Benin (kiedyś Dahomej) – ciekawostki
Zapraszamy do afrykańskiego kraju, Beninu. Położenie, historia, klimat, kuchnia. Benin ciekawostki i informacje o Beninie
Benin – informacje
1) Benin (Republika Beninu), to państwo w Afryce, nad Zatoką Gwinejską. Mieszka tu ponad 13 milionów ludzi. Jego sąsiedzi, to Togo, Nigeria, Niger i Burkina Faso.
2) Językiem urzędowym Beninu jest język francuski, a walutą jest frank (CFA). Kraj administracyjnie podzielony jest na 12 departamentów.
3) Trzy najważniejsze religie w Beninie, to islam (ok. 28%), chrześcijaństwo (25%) i voodoo (ok. 12%). Jest też szereg innych religii.
4) Na północy kraju są sawanny i pasmo gór Atacora (najwyższy szczyt, to Sokbaro – 800 m wysokości). Na południu jest nizina, a na niej bagna i jeziora. Większość ludności mieszka na południu kraju.
Benin – klimat, kuchnia, zwyczaje
5) W Beninie jest klimat gorący i wilgotny, na północy jest goręcej i bardziej sucho. Największe opady występują na południowym wschodzie.
6) Najpopularniejszym sportem Beninu jest piłka nożna. Od 1962 r. działa Federacja Benińskiego Futbolu.
7) Zwyczaje kulinarne w Beninie są zróżnicowane, w zależności od miejsca zamieszkania, klimatu i gleby. Podstawowymi produktami w żywieniu są kukurydza, proso, sorgo i ryż. Lokalne potrawy sprzedawane są przez mobilnych sprzedawców. Tradycyjnym napojem alkoholowym w Beninie jest sodabi – alkohol otrzymywany w wyniku destylacji wina palmowego.
Miasta i stolica Beninu
8) Od setek lat najważniejszym miastem kraju i ośrodkiem władzy był Abomey. Miasto założono w połowie XVII wieku, obecnie mieszka w nim ponad 70 tys. ludzi. Są tu ruiny dwunastu pałaców królewskich, w 1985 r. wpisane na listę UNESCO. Zostały częściowo zniszczone przez wojska francuskie w 1892 roku, potem były opuszczone. Obecnie W pałacach królów Ghezo i Glele jest Historyczne Muzeum Abomeyu, poświęcone historii Dahomeju.
9) Od 1923 r. stolicą kraju jest miasto Porto-Novo. Znajduje się w południowo-wschodnim Beninie (20 km od Kotonu) i mieszka tu ponad 260 tys. ludzi. W XVI wieku była tu portugalska faktoria handlowa.
10) Największym miastem Beninu jest Kotonu, leżące nad Zatoką Gwinejską, u ujścia rzeki Ouémé. Mieszka w nim ok. 700 tys. ludzi. To główny ośrodek gospodarczy kraju, jest tu również port morski oraz międzynarodowy port lotniczy. Kotonu w pierwszej połowie XIX wieku było małą osadą rybacką. W mieście ma siedzibę klub piłkarski ASPAC FC.
Benin ciekawostki z historii
11) W XVII wieku ówczesny Dahomej był centrum handlu niewolników na tzw. Wybrzeżu Niewolniczym (obecne państwa: Nigeria, Benin i Togo).
12) W pierwszej połowie XIX wieku Dahomej podbił sąsiednie państewka. Dokonała tego armia 12. tysięcy uzbrojonych, brutalnych kobiet.
13) W 1892 roku do Dahomeju wkroczyły wojska francuskie i stał się kolonią francuską. Wkrótce na kilka lat (1894–1899) znów odzyskał niepodległość, a w latach 1904–1958 był częścią Francuskiej Afryki Zachodniej. W 1960 r. Dahomej znów uzyskał niepodległość, a 15 lat później zmienił nazwę na Benin.
14) Pod koniec lat 80. XX wieku w wyniku trudności gospodarczych upadł reżim komunistyczny. W 1990 r. uchwalono nową konstytucję. Obecnie krajem rządzą władze demokratyczne, a sytuacja polityczna jest stabilna.
Benin ciekawostki: (c) Sadurski.com