Automaty vendingowe sprzedają same

automaty vendingowe sprzedające vending Warszawa

W Polsce pojawiły się w latach 90-tych i z każdym rokiem jest ich coraz więcej. Za to w Japonii, USA, we Włoszech i Holandii to już wielka branża

Gdy myślimy o automatach sprzedających, w pierwszej chwili przychodzą nam na myśl samoobsługowe automaty do sprzedaży napojów, kawy (kawomaty), automaty do zakupu gotowych kanapek i przekąsek. Vending, to także znane wszystkim automaty do gier hazardowo-rozrywkowych i zręcznościowych. To także wszelkie automaty do sprzedaży biletów kolejowych, autobusowych i komunikacji miejskiej – ustawianych na stacjach kolejowych, na przystankach oraz w wagonach kolejowych i autobusach.

automaty vendingowe sprzedające vending Warszawa

Kawomat, popularny nie tylko w Polsce automat vendingowy

Automaty vendingowe, to także parkometry, do których kierowcy wrzucają monety, aby zapłacić za zaparkowany samochód. Także automaty telefoniczne, automaty do robienia zdjęć (stojące np. w centrach handlowych), automaty do sprzedaży prezerwatyw (ustawiane są najczęściej w toaletach), nawet automaty w pralniach samoobsługowych, po skorzystaniu z których można rozpocząć usługę prania.

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły w Polsce paczkomaty działające non stop przez całą dobę, czyli automaty do odbioru i nadawania przesyłek. Są coraz bardziej popularne, gdyż nie wymagają obsługi (wystarczy uzupełniać braki towarów, sprawdzać czy automaty działają prawidłowo oraz opróżniać je z gotówki. W niektórych można też płacić kartą płatniczą lub żetonami.

automaty vendingowe sprzedające vending

Wrocław. W takim automacie z ekranem dotykowym w Mc Donalds można złożyć zamówienie oraz zapłacić

Sprzedaż oraz reklama

Automaty vendingowe najczęściej ustawiane są w miejscach, gdzie jest duży przepływ ludzi. Na ulicach, w centrach handlowych, przy wejściach do biurowców firm i zakładów pracy, w restauracjach. A ponieważ są spore i widoczne – to także dobre miejsce na reklamę produktów. Pełnią więc przy okazji rolę powierzchni reklamowej.

Wiele automatów nie tylko przyjmuje wpłaty gotówkowe, ale i wydaje resztę. Coraz częściej można też płacić kartą płatniczą. W Japonii w takich automatach można nawet kupić ciepłe potrawy. Nowe technologie od niedawna pozwalają na wykorzystanie w automatach vendingowych dużych ekranów dotykowych.

automaty vendingowe sprzedające vending

Sopot. Automaty vendingowe na bilety komunikacji miejskiej

Ostatnio takie automaty ustawione są w niektórych restauracjach Mc Donalds. Można wybrać dowolny zestaw, zapłacić za zamówienie, odebrać wydrukowany bilecik i przejść po odbiór potrawy. Już nie trzeba stać w kolejkach i składać zamówienie u kasjera. To szczególnie pożyteczna usługa dla osób obcojęzycznych.

Czy automaty vendingowe w przyszłości zastąpią sprzedawców w sklepach? Na pewno w dużej mierze tak, choć niektórzy wciąż wolą bezpośredni kontakt ze sprzedawcą, który udziela odpowiedzi na pytania związane z zakupem.

automaty vendingowe sprzedające vending

Kołobrzeg. Automat vendingowy na bilety komunikacji miejskiej

Automaty vendingowe – ciekawostki

– Największym producentem automatów są: Chiny, USA, Włochy i Hiszpania.

– Automaty vendingowe często są ustawiane tam gdzie nie ma możliwości typowej sprzedaży: w szpitalach, w obiektach sportowych, w szkołach i na uczelniach.

– W krajach wysoko rozwiniętych automatyczna sprzedaż, to już standard.

Automaty vendingowe ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Wkrótce kolejny autorski materiał naszego portalu: automaty vendingowe na świecie: Japonia, Europa, Chile, Hong Kong, Korea Południowa…

Zobacz też: 
> Garnitury, moda męska – ciekawostki
> Jak w Japonii nie umrzeć z głodu
> Monety i banknoty – ciekawostki