autobusy komunikacja miejska ciekawostki transport metro

Autobusy i metro – ciekawostki

Czas czytania:1 minut/y, 25 sekund/y

AUTOBUSY ciekawostki

• Najdłuższa miejska linia autobusową na świecie łączy lotnisko w Melbourne z Frankston, przedmieściami Melbourne. Linia 901 ma 115 kilometrów długości, 232 przystanki, a pokonanie trasy zajmuje 4,5 godziny. Cena przejazdu: 8 dolarów australijskich (około 24 PLN).

• Ponieważ w Dubaju (Emiraty Arabskie) z publicznych środków transportu korzysta tylko 13 procent mieszkańców, w Dzień Transportu Publicznego (1 listopada 2014) władze rozdały 4 kg złota tym, którzy tego dnia skorzystali z komunikacji miejskiej.

• Autobusowa sieć w Londynie jest jedną z największych na świecie. Przewozi ok. 2,3 miliarda pasażerów rocznie.

• Właściciele samochodów osobowych na terenie powiatu olkuskiego mogą jeździć autobusami komunikacji miejskiej za darmo. (listopad 2013)

METRO ciekawostki

• Londyńskie metro jest najstarszym na świecie. Pierwsza linia ruszyła już początku 1863 roku, a przed wybuchem II wojny światowej było już 10 linii.

• Największe metro istnieje w Nowym Jorku. Ma 27 linii i 462 stacje i łącznie 394 km długości. Choć być może te dane nie są już aktualne… Pierwsza linia powstała w 1845 r. i znajdowała się na Brooklynie, a raczej pod nim.

Autobusy ciekawostki: (c) Sadurski.com, na podstawie informacji z mediów

Zobacz też:
> Linie lotnicze ciekawostki
> Rower ciekawostki
> Podróże dowcipy

O autobusach

Autobus, to pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu większej liczby pasażerów. Według ustawy – Prawo o ruchu drogowym pojazd ten przystosowany jest do przewozu więcej niż 9 osób (w tym kierowcy). Według definicji Europejskiej Komisji Gospodarczej, Eurostatu i Międzynarodowego Forum Transportu jest to pasażerski mechaniczny pojazd drogowy przeznaczony do przewozu więcej niż 24 osób (wliczając kierowcę) i posiadający zarówno miejsca siedzące, jak i stojące.

Autobus może mieć jeden lub dwa pokłady (autobus piętrowy), bądź składać się z dwóch lub więcej członów połączonych przegubem (autobus przegubowy), może ciągnąć przyczepę osobową lub bagażową.

jokes humor humour vtipy dowcipy kawały Poprzedni post Jokes – dowcipy po angielsku
Macedonia Zatoka Kości Orchyd Następny post Macedonia. Wesoły Wieżowiec w Zatoce Kości