

Agroturystyka – najlepsze miejsca na Dolnym Śląsku

Agroturystyka rozwinęła się tu między innymi w Kotlinie Kłodzkiej, która oprócz górskich krajobrazów oferuje bliskość lasu i dzikich zwierząt które tu zamieszkują. Najczęściej odwiedzanym na tym obszarze miejscem są Góry Sowie. Można zwiedzić szereg przełęczy urozmaiconych przepięknymi formami geologicznymi. Gospodarstwa agroturystyczne Dolnego Śląska oprócz spokojnego wypoczynku u podnóży gór, oferują też piesze i rowerowe wycieczki krajoznawcze, które dają okazję do aktywnego wypoczynku i zregenerowania sił.

W XIX i XX wieku na terenie Dolnego Śląska powstało wiele kurortów i pensjonatów, które dały początek nowej formie spędzania czasu wolnego, czyli turystyce wypoczynkowej. Dzięki coraz większej liczbie turystów przybywających tu w ciągu roku powstały nie tylko miejsca pracy i nowa infrastruktura turystyczna, ale także rozwinęło się rzemiosło pamiątkarskie i rękodzieło. Rolnicy zaczęli również na szerszą skalę sprzedawać lokalne produkty rolnicze.

Agroturystyka na Dolnym Śląsku sprzyja również ochronie walorów przyrodniczych poprzez utworzenie rezerwatów, parków krajobrazowych czy też objęcie ochroną pomników przyrody. Unikalność krajobrazu Dolnego Śląska spowodowała utworzenie 15 wydzielonych obszarów chronionych, w tym: Karkonoskiego Parku Narodowego, Parku Narodowego Gór Sowich, Parku Krajobrazowego Chełmy, Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy czy też Ślężańskiego Parku Krajobrazowego.

Agroturystyka Dolny Śląsk + zdjęcia: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: Ząbkowice Śląskie, ruiny zamku

Zobacz też:
> Agroturystyka ciekawostki

Wybrane miasta na Dolnym Śląsku

Polanica Zdrój

Pijalnia Park Zdrojowy sanatorium Wielka Pieniawa Polanica-Zdrój ciekawostki atrakcje co zobaczyć
Sanatorium przy deptaku w Polanicy-Zdroju

> Polanica-Zdrój

Lądek Zdrój

Lądek-Zdrój ciekawostki uzdrowisko historia informacje
Wesoły Wieżowiec odwiedził uzdrowisko Lądek-Zdrój

> Lądek Zdrój

Lubomierz

Muzeum Kargula i Pawlaka Dom Płócienników Sami Swoi Festiwal Polskich Komedii Lubomierz ciekawostki
Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu. Co roku w wakacje w tym mieście odbywa się Festiwal Polskich Komedii

> Lubomierz

Twierdza Srebrna Góra

twierdza Srebrna Góra ciekawostki historia zwiedzanie agroturystyka Dolny Śląsk
Twierdza w Srebrnej Górze, jedna z militarnych atrakcji Dolnego Śląska

> Srebrna Góra

Syców

park rynek Syców ciekawostki atrakcje zabytki
Fragment parku, rynku i kościoła w Sycowie. Agroturystyka Dolny Śląsk

> Syców

Szklarska Poręba

poczta Szklarska Poręba ciekawostki atrakcje Karkonosze
Budynek poczty w centrum Szklarskiej Poręby, w górach Karkonoszach

> Szklarska Poręba

Środa Śląska

ratusz Środa Śląska ciekawostki atrakcje zabytki agroturystyka Dolny Śląsk
Ratusz w Środzie Śląskiej. Agroturystyka Dolny Śląsk

> Środa Śląska

Ząbkowice Śląskie

zamek ruiny Ząbkowice Śląskie ciekawostki atrakcje zabytki
Ząbkowice Śląskie, ruiny zamku

> Ząbkowice Śląskie

Kozienice ciekawostki pałac zabytki atrakcje Poprzedni post Ciekawostki o Kozienicach
dowcipy telewizja humor kawały żarty anegdoty Następny post Najlepsze dowcipy o telewizji