Jak poradzić sobie z bezsennością?

bezsenność sny sen

Bezsenność jest przypadłością, do której okresowego występowania przyznaje się nawet połowa społeczeństwa. Jej przyczyny są związane z chorobami ogólnoustrojowymi, nieprawidłowymi nawykami, a także stresem. Zaburzenia snu niosą za sobą konsekwencje zdrowotne – także długofalowe. Zobacz, jak poradzić sobie z bezsennością.

Farmakologiczne leczenie bezsenności

W pierwszej kolejności można sięgnąć po preparaty dostępne bez recepty. Można kupić je w aptekach stacjonarnych i internetowych – np. https://www.aptelia.pl/. Opierają się one na substancjach ziołowych, które wykazują działanie nasenne, uspokajające i wyciszające. Uwagę należy zwrócić także na preparaty zawierające melatoninę. Jest to hormon, który może być produkowany przez organizm człowieka. Jego zadaniem jest regulowanie rytmu dobowego. Jej wysokie stężenie powoduje uczucie senności i ułatwia zasypianie.

Farmakologiczne leczenie bezsenności opiera się także na lekach dostępnych wyłącznie na receptę. Ich przyjmowanie musi odbywać się pod kontrolą lekarza ze względu na silne działanie i ryzyko uzależnienia. W terapii stosuje się leki przeciwdepresyjne, benzodiazepiny lub środki uspokajające.

Kiedy rozpoznaje się bezsenność?

Bezsenność może objawiać się na kilka sposobów. Najczęściej kojarzona jest z problemami z zasypianiem. Mimo położenia się do łóżka i odczuwania senności – sen nie przychodzi. Warto jednak pamiętać, że pod tym pojęciem kryją się także:

  • częste wybudzanie się ze snu,
  • zbyt wczesne wybudzenie się,
  • brak uczucia odpoczynku po przespanej nocy.

Zbyt krótki, przerywany lub złej jakości sen jest wskazaniem do podjęcia odpowiednich działań terapeutycznych. Zastosować można farmakologiczne lub niefarmakologiczne metody na bezsenność. Wskazana jest także konsultacja z lekarzem oraz wykonanie podstawowych badań w celu poznania przyczyny zaburzeń snu. Jeżeli problem utrzymuje się ponad miesiąc, rozpoznawana jest bezsenność przewlekła.

Niefarmakologiczne leczenie bezsenności

Polegają głównie na zmianie niektórych nawyków, które wpływają na naturalną produkcję melatoniny lub nadmiernie pobudzają organizm. W pierwszej kolejności należy zrezygnować z:

  • objadania się w godzinach wieczornych,
  • wykonywania intensywnego wysiłku fizycznego wieczorem,
  • picia kawy i napojów energetycznych po południu i wieczorem,
  • spędzania zbyt dużej ilości czasu w łóżku (nie należy się w nim uczyć, oglądać telewizji lub odpoczywać w dzień),
  • drzemek.

Ważne jest też wyeliminowanie źródeł światła i hałasu z pomieszczenia przeznaczonego do spania.

Dlaczego konieczne jest leczenie bezsenności?

Podjęcie terapii jest konieczne ze względu na skutki, które niesie za sobą bezsenność. Najszybciej pojawiają się objawy, takie jak: uczucie zmęczenia, nadmierna senność, problemy z pamięcią i koncentracją, drażliwość. Gdy problem trwa przez dłuższy czas, rozwijają się zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowe, wzrasta ryzyko popadnięcia w nałóg oraz wystąpienia chorób układu krążenia. Osoby niewyspane są też bardziej narażone na wypadki.

Tekst partnera

Zobacz też:
> Sennik online
> Ciekawostki o snach