Białe noce nie tylko na Islandii

biała noc polarna Islandia Reykjavik ciekawostki

Biała noc ciekawostki

Gdy przyleciałem na Islandię po północy, niebo wciąż było jasne. Było trochę szaro, przypominało zachmurzone niebo w ciągu dnia. Nie była to jednak noc, którą znamy z Polski. To była biała noc

Biała noc (dzień polarny) – co to takiego?

Białe noce występują nie tylko na Islandii. Także na Grenlandii, Alasce, w Norwegii, Szwecji, Finlandii, w północnej Rosji oraz Kanadzie. Do tego na obu biegunach Ziemi.

21 czerwca, to na Islandii najdłuższy dzień roku. Od połowy maja do połowy sierpnia jest tu widno przez całą dobę, przez kolejne 3 miesiące. Nawet jeśli Słońce na krótko skryje się za horyzontem, wciąż jest widno.

biała noc polarna Islandia Reykjavik ciekawostki
Niebo nad Islandią, nad chmurami, przed północą – zdjęcie z samolotu

Te 3 miesiące zaczynają się na 1,5 miesiąca przed 21 czerwca, a kończą 1,5 miesiąca po tej dacie. Szczególnie widno jest między 16 a 29 czerwca.

Jak na permanentnie jasne niebo przez wiele kolejnych dni i nocy, przez 24 godziny na dobę, reaguje organizm człowieka? Cóż, trzeba się do tego przyzwyczaić. Zasłonić kotary i rolety w oknach i położyć się spać. A potem obudzić się kiedy chcemy. Albo wtedy, gdy obudzi nas budzik.

biała noc polarna Islandia Reykjavik ciekawostki
Parking na lotnisku Keflavik, około północy
biała noc polarna Islandia Reykjavik ciekawostki
Islandia, morze i skały. A nad nimi krwiste niebo. Po północy
biała noc polarna Islandia Reykjavik ciekawostki
Reykjavik, widoczna kopuła słynnego kościoła. Po pierwszej w nocy
biała noc polarna Islandia Reykjavik ciekawostki
Reykjavik, ok. drugiej w nocy. Nocy raczej to nie przypomina

Biała noc – przeżyj to sam

Akurat wtedy, 21. czerwca byłem na Islandii i czułem się trochę nieswojo. Około godziny 20-21 byłem zmęczony całym dniem wypełnionym turystycznymi atrakcjami i ze zdziwieniem co jakiś czas wpatrywałem się w niebo. Intuicyjnie wyczekiwałem wieczora i mroku. Tymczasem Słońce wciąż było wysoko na niebie.

Niewiele się zmieniło, gdy przed północą wróciłem do hotelu. Wciąż było widno i nic nie wskazywało na to, że miałoby się to zmienić. Po prostu zmęczony położyłem się spać. Rano obudziłem się mając świadomość, że gdybym nie poszedł spać, i tak nie doczekałbym zmroku. Zresztą pamiętałem wcześniejszą dobę. Około drugiej w nocy dotarłem z lotniska do hotelu w Reykjaviku. Niebo, ulice, wszystko wokół – na pewno nie przypominało nocy.

biała noc polarna Islandia Reykjavik ciekawostki
Reykjavik, godzina 21, a Słońce wciąż wysoko na niebie

Noc polarna

Całkowicie odwrotnie jest we wspomnianych wyżej krajach i obszarach kuli ziemskiej 6 miesięcy później. Wtedy panują tu noce polarne. Między grudniem a styczniem jest widno tylko przez 4-5 godzin na dobę. Na przykład 21 grudnia Słońce wschodzi ok. godz. 11.30, a zachodzi już ok. godz. 15.30. Przez resztę doby jest noc, lub jak kto woli – niebo jest tak samo ciemne.

Człowiek może wtedy czuć przygnębienie. To właśnie w jej części roku notuje się najwięcej samobójstw w tych częściach świata, gdzie występuje zjawisko nocy polarnej.

Zorza polarna

Aż tak długie noce może zrekompensować możliwość oglądania na niebie zjawiska zorzy polarnej. Choć z pewnością nie wszystkim, bo do kolorowego nieba można się przyzwyczaić i po jakimś czasie już nie robi żadnego wrażenia. Natomiast kilkanaście godzin mroku w ciągu doby, to jednak niezbyt przyjemne dla psychiki człowieka. Ale do tego też można się przyzwyczaić.

Zorze występują już pod koniec sierpnia. Wielu turystów przybywa specjalnie na Islandię (i nie tylko), aby na własne oczy zobaczyć to zjawisko. Tutaj to nie w czerwcu i lipcu jest najwyższy sezon turystyczny i najdroższe ceny noclegów w hotelach. Po sierpniu, a już szczególnie na przełomie roku, na Islandię przybywa najwięcej turystów. Nieważne, że jest wtedy zimniej niż w wakacje (tu wakacyjne „upały”, to kilkanaście stopni Celsjusza), że pada deszcz lub śnieg, że jest sporo mniej niż zero stopni Celsjusza. Każdy choć raz w życiu chciałby na własne oczy zobaczyć zorzę polarną, prawda?
> Zorza polarna ciekawostki

Biała noc ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Islandii
> Reykjavik ciekawostki
> Islandia atrakcje