aloes ciekawostki

Zbawienny wpływ aloesu na organizm człowieka

Czas czytania:2 minut/y, 21 sekund/y

Często wydajemy dużo pieniędzy na kosmetyki pielęgnacyjne i upiększające nie zdając sobie sprawy z tego, że możemy sami coś wyprodukować lub wyhodować co może dać podobny efekt. Dodatkowo zaoszczędzimy przy tym sporo pieniędzy. Przykładem rośliny, która jest bardzo prosta w uprawie w domowych warunkach i odpowiednio spożytkowana daje efekty zdrowotne, jest aloes

Co to jest aloes?

Aloes należy do rośliny sukulentów. Występuje w formie drzewiastej, krzewiastej, byliny a także lnianej. Aloes można rozmnażać w sposób wegetatywny a także poprzez wysiew nasion. Wykorzystywany jest w medycynie jak i kosmetologii, ponieważ posiada zbawienne właściwości od zewnątrz organizmu, jak i od wewnątrz.

Miąższ zawarty w sztywnych liściach aloesu zawiera witaminy C, E, A oraz niektóre z grupy B, minerały takie jak potas, wapń, magnez, cynk, molibden i miedź. Pozyskiwany sok z aloesu posiada właściwości bakteriobójcze, regenerujące błonę śluzową, skórę, przeciwzapalne i ogólnie wpływa pozytywnie na układ pokarmowy. Domowym sposobem sokiem z aloesu można wyleczyć łagodne stany zapalne jamy ustnej i gardła. Aloes korzystnie wpływa także na leczenie trądziku, egzem i chorób skórnych.

Aloes w domu

Aby aloes dobrze się rozwijał w warunkach domowych, trzeba mu zapewnić dużo światła dziennego a także temperaturę dodatnią nie spadającą w zimie poniżej 10 stopni Celsjusza, a w lecie 25 stopni Celsjusza. Nie wolno aloesu przelewać wodą. Najlepiej rozwija się w ziemi z mieszanką torfu, piasku i gliny. Aby uzyskać zdrowotny sok z aloesu, wystarczy obciąć maksymalnie pięcioletnie liście aloesu i wydrążyć z niego miąższ, następnie dolać wody i zblendować wszystko razem. Sok jest gotowy.

Sok z aloesu

Dlaczego warto pić regularnie sok z aloesu? Ponieważ działa zbawiennie na nasz organizm od środka i wpływa na wygląd skóry od zewnątrz. Sok z aloesu posiada właściwości bardzo nawilżające, ponieważ ma w swoim składzie około 96% wody oraz 4 % substancji czynnych. One także działają pozytywnie na nasz stan zdrowia i wygląd naszej skóry. Witamina C działa pozytywnie na wygląd skóry szczególnie u osób z nadmiernymi naczynkami, a także ze skórą wrażliwą. Dlatego regularne picie soku z aloesu ujednolici koloryt, wygładzi, nawilży i doda sprężystości twojej skórze.

W czym pomaga aloes?

Aloes można też stosować bezpośrednio na skórę. Redukuje zaczerwienienia na twarzy, pomaga goić się ranom, działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Maseczki z dodatkiem aloesu świetnie sprawdzą się na twarz, która boryka się z naczynkami, wypryskami, trądzikiem i ogólną wrażliwością.

Aloes można wykorzystywać także jako dodatek do domowych wyrobów kosmetycznych. Świetnie sprawdza się jako dodatek do maseczki na twarz, toniku, kremu nawilżającego, okładów, maseczki na włosy, płyn do mycia twarzy. Świetnym pomysłem jest także wykonanie przepysznej nalewki z aloesu. Będzie ona miała działanie wzmacniające organizm, a także pozytywnie wpłynie na układ trawienny.

Warto posiąść wiedzę na temat właściwości leczniczych roślin, które mamy w domu. Mamy pewność z czego zostały one zrobione i że są pozbawione chemii. Korzyścią jest także oszczędność pieniędzy.

Ciekawostki o aloesie: Sadurski.com

Zobacz też:
> Zielona herbata
> Borówka
> Karczochy

Zanzibar ciekawostki o Zanzibarze atrakcje Poprzedni post Zanzibar – wyspa obok Tanzanii i Freddie Mercury
górale ciekawostki o góralach Podhale góral Następny post Ciekawostki o góralach