Alferd Nobel – dynamit i inne wynalazki
Alfred Nobel – wynalazca, który został bogatym człowiekiem. Dynamit i Nagrody Nobla. Ciekawostki o Alfredzie Noblu
Gdyby nie wynalazek włoskiego chemika Ascanio Sobrero (1812-1888) z 1847 r. czyli wybuchowa ciecz o nazwie gliceryna, 16 lat później nie powstałaby firma produkująca nitroglicerynę. Założyli ją: Immanuel Nobel i jego syn, Alfred. Ich doświadczenia z materiałami wybuchowymi rok później skończyły się tragicznie. Zginęło kilku pracowników firmy, w tym młodszy brat Alfreda Nobla, Emil.
Wynalazek i pieniądze
Doświadczenia Nobla przyniosły wkrótce wielki wynalazek – dynamit. Dzięki temu Alfred Nobel został jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Dynamit składał się w 75% z nitrogliceryny, w 25% z diatomity i śladowej ilości sody oczyszczonej. Mieszkankę formatowano w małe walce, które można było umieszczać w nawierconych w skale otworach.
Produkt okazał się niezwykle przydatny w branży budowlanej i wydobywczej. Wkrótce powstały kolejne fabryki dynamitu na świecie (ponad 90 fabryk w 20. krajach). Jednocześnie doskonalono wynalazek.
W XIX wieku podczas wojny amerykańsko-hiszpańskiej, dynamit zaczęto wykorzystywać wojsko. Wynalazek Nobla zaczął służyć do zabijania.
Kim był Alfred Nobel
Alfred Nobel (1833-1896) urodził się w Sztokholmie. W 1837 r. z rodzicami przeniósł się do Finlandii, potem do Rosji (tu jego ojciec miał firmę produkując miny lądowe i morskie). W 1963 r. rodzina wróciła do Szwecji.
Alfred Nobel oprócz sieci firm na całym świecie, był właścicielem 355 patentów. Przed śmiercią majątek zapisał w testamencie na fundację, która będzie przyznawać nagrody ludziom działającym w kilku dziedzinach życia. Od ponad 100 lat przyznawane są Nagrody Nobla.
Nobel, dynamit i kontrowersje
Wielu ludzi Noblowi wypominało, że jest osobą, która zrobiła majątek na zabijaniu ludzi. Bo dynamit do tego często był wykorzystywany – proch strzelniczy, bomby, granaty, miny… Podejrzewano, że właśnie dlatego chciał zrobić coś, co sprawi, że po śmierci jego śmierci nazwisko będzie się lepiej kojarzyło. Świetnie ilustruje to Edward Clerihew Bentley, który napisał poniższy wiersz (tłumaczenie: Stanisław Barańczak):
Rzekł Alfred Nobel: – I na co mi tu
Pieniądze, które mam z dynamitu?
Mam przepić? Będę pluł sobie w brodę…
Lepiej przeznaczę je na nagrodę!
Alfred Nobel ciekawostki (c): Sadurski.com
Zobacz też:
> Nagroda Nobla ciekawostki
> Maria Skłodowska-Curie ciekawostki
> Pancerz Brewstera