Fakty i ciekawostki o Bartoszycach
Bartoszyce ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia Bartoszyc, zabytki. Najważniejsze fakty o Bartoszycach, które warto poznać
Bartoszyce
1) Bartoszyce, to 25-tysięczne miasto w woj. warmińsko-mazurskim, nad rzeką Łyną. Jest tu siedziba powiatu bartoszyckiego Stąd do Olsztyna jest 71 km, a do Kaliningradu 58. Do granicy z Rosją jest tylko 17 kilometrów.
2) Nazwa miasta nawiązuje do tego, że powstało na terytorium Barcji, jednej z krain dawnych Prus zamieszkiwanej, przez plemię Bartów. Jednym z ich zajęć było bartnictwo czyli produkcja miodu. Późniejsza nazwa Bartenstein nawiązuje do osoby biskupa Bartłomieja, który przyczynił się do chrystianizacji Prus.
Bartoszyce ciekawostki z historii
3) W 1240 r. Krzyżacy zbudowali tu jeden ze swoich pierwszych zamków. Wkrótce powstało tu osiedle, a w 1332 r. Bartoszyce otrzymały prawa miejskie. Wtedy nazywały się Rosenthal, a 4 lata później miasto otrzymało nazwę Bartenstein.
4) W latach 1353-1359 zbudowano miejskie mury obronne (zachowały się ich fragmenty). Stanęły na nich trzy gotyckie bramy: Królewiecka, Sąteczeńska (Młyńska) i Lidzbarska. Tę trzecią wybudowano w 1468 r. Stoi do dziś i jest jednym z najstarszych zabytków Bartoszyc.
5) W 1454 roku bartoszyccy mieszczanie zniszczyli zamek i nigdy go nie odbudowano. Niewykluczone, że na jego fundamentach zbudowano potem siedzibę starostów książęcych i później też siedzibę starostwa powiatowego, który przestał istnieć w 1945 roku.
6) W 1807 roku podczas wojen napoleońskich, w Bartoszycach doszło do spotkania króla Prus Fryderyka Wilhelma III Pruski z cesarzem Aleksandrem I. Podpisali wtedy tzw. traktat bartoszycki, który był układem sojuszniczym przeciwko Napoleonowi.
7) Podczas I wojny światowej w Bartoszycach była siedziba niemieckiego feldmarszałka Paula von Hindenburga (1847-1934).
Ciekawe zabytki w Bartoszycach
8) Kościół św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej zbudowano w połowie XIV wieku. Architektura tej wysokiej świątyni dominuje nad miastem.
9) XV-wieczny, gotycki Kościół św. Jana Chrzciciela, stoi na brzegu rzeki Łyny. W XIX wieku dobudowano wieżę.
10) Kamienne baby (Baby pruskie), nazywane też Bartkami, to dwa kamienne posągi na skwerze przy zbiegu ulic Marii Skłodowskiej-Curie i Bohaterów Warszawy. Mają 1,5 m wysokości i są zabytkami. Przypuszcza się, że są dziełem jednego z plemion pruskich. Nie wiadomo kiedy powstały.
11) Przy ul. Limanowskiego 1 stoi zabytkowa wieża ciśnień. Zbudowano ją na początku XX wieku i ma 45 metrów wysokości.
Bartoszyce ciekawostki i fakty
12) Plac Konstytucji 3 Maja, to centralny plac miasta – rynek o długości 250 metrów. Stoją tu głównie trzypiętrowe kamienice, nawet socjalistyczne bloki, a także wspomniana już Brama Lidzbarska.
13) Do dziś zachował się XIV-wieczny układ urbanistyczny miasta.
14) U podnóża Góry Zamkowej zlokalizowany jest Park Elizabeth. Powstał na początku XX wieku i ma ok. 2,8 ha powierzchni.
15) 30 metrów wysokości i 355 cm obwodzie – to wymiary jedynego pomnika przyrody w Bartoszycach. Takie drzewo z gatunku jesion rośnie przy ul. Kętrzyńskiej 18.
16) Międzynarodowe Dni Regionu Bartoszyce obchodzone jest corocznie w pierwszy weekend czerwca. Trwają przez kilka dni.
17) Niedaleko Bartoszyc, w miejscowości Głomno znajduje się przejście graniczne Głomno-Bagrationowsk.
18) Przy ul. Warszawskiej 5 w Bartoszycach znajduje się więzienie.
Bartoszyce ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: bartoszycki rynek, Brama Lidzbarska i kościół św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej. Foto: Szymon Siarkowski / cc by-sa 4.0