20 niesamowitych ciekawostek o aptekach

apteka historia apteki farmaceuci lekarstwa

Apteki ciekawostki o aptekach. Historia aptekarstwa i lekarstw, pierwsi aptekarze. Pierwsza apteka na świecie i w Polsce

Apteki

1) Kiedyś w sklepach które dziś możemy nazywać aptekami, handlowano różnymi towarami. Było tu kakao, czekolada, masło, mleko, nawet wino i piwo. Dlatego sprzedawców – farmaceutów nazywano aptekarzami lub bimbrownikami.

2) Ponieważ początkowo w sklepach handlowano nie tylko lekami, dziś jest rozbieżność co do tego, który z takich sklepów tak naprawdę był czymś, co obecnie możemy nazwać apteką. Dlatego szereg z takich sklepów jest teraz nazywanych „pierwszą apteką” (na przykład pierwszą apteką w Polsce). Stąd z rezerwą podchodzimy do informacji, zachowujemy jednak informacje, jakie podają różne źródła, każdemu czytelnikowi zostawiając decyzje która z „aptek” tak naprawdę jest „pierwszą apteką” lub „najstarszą”.

Pierwsze apteki. Historia aptekarstwa

3) Za pierwszą aptekę świata uchodzi ta w Bagdadzie. Założył ją w 765 roku Ebi Saekl. Był Arabem, autorem pierwszego podręcznika do wykonywania lekarstw.

4) Jednym z greckich, świeckich medyków (osób mających wiedzę medyczną) był Pitagoras. Lekarzem – aptekarzem był też Hipokrates, który zajmował się m.in. przygotowaniem leków dla chorych.

5) Coś w rodzaju aptek istniało w dawnym Egipcie i Indiach. Egipscy kapłani wytwarzali oraz sprzedawali mieszanki ziół. Grecy przyrządzali leki roślinne, w specjalnych miejscach. W Rzymie lekarze zakładali sklepy, w których można było kupić m.in. artykuły medyczne.

apteki ciekawostki o aptekach historia farmacja
Ciekawostki o aptekach: dawna apteka

6) Za założyciela pierwszej apteki w Europie uchodzi Konstantyn Afrykańczyk (ok. 1020-1087) z Kartaginy. Swoją aptekę założył w Salerno (Włochy). Po jakimś czasie kolejne tego typu sklepy powstawały w następnych włoskich miastach.

7) Za jedną z najstarszych aptek na świecie uchodzi Officina Profumo – Farmaceutica di Santa Maria Novella we Florencji (Włochy). Wiadomo, że dominikanie prowadzili ją w 1221 roku. Sprzedawano tu produkowane przez mnichów balsamy, maści i leki z ziół.

Apteki ciekawostki z historii

8) W XII wieku we Lwowie (Ukraina) księżna Konstancja ufundowała szpital i aptekę. Działała przy klasztorze dominikanów.

9) W 1241 r. Deklaracja z Melfi rozdzieliła w Królestwie Sycylii zawód lekarza od zawodu aptekarza.

apteki ciekawostki o aptekach historia farmacja
Tak kiedyś wyglądały apteki. Ciekawostki o aptekach

10) W 1317 r. franciszkańscy zakonnicy założyli aptekę w Dubrowniku (Chorwacja). Podobno działa do dziś, a jej częścią jest muzeum.

11) Pierwszą aptekę w Anglii otwarto w Londynie, w 1345 roku. Niedługo potem pierwszą aptekę otwarto w Paryżu.

12) Już w XII wieku Włosi urządzali egzaminy. Osoba która je zdała, mogła założyć aptekę.

13) Pierwszą aptekę w Rosji otwarto w 1584 roku, w Moskwie, na Kremlu. Była dostępna tylko dla osób wybranych.

lekarstwa dawna apteka leki historia
Dawne lekarstwa w buteleczkach. Historia aptekarstwa

Ciekawostki o aptekach. Apteki w Polsce

14) Składy lekarskie zaczęto zakładać za czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Apteka Konrada została otwarta w 1333 roku.

15) Aptekarz Albert w 1389 roku za zgodą Rady Miejskiej w Toruniu otworzył w Rynku Staromiejskim aptekę. Od 1652 roku nazywała się „Królewską”. A skoro już jesteśmy w Toruniu… Od 1624 r. do dziś działa tu Apteka Pod Złotym Lwem.

16) W XIV wieku przy kościele św. Ducha w Warszawie powstał punkt sprzedaży środków medycznych. Znajdował się w istniejącym tu szpitalu.

17) Za pierwszą aptekę w Poznaniu uchodzi apteka przy Starym Rynku. Pierwsza wzmianka o jej istnieniu oraz a aptekarzu Vincenciusu pochodzi z 1493 roku.

apteki ciekawostki o aptekach historia farmacja
Taki widok zna każdy z nas. Ciekawostki o aptekach

18) Wiadomo, że w roku 1525 dwie apteki mieli: Andrzej i Piotr. Obaj uprawiali rośliny lecznicze.

19) Za czasów króla Zygmunta III (XVI-XVII wiek) od aptekarzy pobierano specjalne opłaty, które zasilały kasę miejską Warszawy. Właścicielami większości aptek byli wtedy bernardyni i jezuici. Największa apteka działała przy szpitalu św. Marcina. Do dziś zachowały się naczynia lekarskie z XVI wieku, z tej apteki.

20) Szymon Piechowicz (rektor Akademii Zamojskiej) w 1616 r. przy rynku w Zamościu otworzył Aptekę Rektorską. Niektórzy twierdzą, że to najstarsza apteka w Polsce, choć apteka w Trzebiatowie działała od 1596 roku. Obecnie w Aptece Rektorskiej znajdującej się w renesansowym budynku przy zamojskim rynku mieści się muzeum przyrządów aptecznych, a apteka nadal działa. Jest więc najdłużej działająca apteką w Polsce.

Ciekawostki o aptekach: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Komary i borelioza
> Dowcipy o aptekarzach