angina bakteryjna choroby

Angina bakteryjna – niepozorna choroba, czy zagrożenie dla zdrowia?

Czas czytania:2 minut/y, 55 sekund/y

Angina bakteryjna to zapalenie gardła i migdałków podniebiennych wywołane przez bakterie. Występuje dużo rzadziej niż zapalenie gardła o podłożu wirusowym – jedynie 15-30% wszystkich zachorowań jest związanych z bakteriami. Leczenie anginy jest z pozoru proste, a w rzeczywistości wywołuje wiele problemów i często jest przyczyną nadużywania antybiotyków lub stosowania ich niezgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami. Jakie są objawy anginy bakteryjnej? Czym różni się angina bakteryjna i wirusowa? Jak wygląda leczenie anginy bakteryjnej? Odpowiedzi poniżej.

Co to jest angina i jakie są jej przyczyny?

O anginie jest mowa wtedy, gdy zapalenie gardła i migdałków wywołane zostało przez bakterie. Najczęstszym czynnikiem etiologicznym anginy jest paciorkowiec beta-hemolizujący z grupy A: Streptococcus pyogenes (odpowiada nawet za 90% przypadków). Do zakażenia mogą doprowadzić także inne bakterie, jednak ma to miejsce dużo rzadziej, dla przykładu bakteria Arcanobacterium haemolyticum odpowiada za mniej niż 1% zachorowań1.

Angina bakteryjna u dziecka jest zjawiskiem dużo częściej spotykanym niż angina bakteryjna u dorosłych. Dorośli praktycznie w ogóle nie chorują na tę chorobę2.

A czy angina bakteryjna jest zaraźliwa? Okazuje się, że tak. Źródłem zakażenia zazwyczaj jest chory człowiek. Zarażenie anginą bakteryjną może nastąpić przez bezpośredni kontakt lub drogą kropelkową2.

Angina bakteryjna – objawy. Jak rozpoznać anginę?

Zapalenie gardła i migdałków spowodowane przez wirusy ma zupełnie inny przebieg i daje nieco inne objawy niż zakażenie o podłożu bakteryjnym. Przede wszystkim w przypadku anginy bakteryjnej okres wylęgania wynosi od 12 godzin do 4 dni, natomiast przy wirusowym zapaleniu gardła czas ten może zająć od 1 do nawet 6 dni2.

Angina często ma nagły początek i towarzyszą jej takie objawy, jak:

 • zapalenie gardła i migdałków podniebiennych,
 • wyraźnie odgraniczone skupiska wysięku na migdałkach,
 • krwistoczerwony i obrzęknięty języczek podniebienny,
 • wybroczyny na błonie śluzowej podniebienia,
 • silny ból gardła i ból podczas połykania,
 • gorączka (>38°C),
 • ból głowy,
 • czasem ból brzucha,
 • nudności i wymioty.

Choć rzadko, to zdarza się także angina bakteryjna bez gorączki. Brak podwyższonej temperatury jest jednak bardziej typowy dla infekcji wirusowej, podobnie jak katar i kaszel2.

Angina bakteryjna bez antybiotyku – czy to możliwe? Leczenie anginy

Zapalenie gardła nie zawsze wymaga podania antybiotyku. Dotyczy to choroby wywołanej przez wirusy. W anginie bakteryjnej stosowanie antybiotyków jest konieczne1, dlatego w przypadku jej wystąpienia nie obejdzie się bez wizyty u lekarza, który dobierze ich rodzaj stosownie do potrzeb i przepisze receptę.

Angina bakteryjna – domowe sposoby

Leczenie objawowe anginy bakteryjnej obejmuje takie metody jak2:

 • odpoczywanie i picie dużych ilości płynów – odpowiednie nawodnienie jest szczególnie ważne w przypadku gorączki,
 • stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych – do kupienia w aptece bez recepty,
 • stosowanie preparatów do ssania o miejscowym działaniu (np. Chlorchinaldin zawierającego chlorochinaldol – substancję czynną o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwpierwotniakowym)3.

Powikłania anginy bakteryjnej

W przypadku anginy rokowanie jest zasadniczo dobre. Niekiedy nawet nieleczone bakteryjne zapalenie gardła ustępuje samoistnie. Niestety zdarzają się też powikłania2.

Angina bakteryjna wywołana przez paciorkowce może mieć takie powikłania jak2:

 • powikłania ropne (wczesne) – ropne zapalenie węzłów chłonnych szyjnych, ropne zapalenie zatok przynosowych, ropne zapalenie ucha środkowego i/lub wyrostka sutkowatego, ropień okołogardłowy,
 • późne powikłania immunologiczne (bardzo rzadkie i dotyczą wyłącznie dzieci) – gorączka reumatyczna, ostre kłębuszkowe zapalenie nerek,
 • inne (bardzo rzadkie) – zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Widać zatem, że angina bakteryjna niekiedy potrafi być poważnym zagrożeniem dla zdrowia.

Bibliografia:

 1. Skotnicka B., Zapalenie gardła i angina, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2016.
 2. Sawiec P., Mrukowicz J., Szenborn L., Ostre zapalenie gardła i migdałków (angina), Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021.
 3. Charakterystyka Produktu Leczniczego: Chlorchinaldin (dostęp: 2022.03.02.).
 4. https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/rpl/search/public
 5. Charakterystyka-1391-20151222000000-1044_A-20160607012145.pdf

Angina bakteryjna – link zdjęty 10.3.24, dziękujemy za współpracę

opony letnie wymiana opon letnich Poprzedni post Kiedy wymienić opony na letnie?
Plac Zamkowy Stare Miasto w Warszawie król Zygmunt III Waza pomnik Następny post Kolumna Zygmunta w Warszawie – niezwykłe ciekawostki