Automatyczna skrzynia biegów – fakty i mity
Od roku 1904, w którym zbudowano pierwszą automatyczną skrzynię biegów, wiele się słyszy na temat tych urządzeń. Mówią o nich producenci, użytkownicy i mechanicy samochodowi. Od tamtego czasu powstało wiele nieprawdziwych opinii na temat skrzyń ASB. Niektóre z nich zawierają ziarno prawdy, a inne są wynikiem czystej złośliwości lub stereotypów. Czy automatyczna skrzynia biegów jest bardziej awaryjna, jaki ma wpływ na zużycie paliwa oraz ile naprawdę kosztuje jej naprawa?
Czy automatyczne skrzynie biegów są bardziej awaryjne niż manualne?
Skrzynia ASB jest urządzeniem o bardziej skomplikowanej budowie niż jej manualny kolega. W związku z tym może częściej ulegać niepożądanym awariom. W praktyce jest to jednak urządzenie naprawdę stabilne, o dużym przebiegu zapewnionym przez producenta. Jak wszędzie, tak i tu zdarzają się na rynku skrzynie wyjątkowo awaryjne, których wcale nie musimy kupować.
Awaryjność automatycznych skrzyń biegów często może być spowodowana ich nieodpowiednim użytkowaniem podczas jazdy, holowania lub brakiem zalecanych przeglądów technicznych, nieuzupełnianiem oleju i podobnymi kwestiami. Chyba wszystko jest bardziej awaryjne, gdy się o to nie dba. Pamiętajmy, że dbając o skrzynię ASB, gwarantujemy jej prawidłową pracę i długą żywotność.
Czy skrzynie ASB odpowiadają za większe spalanie paliwa?
Zdecydowanie nie zgadzamy się z tą tezą, ponieważ spalanie paliwa nie zależy wyłącznie od skrzyni biegów. Automat może mieć pośredni wpływ na koszt jazdy samochodem, jeżeli jest stary lub nieumiejętnie obsługiwany. Co ciekawe, niektóre automatyczne skrzynie biegów np. skrzynie dwusprzęgłowowe DSG, czy PDK mogą zmniejszyć zużycie paliwa do poziomu równego ze skrzynią manualną. Naszym zdaniem na ekonomiczną jazdę samochodem większy wpływ może mieć sposób prowadzenia pojazdu, warunki pogodowe lub rodzaj nawierzchni.
Automatyczna skrzynia biegów – czy naprawa jest kosztowna?
Automaty są urządzeniami o niezwykle skomplikowanej budowie i wielu podzespołach bazujących na komputerach. Nierzadko naprawa automatycznych skrzyń biegów wymaga specjalistycznej wiedzy mechanika na temat automatyki pojazdowej oraz solidnego zaplecza technicznego. W związku z tym zdanie o kosztowności naprawy skrzyń ASB można uznać za prawdziwe i w pełni uzasadnione. Koszt naprawy skrzyni ASB może zaczynać się od 4000 zł. Pamiętajmy jednak, że dobra skrzynia automatyczna, którą eksploatujemy zgodnie z zasadami jej użytkowania, posłuży nam przez długi czas.
Automatyczne skrzynie biegów są dla leniwych?
Wiele osób uważa, że automaty są dla ludzi leniwych, ponieważ nie wymagają żadnej obsługi. Automatyczne skrzynie biegów jak każde inne wymagają obsługi. Jest ona jednak zredukowana do minimum dla wygody kierowcy. Szczególnie przydaje się to podczas długotrwałej jazdy po mieście lub poruszania się w korkach na zatłoczonych ulicach. Co ciekawe automaty mogą też usprawniać pracę wielu pojazdów i maszyn specjalistycznych, budowlanych lub przemysłowych. W związku z tym uważamy tą tezę za nieprawdziwą i trochę złośliwą.
Czy praca z automatem odzwyczaja nas od skrzyni manualnej?
Wiele osób wybierając samochód ze skrzynią automatyczną obawia się ponownej przesiadki na skrzynię manualną. Jak wiadomo ciężej jest przestawić się z lepszego na gorsze, jednak w tym przypadku raczej mało kto całkowicie zapomina obsługi skrzyni manualnej na rzecz pracy z automatem. Pewne rzeczy zostają nam głęboko w pamięci i czasem wymagają tylko małego przypomnienia.
Jak widać z powyższego tekstu, automaty w pojazdach nie są urządzeniami ani złymi, ani dobrymi. Jak wszystko na świecie – mają zarówno wady, jak i zalety. Naszym zdaniem zalet jest zdecydowanie więcej. Dzięki automatycznym skrzyniom biegów znacząco poprawia się komfort i wygoda jazdy po mieście. Natomiast naprawa automatycznych skrzyń biegów wcale nie musi być częsta ani droga. Wszystko zależy od kierowcy, ponieważ to on gwarantuje poprawne użytkowanie i długą żywotność skrzynie biegów.
Automatyczna skrzynia biegów w Sadurski.com / Art elis.pl / 161024out
Zobacz też:
>
>