amfibia ciekawostki o amfibiach amfibie

Amfibia – pływający czołg

Czas czytania:3 minut/y, 44 sekund/y

Łacińskie słowo “amphibia”, to płaz. A ponieważ płazy równie dobrze radzą sobie na lądzie, jak i w wodzie, określenie amfibia jest wyjątkowo trafne. Ciekawostki o amfibiach

Amfibia, to pojazd kołowy lub gąsienicowy. Służy do jazdy po lądzie oraz do pływania po wodzie. Amfibie wykorzystywane są głównie przez wojsko oraz przez służby ratownicze. Służą na terenach, gdzie są akweny wodne i tereny podmokłe czyli w miejscach, gdzie trudno dotrzeć samochodem lub łodzią.

Historia amfibii

W przeciwieństwie do wielu wynalazków, nie wiadomo dokładnie kto pierwszy wynalazł i skonstruował amfibię. O tym źródła milczą. Dobrze jest jednak opisana historia powstania amerykańskiej amfibii. Pomysłodawcą był amerykański finansista John August Roebling II. Od lat 20-ych był świadkiem huraganów pustoszących Florydę oraz problemów służb ratowniczych. Pomysł stworzenia pojazdu podchwycił jego syn Donald, młody inżynier. Po dwóch latach prac, w 1933 roku skonstruował ciągnik poruszający się na gąsienicach, którego nazwał: Aligator. Miał silnik Chryslera o mocy 92 koni mechanicznych.

Aligatora zaprezentowano przedstawicielom amerykańskiej Marynarki Wojennej. Niestety stwierdzono że produkcja pojazdu jest zbyt droga. Podejście do tematu zmieniło się po wybuchu II wojny światowej. Pojazd udoskonalono, zamiast aluminium przykryto stalową blachą. Wkrótce “pływających czołgów” użyto podczas desantu amerykańskich marines na Pacyfiku. Mówiono, że sukces desantu był możliwy właśnie dzięki amfibiom. Od tego czasu o zaletach tego typu pojazdów nie trzeba przekonywać decydentów żadnej armii świata.

Polskie amfibie

* Amfibie budowano w socjalistycznej Polsce. LPT czyli Lekki Pojazd Terenowy powstał na bazie fiata 126p. Miał 6 kół, nie miał żadnego opancerzenia i nie wszedł do seryjnej produkcji. Zdobył jednak sławę dzięki dwóm filmom o Panu Samochodziku: „Pan Samochodzik i niesamowity dwór” oraz „Pan Samochodzik i latające machiny”.

Obecnie LPT można oglądać w Muzeum Techniki w Szczecinie. To jeden z dwóch istniejących egzemplarzy. Nie ma pewności co do tego, gdzie jest drugi.

* Nazywa się Dutton KAMA SP-2 i jest pojazdem wodno-lądowym. To samochód terenowy, zarejestrowany również jako jednostka pływająca. Pojazd jest ekonomiczny. Zużycie paliwa w cyklu mieszanym, to ok. 8 litrów/100 km. W 2015 r. Konstruktorem pojazdu jest Tim Duton, doświadczony angielski konstruktor samochodów – amfibii. KAMA przepłynęła Zatokę Pucką na trasie Rewa-Puck-Chałupy.

Amerykańskie amfibie LARC

* Podczas II wojny światowej amerykańska armia zaprojektowała amfibię typu LARC. W latach 60. amfibie te zastąpiły wcześniejsze amfibie typu DUKW, będące na wyposażeniu armii od wczesnych lat 50. Były to pojazdy typu LARC-LX i LARC-V.

LARC-LX miał udźwig 60 do 100 ton. Mógł przetransportować 200 żołnierzy lub pojazdy wojskowe, w tym czołgi.

LARC-V był mniejszy, mógł transportować 20 żołnierzy lub zaopatrzenie ważące do 5 ton. Pojazd miał 11 m długości i 3 m szerokości. Silnik diesla Cummins V8-300 o mocy 300 KM pozwalał na rozwinięcie prędkości 48 km/h na lądzie i 15,43 km/h w wodzie. Większość z wyprodukowanych 968 pojazdów wysłano na wojnę w Wietnamie. Potem 100 pojazdów trafiło na rynek cywilny (transport turystów, akcje ratunkowe), także do innych krajów.

Później na bazie LARC-V wyprodukowano ok. 100 większych amfibii LARC-XV. Miały udźwig 15 ton, 14 m długości i 5 m szerokości. Część egzemplarzy trafiło do Niemiec.

amfibia wycieczkowa ciekawostki o amfibiach amfibie
Amfibia wycieczkowa. Ciekawostki o amfibiach w Sadurski.com

Ciekawostki o amfibiach

* Najszybsze amfibie na wodzie rozwijają prędkość 100 km/h.

* Amfibia o nazwie Terra Wind kosztuje 850 tys. dolarów. Pojazd wyprodukowany w 2003 r. przez firmę Cool Amphibious Manufacturers International, to… pływający camper. Na lądzie jedzie z prędkością 130 km/h.

* Aluminiowa amfibia o nazwie Sea Lion wygląda jak luksusowa limuzyna. Ma silnik Wankla od Mazdy i na lądzie rozwija prędkość nawet 290 km/h. Kosztuje 259.500 dolarów.

* Niektórzy milionerzy fundują sobie prywatne amfibie. Wiele osób nie stać na takie pojazdy, gdyż są drogie zarówno w produkcji, jak i w eksploatacji.

* W wakacje 2018 r. na plaży w Sopocie osoby z niepełnosprawnością ruchową mogły bezpłatnie skorzystać z… amfibii. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji jest właścicielem pojazdu, który kosztował 8,5 tys. złotych.

* Brytyjska firma Gibbs Technologies skonstruowała samochód, który po 12 sekundach od wjechania do wody chowa koła i staje się motorówką.

* Wyprodukowane w Rosji ogromne gąsienicowe amfibie Vityaz (ATV) przenoszą ciężkie ładunki w warunkach polarnych.

* W 2018 r. doszło do wypadku na jeziorze Table Rock Lake w stanie Missouri (USA). Zatonęła wycieczkowa amfibia. Spośród 30 pasażerów, utonęło 17, w tym dzieci.

* Amfibia jest na wyposażeniu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu. Ten 6-osobowy pojazd może być wykorzystywany podczas powodzi.

Ciekawostki o amfibiach: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o spadochronach
> Paintball ciekawostki
> Ciekawostki o zombie

Rhode Island stan USA ciekawostki Providence Stany Zjednoczone Poprzedni post Rhode Island – najmniejszy stan USA
Addis Abeba ciekawostki zabytki atrakcje Etiopia Następny post Addis Abeba – stolica Etiopii