Ciekawostki o alkoholu
Alkohol ciekawostki
Alkohol jest najczęstszym środkiem odurzającym. Niezwykłe ciekawostki o tym, czym jest alkohol, jak jest wytwarzany i jak wpływa na organizm człowieka. Niesamowite fakty alkoholowe
Co to jest alkohol i jak jest produkowany?
1) Naukowa nazwa alkoholu, który znajduje się w piwie, winie i napojach spirytusowych, to alkohol etylowy lub etanol. Substancja ta powstaje przez fermentację cukru, na przykład w kukurydzy, zbożach, owocach, ziemniakach i miodzie.
2) Napoje, takie jak piwo i wino, powstają w wyniku czystej fermentacji. Gdy stężenie alkoholu osiągnie 15-18%, komórki drożdży umierają, a fermentacja zatrzymuje się. Piwo, czerwone wino i białe wino nie mogą zatem zawierać większego procentu alkoholu niż 15.
3) Alkohol taki jak rum, dżin, brandy, whisky i wódka – jest wytwarzany przez destylację. Takie alkohole mogą więc mieć znacznie wyższy procent alkoholu. Zwykle mają od 22 do 45%.
Absorpcja alkoholu
4) Alkohol płynie szczególnie szybko (wchłania się) we krwi, jeśli pijesz go na czczo. Może to prowadzić do niekontrolowanego i nieprzyjemnego bólu głowy, a wtedy łatwo można zachorować. Dlatego zaleca się prawidłowe odżywianie przed i podczas picia alkoholu. Spożywanie co jakiś czas wody lub innego napoju bezalkoholowego podczas picia alkoholu, to też dobry sposób na utrzymanie kontroli nad promilami.
> Najlepsze dowcipy o pijakach
Spalanie alkoholu
5) Ilość alkoholu, którą można tolerować i szybkość jego wchłaniania do krwi różni się znacznie w zależności od osoby, ale mężczyźni zazwyczaj tolerują więcej alkoholu niż kobiety. Spalanie następuje, gdy alkohol znika z krwi. Ciało spala go równomiernie, z prędkością około 0,15 promila na godzinę.
6) Po wypiciu alkoholu nigdy nie należy prowadzić samochodu ani innego pojazdu mechanicznego przez co najmniej 12 godzin po ostatnim drinku. Nie ma specjalnych środków, które mogłyby zwiększyć spalanie.
Alkohol ciekawostki: co to jest promil?
7) Ilość alkoholu we krwi jest mierzona na tysiąc, co oznacza jedną tysięczną. Jeden na tysiąc oznacza, że jedna tysięczna zawartości krwi jest alkoholem (jeden gram czystego alkoholu na litr krwi).
8) Alkohol można wykryć we krwi po krótkim czasie od spożycia. Promil można zmierzyć za pomocą dmuchania w alkomat lub badania krwi.
Wpływ alkoholu
9) Wpływ alkoholu na ciało i mózg różni się w zależności od osoby. Oczywiście różni się w zależności od tego, ile masz promili we krwi. Efekt jest również nieprzewidywalny: po wypiciu możesz dobrze się bawić i tańczyć, a następnym razem po wypiciu tej samej ilości alkoholu staniesz się agresywny, zaczniesz się kłócić i wszczynać awantury.
10) Wpływ alkoholu, który pijesz szybko, może potęgować efekt w często nieprzyjemny sposób. Wygląda to mniej więcej tak:
• Przy 0,5 promila – zaczniesz odczuwać wpływ alkoholu, twój nastrój może się nieco zmienić.
• Od 0,5 do 1,0 promila – staniesz się chętny ryzyka.
• Przy 1,0 promilu – zaczynasz się trząść i chwiać.
• Kiedy osiągniesz 1,5 promila, często masz problemy z pamięcią i poczuciem równowagi, jesteś bardzo niepewny.
• Przy 2,0 promilach jesteś bardzo upojony i znacznie zmniejszyłeś kontrolę nad tym, co myślisz i robisz.
• 3,0 promile zagrażają życiu. Można stracić przytomność, utracić kontrolę nad funkcjami organizmu lub poważnie uszkodzić narządy wewnętrzne.
11) Alkohol wpływa na produkcję hormonów w organizmie, co może prowadzić do zwiększonego poczucia szczęścia, lub do zwiększonego uczucia stresu, agresji lub smutku.
12) Picie alkoholu w połączeniu z używaniem narkotyków może znacznie zwiększyć działanie alkoholu lub spowodować uszkodzenie narządów wewnętrznych i jest zdecydowanie odradzane.
Co to jest alkoholizm?
13) Alkohol uzależnia, jeśli pijesz za często i za dużo. Uzależnienie (alkoholizm) uszkadza narządy wewnętrzne i mózg. Wykracza poza zdolność osoby do funkcjonowania fizycznego, psychicznego i społecznego.
Alkohol ciekawostki o alkoholu: Sadurski.com
Zobacz też:
> Brandy (winiak)
> Koniak
> Szampan