Rysunki Sadurskiego na aukcjach DESA Unicum

aukcje komiksu DESA Unicum sztuka Szczepan Sadurski

DESA Unicum – rysunki satyryczne na aukcji

Na aukcji komiksów i ilustracji, sprzedano prace pięciu polskich karykaturzystów, w tym dwie Szczepana Sadurskiego

Na trzeciej aukcji komiksu, oprócz komiksów wystawiono do sprzedaży również prace ilustratorów oraz pięciu autorów kojarzących się z rysunkiem prasowym ( satyrycznym). Jeśli chodzi o rysunek prasowy – nabywców znalazły wszystkie rysunki Jerzego Flisaka (1930-2008) i Zbigniewa Lengrena (1919-2003) czyli trzyklatkowe komiksy z profesorem Filutkiem.

Z pięciu wystawionych do sprzedaży rysunków Szczepana Sadurskiego drukowanych w latach 80-ych w tygodniku Szpilki, sprzedano dwie z: Dżin z lodem za 600 zł (cena wywoławcza 400 zł) i Ale jaja (jaskiniowcy) za 800 zł (czyli za cenę wywoławczą). Sprzedano jedną z pięciu prac (m.in. projekty okładek do Szpilek) Edwarda Lutczyna i jeden z dwóch rysunków Kazimierza Grusa (1885-1955); jego drugi rysunek był ilustracją do książki.

Była to prawdopodobnie pierwsza aukcja na rynku polskiej sztuki przeprowadzona przez dom aukcyjny, na którym sprzedano rysunki satyryczne polskich autorów (nie licząc aukcji rysunków i ilustracji zmarłego w 2008 roku Jerzego Flisaka). Rynek na tego typu dzieła plastyczne dopiero się tworzy i chyba potrzeba wiele czasu, aby rysunek satyryczny i karykatura znalazły większe zainteresowanie wśród nabywców, podobnie jak to się obecnie dzieje z pracami autorów komiksów.
2014-11-15

Rysunki Sadurskiego na aukcji dzieł sztuki

Wśród takich autorów, jak Topor, Szancer, Wilkoń, Chmielewski, Christa, Polch, Butenko i Lengren

Nie tylko antyki, wybitne dzieła sztuki (np. obrazy olejne) czy biżuterię można kupić na aukcjach DESY Unicum, największej i najstarszej polskiej firmy zajmującej się sprzedażą dzieł sztuki. Od niedawna na rynku sztuki dostrzeżono potencjał komiksów i ilustracji, dlatego 13 listopada 2014 r. o godz. 19.00 w DESA Unicum (Warszawa, ul. Marszałkowska 34/50) odbędzie się trzecia aukcja komiksu i ilustracji. Tym razem koneserzy inwestujący w sztukę, będą mogli stać się właścicielami oryginalnych plansz komiksowych, ilustracji i karykatur ponad trzydziestu, w niektórych przypadkach bardzo znanych autorów.

Wśród prac wystawionych na aukcję, jest kilka rysunków Szczepana Sadurskiego (ur. 1965), pamiętających czasy, gdy drukował w czasopiśmie satyrycznym Szpilki. Jego prace wstępnie wyceniono na 400 do 2.000 złotych, natomiast jaka jest cena rynkowa jego prac dowiemy się po aukcji. Ceny rysunków mogą pójść w górę, choć jest też możliwość, że nie zostaną zakupione.

W regulaminie aukcji czytamy, że dom aukcyjny gwarantuje autentyczność prac, a nowi właściciele prac nie zakupują wraz z nimi praw autorskich i prawa do reprodukowania.

Autorzy (głównie) plansz komiksowych:
Henryk Jerzy Chmielewski (m.in. plansze komiksów z Tytusem, od 5 tys. zł)
Janusz Christa (m.in. „Kajko i Kokosz)
Szarlota Paweł (m.in. „Jonka, Jonek i Kleks”, cena wywoławcza: 1 tys, 1,5 tys. zł)
Bogusław Polch
Marek Szyszko
Tadeusz Baranowski
Mieczysław Wiśniewski („Kapitan Kloss„, cena wywoławcza plansz: 3 tys. zł, okładki „Klossa”: 11 tys. zł)
Tomasz Lew Leśniak („Jeż Jerzy”)
Tadeusz Raczkiewicz  („Tajfun”)
Zbigniew Kasprzak „Kas”
Piotr Drzewiecki
Tomasz Mering
Grażyna Dłużniewska
Ryszard Dąbrowski
Andrzej Olaf Nowakowski

Autorzy (głównie) karykatur i ilustracji:
Karol Baraniecki („Zaczarowany ołówek”)
Roland Topor
Józef Wilkoń
Jan Szancer
Bohdan Butenko
Zbigniew Lengren (stripy z prof. Filutkiem do „Przekroju”, cena wywoławcza 2 i 3 tys. zł)
Edward Lutczyn
Jerzy Flisak
Szczepan Sadurski
Kazimierz Grus
Alfred Ledwig („Przygody Błękitnego Rycerzyka”)
Ludwik Kroniec /Julita Karwowska („Przygody kota Filemona”)
Daniel Mróz
Ewa Salamon
Zbigniew Piotrowski
Andrzej Wiercieński
Józef Czerwiński
2014-11-02

Rysunki do kupienia

Oryginały rysunków znanych artystów (w tym Szczepana Sadurskiego) do kupienia

W galerii salonu sztuki Orient w Szczecinie (ul. Małopolska 5) otwarto wystawę „Komiks polski i jego twórcy”, przygotowaną przez Wojtka Łowickiego. Wśród autorów m.in. Janusz Christa, Tadeusz Baranowski, Bogusław Polch, Szarlota Pawel, a także Szczepan Sadurski.

Wystawa potrwa do 30 czerwca 2013 r., lecz już teraz można kontaktować się z galerią w sprawie rezerwacji i chęci zakupu wybranych prac. Plansze komiksów oraz rysunki są w dużej rozpiętości cenowej.

Oryginalne rysunki Szczepana Sadurskiego można kupić już za 150 złotych, a kopie cyfrowe sygnowane jego podpisem za 30 złotych.
2013-05-18