Automaty do plastikowych butelek

automaty do butelek butelki plastikowe recykling

Parlament Europejski przygotowuje nowe prawo, które ograniczy wpływ produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. W krajach UE, w tym w Polsce, plastikowe butelki będą doliczane do ceny napojów (kaucja) i można je będzie zwrócić. Wstępnie mówi się o kaucji w wysokości 0,50 zł za butelkę. Obecnie system ten działa w 10. krajach UE (Chorwacja, Dania, Estonia, Finlandia, Holandia, Islandia, Litwa, Niemcy, Norwegia i Szwecja).

Obliczono, że w Polsce potrzebnych jest 120 tys. automatów do przyjmowania plastikowych butelek. Ponieważ jeden kosztuje od 75 do 160 tys. złotych, koszt tego rozwiązania w Polsce będzie ogromny. Dlatego zostanie opracowany system mieszany – oprócz automatów plastikowe butelki będzie można też zwracać sprzedawcom w sklepach. Producenci m.in. napojów prawdopodobnie będą też płacić specjalny podatek.

Obecnie na Litwie jest kilkaset automatów do zwrotu butelek, a kaucja za jedną wynosi 0,5 kuny. Zwrotowi podlegają też małe butelki oraz małe puszki po napojach energetycznych.

W Niemczech kaucja za każdą butelką o pojemności 0,1 do 3 litrów wynosi 25 eurocentów.

Automaty do plastikowych butelek (c): Sadurski.com

Zobacz też:
> Recykling ciekawostki
> Recykling puszek po napojach
> Elektrośmieci