Wszystko o: barman i drink bar na wesele
Barman na wesele
Dla wielu osób praca barmana kojarzy się z przyrządzaniem drinków i dużymi napiwkami. Czy rzeczywiście tak jest? Co to są pokazy barmańskie, czy automat do drinków to dobry pomysł? Jak zostać barmanem? Prawie wszystko na temat pracy barmanów na imprezach i weselach, w maksymalnym skrócie
Barman na wesele, imprezę i jego drinki
Usługę barmana można zamówić na firmowe eventy oraz przyjęcie weselne. Obecność profesjonalnego barmana na weselu, to dosyć częsta atrakcja, która przypadnie do gustu młodej parze oraz gościom. Drinki przez wiele osób uznawane są jako bardziej wykwintny alkohol niż po prostu samodzielne nalewanie sobie do kieliszków jednego z alkoholi, np. wódki.
Do obowiązków barmana należy przyrządzanie drinków oraz sprawna i szybka obsługa gości. Barmani muszą także zadbać o porządek w miejscu pracy, najczęściej też o zaopatrzenie baru (chyba, że korzystają z czyichś alkoholi).
Barman najczęściej serwuje drinki, stojąc za swoim barem, a chętni na drinki do niego podchodzą. Coraz częściej zamawianą atrakcją jest też barman mobilny. W trakcie imprezy przemieszcza się z całym sprzętem po sali.
Najpopularniejsze z drinków, to: mojito, bloody mary, manhatan i pina colada. Dobry barman przyrządza je w odpowiednich proporcjach oraz w szybkim tempie. W końcu na imprezę przychodzi sporo osób, a ludzie z reguły nie lubią czekać.
Pokazy barmańskie czyli flair show
Część barmanów wykonuje także pokazy barmańskie. Są to popisy przy użyciu szklanek, butelek z alkoholem i kieliszków. Mogą być wykonywane przez jednego lub większą liczbę barmanów, co zwiększa atrakcyjność pokazu oraz koszt usługi. Wykonują oni żonglowanie butelkami, wzbudzając zachwyt oglądających. Po pokazie zwykle są już gotowe kolejne drinki, którymi można się częstować. Pokaz barmański dopełnia odpowiednio dobrana muzyka, więc takie pokazy najczęściej są widowiskowym elementem przyjęcia.
Pokazy barmańskie ewoluowały jako odrębna dziedzina sztuki, istnieją nawet międzynarodowe mistrzostwa barmanów.
Ile kosztuje wynajęcie barmana?
Podajemy ceny orientacyjne, gdyż rzeczywiste ceny mogą się różnić, w zależności od różnych spraw, np. kosztu dojazdu. W przypadku niewielkich przyjęć ceny wynajęcia barmanów zaczynają się od tysiąca do 1,5 tys. złotych, zwykle bez wliczania kosztów zakupu alkoholu. Przy większych przyjęciach jest to wydatek rzędu dwóch tysięcy. Sporo zależy od umiejętności barmana. Ci bardziej doświadczeni mają wyższą cenę niż osoby początkujące w branży.
Automaty do drinków
Nie da się ukryć, że wynajęcie barmana, to dość droga atrakcja. Aby zaoszczędzić, można skorzystać z automatów do robienia drinków. Maszyny te przypominają ekspresy do kawy i zwykle mają intuicyjną obsługę.
Koszt ich wynajęcia jest dużo niższy niż w przypadku barmana, w dodatku urządzenie może pracować nawet całą noc. Przyrządza ono klasyczne drinki, choć w zależności od ceny, możliwości urządzenia są większe. Czas przygotowania jest również nieporównywalnie krótszy niż przygotowanie drinka przez barmana. Należy jednak co jakiś czas uzupełniać konkretne rodzaje trunków, soków, więc nie do końca jest to urządzenie samoobsługowe.
Co jest potrzebne w pracy barmana?
Często barman na wesele musi także zadbać o odpowiedni sprzęt. Podstawowe wyposażenie barmana, to shaker, czyli urządzenie umożliwiające dokładne wymieszanie składników drinka oraz jego odpowiednie schłodzenie. Istnieją różne rodzaje shakerów, w zależności od rodzajów trunków, a także umiejętności osoby przyrządzającej drinki.
Barman korzysta także z miarki barmańskiej, która umożliwia precyzyjne odmierzenie składników. Niezbędny okazuje się mudler, czyli urządzenie do rozgniecenia bądź starcia składników drinka. Pozwala on uwolnić cały aromat z owoców.
Z kolei łyżka barmańska jest przydatna w przypadku przygotowania drinków innych niż te mieszane w shakerze. Posiadają one również spiralną rączkę wykorzystywaną przy tworzeniu warstwowych drinków.
Ważne są również łyżki do lodu czy kostki chłodzące, ponieważ drink musi mieć odpowiednią temperaturę. Barman ma także otwieracze do butelek oraz odpowiednie komplety szklanek w zależności od rodzajów drinków. Przydają się również znaczniki do drinków, dzięki którym goście łatwo odróżnią swojego drinka od napojów innych osób.
Kolejne ważne dodatki, to słomki, “parasolki” i wiele innych ozdób, dzięki którym napój wygląda ciekawiej.
Jak zostać barmanem?
Co należy wiedzieć, zanim zdecydujemy się zacząć własną działalność gospodarczą jako barman? Przede wszystkim warto poznać branżę i pracować w jakimś barze. Pierwsze eksperymenty można zacząć we własnym domu. Wielu młodych ludzi traktuje pracę barmana jako pracę tymczasową podczas wakacji czy studiów. W małych klubach pracodawcy przyjmują osoby młode, bez doświadczenia. Jest to świetne miejsce na zebranie pierwszych doświadczeń zawodowych, możliwość zarobku, a także sprawdzenie, czy rzeczywiście jest to dla nas dobra praca. Niezależnie od obranej ścieżki zawodowej, umiejętność robienia drinków przydaje się w życiu prywatnym, choćby na klasycznych domówkach.
Barman pracuje na stojąco, dlatego musi mieć mocne nogi i dużo energii. Ma bezpośredni kontakt z klientem i nie może zrobić sobie przerwy, akurat wtedy, gdy chce. Barman powinien również działać szybko i być uprzejmym dla klienta, a ci nie zawsze są mili, zwłaszcza, gdy już sporo wypili. Z tych powodów nie jest to praca dla każdego.
Jeśli zamierzasz obrać tę ścieżkę kariery, musisz się także liczyć z koniecznością pracy w weekendy oraz w godzinach nocnych. Nie bez znaczenia są także szkolenia, pozwalające na rozwinięcie swoich umiejętności. Dają m.in. możliwość poznania najnowszych trendów oraz technik pracy z klientem.
Co ważne, nie musisz utrzymywać lokalu, jeśli chcesz otworzyć własną działalność jako barman. Wiele osób prowadzi swoją działalność mobilnie, to znaczy przyjeżdżają do różnych miejsc, gdzie organizowane są imprezy. Umożliwia to nie tylko dotarcie do klientów, ale również pozwala znacząco obniżyć koszty prowadzenia działalności i uniknąć kosztów związanych z wynajmem lokalu.
Firma barmańska – kilka porad
Zakup profesjonalnych akcesoriów, trunków i dodatków, to spory wydatek, sięgający nawet kilku tysięcy złotych. Warto także sporządzić konkretny biznesplan. Jest on niezbędny przy otwieraniu działalności, jeśli barman zamierza skorzystać z pożyczek, kredytów czy dotacji. W przypadku firmy konieczne jest również opłacanie składek do ZUS.
Samo założenie działalności nie jest trudne, ale warto skorzystać z pomocy księgowej przy dopełnieniu wszystkich formalności. Zaistnienie na rynku nie jest proste, dlatego już od początku ważna jest inwestycja w odpowiedni marketing, by klienci mieli szansę dowiedzieć się o ofercie. Nawet samo założenie strony na Facebooku, profilu na Instagramie i systematyczne umieszczenie oryginalnych postów wymaga poświęcenia sporej ilości czasu.
Barman na wesele: Weselny Bywalec z: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Alkohol na weselu
> Wesele bez disco polo
> Plan stołów weselnych