Warszawa Białołęka ciekawostki atrakcje zabytki dzielnica co zobaczyć

Ciekawostki o Białołęce, dzielnicy Warszawy

Czas czytania:3 minut/y, 59 sekund/y

Białołęka ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia, osiedla, zabytki, ciekawe miejsca na Białołęce

Białołęka

1) Białołęka, to dzielnica w północnej części prawobrzeżnej Warszawy. Mieszka tu ponad 130 tysięcy ludzi.

2) Powierzchnia Białołęki wynosi 73,04 km². To niemal 15% powierzchni Warszawy.

3) Nazwa pochodzi od określenia “biała łąka”. W dawnych dokumentach wymieniana była jako: Bialalanka, Biała Łąka i Biało Łęka.

4) Dzielnica Białołęka swą nazwę otrzymała w 1994 roku, od wybudowanego tu wcześniej osiedla Białołęka.

5) Wysoka zabudowa mieszkaniowa znajduje się w osiedlach: Nowy Tarchomin, Nowodwory i Nowe Świdry. Zabudowa jednorodzinna znajduje się głównie w osiedlach: Choszczówka, Białołęka Dworska, Płudy i Henryków.

6) Urząd Dzielnicy Białołęka znajduje się przy ul. Modlińskiej 197.

Białołęka ciekawostki z historii

7) Wiemy, że wieś szlachecka Biała Łęka powstała w 1425 roku i należała do rodziny Gołyńskich. W 1471 r. miała ok. 315 ha powierzchni. Na początku XVII w. właścicielem był biskup chełmiński Wawrzyniec Gembicki, a w połowie tego samego wieku Jan Kazimierz (król Jan II Kazimierz Waza) darował Białołękę jezuitom.

8) Podczas potopu szwedzkiego, między 28 a 30 lipca 1656, stoczono tu jedną z bitew. Wojsko polskie walczyło wtedy z wojskami szwedzkimi i brandenburskimi. Wrogowie spalili wtedy Białołękę.

Warszawa mapa Dzielnica Białołęka ciekawostki
Na czerwono: Dzielnica Białołęka ciekawostki. Foto: Hiuppo / cc by-sa 3.0

9) Bitwa pod Białołęką – tak nazywana jest jednak z bitew powstania listopadowego. Miała miejsce 25 lutego 1831 roku. Polacy pod wodzą generała Jan Krukowieckiego pokonali wtedy żołnierzy rosyjskich. Przed bitwą Polacy mieli 13 tys. wojska i 22 działa, Rosjanie 11 tys. wojska i 56 dział.

10) W 1938 roku Białołęka liczyła około 700 mieszkańców, mieszkających w Białołęce Dworskiej i Białołęce Szlacheckiej. Wchodziła w skład gminy Bródno.

11) W roku 1951 Białołękę wraz z okolicznymi wsiami włączono do Warszawy.

12) W związku z reformą, w 2002 r. zlikwidowano warszawskie gminy, zastępując je dzielnicami. Białołęka stała się wtedy dzielnicą Warszawy.

Zabytki Białołęki

13) Najstarszym zabytkiem Białołęki jest stojący na osiedlu Tarchomin kościół św. Jakuba (ul. Mehoffera 2). Wiadomo, że stał już 1427 roku.

14) Kościół św. Michała Archanioła, to jeden z najstarszych drewnianych kościołów w Warszawie. Stoi na Białołęce, przy ul. Głębockiej 119. Został zbudowany przez bernardynów w 1717 r. w miejscu kościoła, który spalili Szwedzi podczas potopu szwedzkiego.

drewniany kościół św. Michała Archanioła na Białołęce zabytki Warszawa
Kościół św. Michała Archanioła na Białołęce. Foto: Cezary Piwowarski / cc by-sa 4.0

15) Przy ul. Fletniowej 2 na Białołęce stoi zabytkowa, drewniana willa letniskowa zbudowana w stylu świdermajer.

16) Zespół dworski Mostowskich (ul. Mehoffera 2) stoi na osiedlu Tarchomin. W jego skład wchodzi klasycystyczny dwór z przełomu XVIII i XIX wieku.

17) Na Białołęce, w dzielnicy Płudy (ul. Klasyków 21/23, stoi Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Zbudowano go w latach 1908–1913, w stylu neogotyku nadwiślańskiego.

Białołęka ciekawe miejsca

18) Na Białołęce jest Port Żerański. To port rzeczny na Wiśle, zajmujący powierzchnię około 260 ha. W planach jest zagospodarowanie terenu, na którym powstanie zabudowa mieszkaniowa, ośrodki sportów wodnych, kompleks hotelowy, centrum targowe, hotele, kasyno, aquapark i nie tylko.

19) W pobliżu portu (przy ul. Modlińskiej 15) jest Elektrociepłownia Żerań. Została oddana do użytku w 1954 r., a podstawowym paliwem jest węgiel kamienny.

20) Oczyszczalnia Ścieków Czajka, to największa oczyszczalnia ścieków w Warszawie i jedna z największych w Polsce. Została zbudowana w latach 1976-1991. Swoją nazwę ma od ulicy, przy której się znajduje. Adres: ul. Czajki 4/6.

Warszawa oczyszczalnia ścieków Czajka Białołęka ciekawostki
Oczyszczalnia ścieków Czajka. Białołęka ciekawostki. Foto: Krzysztof Gabrylewski / cc by-sa 3.0

21) Areszt Śledczy, tak naprawdę więzienie (ul. Ciupagi 1) oddano do użytku w 1962 roku. Mogło w nim przebywać równocześnie 1770 osadzonych. Podczas stanu wojennego przebywało tu 679 opozycjonistów. Fakt ten odnotowuje specjalna tablica, umieszczona w 2011 r. na ścianie aresztu.

22) Na Białołęce jest Park Picassa (36 700 m² i Park Henrykowski (30 056 m²). Ogródek jordanowski przy ul. Światowida ma 4600 m² powierzchni.

Warszawska Białołęka ciekawostki

23) Najwyższy słup energetyczny w Polsce znajduje się na osiedlu Nowodwory, na Białołęce. Ma 127 metrów wysokości.

24) Ulica Modlińska na Białołęce, to szeroka wylotowa ulica w kierunku Olsztyna. Powstała ok. 1820 roku i początkowo nazywano ją Szosą Kowieńską lub Petersburską. Obecną nazwę otrzymała w 1919 r.; wtedy prowadziła do Modlina.

25) Częścią osiedla Żerań na Białołęce jest nieduże osiedle Piekiełko. Swą nazwą zawdzięcza karczmie piekiełko, którą wybudowano w 1803 roku. Podczas okupacji, do 1942 r. był tu obóz pracy dla ludności żydowskiej.

Warszawa ulica Światowida Białołęka ciekawostki atrakcje
Ulica Światowida na Białołęce. Foto: Elohhim / cc by-sa 3.0

26) Ulica Światowida przebiegająca przez osiedla Tarchomin i Nowodwory, ma 4,2 km długości.

27) Osiedle Nowodwory na Białołęce, to dawna wieś Nowy Dwór (Nowo-Dwory). W XVIII w. był tu folwark Ossolińskiego, wojewody podlaskiego. Na Nowodworach zlokalizowana jest przystań wiślana. W wakacje cumują tu promy.

28) W dzielnicy Kępa Tarchomińska są pozostałości dawnego cmentarza kolonistów niemieckich, którzy osiedlali się w tych rejonach w XIX wieku.

Białołęka ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Żoliborz
> Ochota

uniwersytet Lund ciekawostki atrakcje Szwecja miasto Poprzedni post Lund – ciekawostki o mieście w Szwecji
Wigilia ciekawostki o Wigilii wigilijne Boże Narodzenie Następny post Ciekawostki o Wigilii i świętach Bożego Narodzenia